Zarzuty SEC wobec Do Kwona
Organy regulacyjne podkreślają, że istnieją bezdyskusyjne dowody na to, iż Do Kwon naruszył przepisy rynku papierów wartościowych.
Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) apeluje o zakończenie swojego konfliktu prawnego z Terraform Labs i jej współzałożycielem Do Kwonem, zwracając się do sędziego z Manhattanu o wydanie rozstrzygającego wyroku.
Zdaniem SEC, dowody są “jasne, niewzruszone i przytłaczające”, że Do Kwon złamał przepisy dotyczące papierów wartościowych przy dystrybucji kryptowaluty LUNA oraz już nieistniejącego stablecoina TerraUSD (UST), związanych z blockchainem Terra.
Zarzuty SEC wobec Do Kwona Według piątkowego wniosku sądowego SEC, Do Kwon i Terraform planowali “wprowadzić w błąd” społeczeństwo co do bezpieczeństwa ich protokołu i tokenów oraz stopnia, w jakim były one rzeczywiście wykorzystywane.
Terraform Labs fałszywie twierdziła o współpracy z Chai, popularną koreańską platformą płatności online, w celu przetwarzania transakcji handlowych, jednocześnie rzekomo przeprowadzając miliony “fikcyjnych transakcji”, by sieć Terra wydawała się bardziej aktywna.
Do Kwon wprowadził w błąd inwestorów na temat stabilności UST, twierdząc w maju 2021 roku, że jego powiązanie z dolarem “automatycznie się stabilizuje” dzięki mechanizmom jego projektu i współdziałaniu z LUNA.
Chociaż stablecoin Terra tymczasowo odzyskał równowagę, SEC argumentuje, że nie wynikało to z konstrukcji projektu Terra.
“Oskarżeni potajemnie dogadali się z trzecią stroną, aby sztucznie podnieść wartość UST do równowartości 1 USD, oferując w zamian sprzedaż LUNA po znacząco obniżonych cenach” – utrzymuje SEC.
Kryzys z UST nastąpił 12 miesięcy później, kiedy nagły odpływ wartości stał się nie do udźwignięcia dla protokołu, a LUNA weszła w hiperinflacyjną spiralę.
Luna Foundation Guard sprzedała wówczas ponad 80 000 BTC w próbie obrony wartości UST, co ostatecznie wywołało turbulencje na rynku kryptowalut i spowodowało serię bankructw w ciągu roku.
Naruszenie przepisów dotyczących papierów wartościowych SEC zaznaczyła również, że oskarżeni wprowadzili LUNA i MIR na publiczne rynki bez zarejestrowania ich oferty w SEC.
SEC zakwestionowała sposób, w jaki LUNA i inne “papiery wartościowe oparte na aktywach kryptograficznych” Terraform Labs były oferowane inwestorom. Klientom obiecane były udziały w opłatach transakcyjnych generowanych przez sieć Terra oraz wzrost wartości LUNA w miarę zwiększania się popularności platformy.
“Pozwani promowali LUNA jako inwestycję, która zwiększy swoją wartość dzięki wysiłkom oskarżonych, mającym na celu rozszerzenie wykorzystania blockchain Terra” – stwierdza SEC.
Zgodnie z często przywoływanym przez SEC testem Howeya, który jest precedensem prawnym stosowanym do identyfikacji umów inwestycyjnych, zyski powinny być obiecane w oparciu o działania podejmowane przez inne osoby.
Od ponad 7 lat interesuje się kryptowalutami, tokenami i blockchainem, a także innymi nowoczesnymi technologiami, takimi jak sztuczna inteligencja czy systemy informatyczne. Aktywnie inwestuję od ponad 10 lat. Swoją przygodę rozpocząłem od polskiej GPW i NewConnect. Opracowałem setki wysoce merytorycznych artykułów i publikacji dla tego i wielu innych portali zewnętrznych. Pasjonat kryptowalut, ultimate frisbee i marketingu internetowego.