Zarzuty SEC wobec Do Kwona

Zarzuty SEC wobec Do Kwona

Terra-Luna-kurs-cena-wykres

Organy regulacyjne podkreślają, że istnieją bezdyskusyjne dowody na to, iż Do Kwon naruszył przepisy rynku papierów wartościowych.

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) apeluje o zakończenie swojego konfliktu prawnego z Terraform Labs i jej współzałożycielem Do Kwonem, zwracając się do sędziego z Manhattanu o wydanie rozstrzygającego wyroku.

Zdaniem SEC, dowody są “jasne, niewzruszone i przytłaczające”, że Do Kwon złamał przepisy dotyczące papierów wartościowych przy dystrybucji kryptowaluty LUNA oraz już nieistniejącego stablecoina TerraUSD (UST), związanych z blockchainem Terra.

Zarzuty SEC wobec Do Kwona Według piątkowego wniosku sądowego SEC, Do Kwon i Terraform planowali “wprowadzić w błąd” społeczeństwo co do bezpieczeństwa ich protokołu i tokenów oraz stopnia, w jakim były one rzeczywiście wykorzystywane.

Terraform Labs fałszywie twierdziła o współpracy z Chai, popularną koreańską platformą płatności online, w celu przetwarzania transakcji handlowych, jednocześnie rzekomo przeprowadzając miliony “fikcyjnych transakcji”, by sieć Terra wydawała się bardziej aktywna.

Do Kwon wprowadził w błąd inwestorów na temat stabilności UST, twierdząc w maju 2021 roku, że jego powiązanie z dolarem “automatycznie się stabilizuje” dzięki mechanizmom jego projektu i współdziałaniu z LUNA.

Chociaż stablecoin Terra tymczasowo odzyskał równowagę, SEC argumentuje, że nie wynikało to z konstrukcji projektu Terra.

“Oskarżeni potajemnie dogadali się z trzecią stroną, aby sztucznie podnieść wartość UST do równowartości 1 USD, oferując w zamian sprzedaż LUNA po znacząco obniżonych cenach” – utrzymuje SEC.

Kryzys z UST nastąpił 12 miesięcy później, kiedy nagły odpływ wartości stał się nie do udźwignięcia dla protokołu, a LUNA weszła w hiperinflacyjną spiralę.

Luna Foundation Guard sprzedała wówczas ponad 80 000 BTC w próbie obrony wartości UST, co ostatecznie wywołało turbulencje na rynku kryptowalut i spowodowało serię bankructw w ciągu roku.

Naruszenie przepisów dotyczących papierów wartościowych SEC zaznaczyła również, że oskarżeni wprowadzili LUNA i MIR na publiczne rynki bez zarejestrowania ich oferty w SEC.

SEC zakwestionowała sposób, w jaki LUNA i inne “papiery wartościowe oparte na aktywach kryptograficznych” Terraform Labs były oferowane inwestorom. Klientom obiecane były udziały w opłatach transakcyjnych generowanych przez sieć Terra oraz wzrost wartości LUNA w miarę zwiększania się popularności platformy.

“Pozwani promowali LUNA jako inwestycję, która zwiększy swoją wartość dzięki wysiłkom oskarżonych, mającym na celu rozszerzenie wykorzystania blockchain Terra” – stwierdza SEC.

Zgodnie z często przywoływanym przez SEC testem Howeya, który jest precedensem prawnym stosowanym do identyfikacji umów inwestycyjnych, zyski powinny być obiecane w oparciu o działania podejmowane przez inne osoby.

 

Dodaj komentarz