Gdzie i jak kupić krypto tokeny blockchain z potencjałem na 2024?

Tempo rozwoju technologii blockchain oraz jej adopcji w wielu dziedzinach życia rośnie w błyskawicznym tempie. Kryptowaluty to tylko jedno z rozwiązań, które powstało w oparciu o tą technologię. Od kilku lat coraz większą popularnością cieszą się tokeny kryptograficzne oparte o technologię blockchain i zewnętrzne protokoły. Najbardziej popularną siecią i protokołem jest ERC20 stworzony w sieci Ethereum. Z czasem jednak konkurencja dla Ethereum zaczęła rosnąć. Pojawiło się wiele innych projektów o podobnych założeniach. Do najbardziej znanych na świecie można zaliczyć Cardano, Solanę, Polkadot czy Avalanche i Tezos. Jednak do tej pory żaden z tych projektów nawet nie zbliżył się w kapitalizacji rynkowej do wspomnianego już Ethereum. Zwłaszcza teraz po aktualizacji Ethereum 2.0. i znaczącej poprawie wydajności oraz obniżeniu kosztów transakcyjnych to właśnie ta sieć jest wiodąca. W Polsce swego czasu bardzo popularny był projekt Lisk jednak na ten moment nie zyskał on większej popularności na świecie.

Czym są krypto tokeny blockchain?

Token nie jest tym samym co kryptowaluta. Choć często te określenia stosowane są zamienne. Token w większości przypadków korzysta z cudzej sieci blockchain. Jest to wirtualna szyfrowana wartość wyrażona w jednostkach, którą zarówno można nabyć w ramach Initial Coin Offerings (emisji tokenów) albo na giełdach kryptowalut. Innymi słowy token to jednostka wartości danej sieci, która może być wymienialna na inne kryptowaluty czy tokeny albo nie. W tym drugim przypadku mówimy o tokenach NFT (non-fungible token).   Sprzedaż tokenów odbywa się na wielu różnych platformach. Nie wszystkie można sprzedać na każdej i za każdą walutę FIAT. Dlatego dziś pochylimy się nad kwestią gdzie jaka kupić krypto tokeny blockchain z potencjałem na 2024 rok i lata kolejne. 

krypto-tokeny-blockchain-z-potencjałem 2023

Jakie krypto tokeny blockchain można uznać za te z największym potencjałem rozwoju na 2024?

Jak już wspomnieliśmy prym w tej kwestii wiedzie blockchain Ethereum. Obecna nowa wersja przesunęła do czołówki większość tokenów, które były oparte o niego, dlatego dziś skoncentrujemy się głównie na nich. Sporą konkurencję dla Etheru stwarza od pewnego czasu sieć BNB Smart Chain (albo Binance Smart Chain, BSC). Ze względu na to, iż łańcuch bloków Binance jest dużo tańszy w użytkowaniu to właśnie o ten blockchain deweloperzy bardzo często opierają swoje projekty, rezygnując z (przynajmniej do niedawna) drogiego w obsłudze Ethereum. Odpowiedzią na pytanie, jakie tokeny blockchain mają największy potencjał w 2024 roku, mogą być właśnie te, oparte o Binance Smart Chain. Warto dodać, iż bardzo dużo dobrych projektów tworzy swoje tokeny na obu tych łańcuchach – dzięki temu inwestorzy mają wybór. 

Tokeny na blockchain Ethereum z potencjałem do rozwoju w 2024

Ethereum pozostaje drugą kryptowalutą pod względem kapitalizacji – po Bitcoinie – i jednocześnie najpopularniejszą platformą do tworzenia inteligentnych umów, zdecentralizowanych aplikacji i tokenów – także NFT. Jaki są najlepsze tokeny ERC-20 na 2024 rok? Poniżej wymieniamy najlepiej zapowiadające się projekty i ich tokeny. 

Enjin Coin (ENJ) [TOP 90 na liście CMC]

Platforma do tokenizowania dosłownie wszystkiego. Twórcy Enjin przekazali użytkownikom do dyspozycji narzędzia umożliwiające stokenizowanie różnych fizycznych lub cyfrowych przedmiotów – od dzieł NFT, przez cyfrowe kupony, przedmioty w grach, aż po nieruchomości. Enjin Coin to natywny token platformy, oparty o standard ERC-20 Ethereum. Projekt istnieje od 2017 roku i wciąż ma duże szanse na dalszy rozwój w kolejnych latach. 

Basic Attention Token (BAT) [Token z TOP 90 na liście CMC] 

Token można określić od nazwy “walutą uwagi/atencji”. Stworzony przez współzałożyciela Mozzilli i Firefoksa BAT ma na celu zwiększenie wydajności i uczciwości internetowej reklamy. Dziś za naszą uwagę i oglądanie reklam nikt nam nie płaci. Chyba że używamy przeglądarki Brave, której natywnym tokenem jest właśnie BAT. Korzystając z Brave i klikając poszczególne reklamy, otrzymujemy daną ilość BAT. Token możemy też kupić. Brave z roku na rok prężnie się rozwija i z pewnością odkroi dla siebie jeszcze więcej tortu, w postaci rynku przeglądarek. 

Token Polygon (MATIC) [TOP 20 na liście CMC]

To tzw. “druga warstwa” sieci Ethereum. Polygon powstał, jako dodatkowy – tańszy i wydajniejszy – filar tego łańcucha bloków. Przewagą Polygon są ekstremalnie tanie i szybkie transakcje oraz kompatybilność z Ethereum. Dzięki temu praktycznie każdy token ERC-20 może być przesyłany “łatwiejszą” drogą, wykorzystując sieć Polygon, zamiast droższego Ethereum. Natywny token sieci – MATIC – znajduje się w ścisłej czołówce rankingu kryptowalut. Z pewnością jest do jeden z krypto tokenów, które mają potencjał do rozwoju w 2024 roku. 

Chainlink (LINK) [TOP 30 na liście CMC]

Projekt dla tych, którzy lubią inwestycję w “zbyt dużych, żeby upaść”. Platforma Chainlink powstała pierwotnie na blockchainie Ethereum, ale później została zintegrowana także z innymi łańcuchami bloków – w tym z BNB Chain. Token LINK reprezentuje wartość rewolucyjnych narzędzi platformy, które umożliwiają komunikowanie się łańcuchów bloków zewnętrznymi danymi, tworząc IoT (Internet Rzeczy) – np. czujnikami, inteligentnymi domami etc.), Jest to jeden z topowych projektów z potencjałem do rozwoju w 2024 roku i kolejnych latach.

Bezpieczne szyfrowane przekierowanie na Zonda Crypto

Bezpieczne szyfrowane przekierowanie na Binance

krypto-tokeny-nft-blockchain

Które krypto tokeny BNB Smart Chain mają potencjał do wzrostu w 2024 roku?

Kiedy i czy wzrost nastąpi, nigdy nie wiadomo. Możemy jednak przypuszczać, że flagowe projekty – a tym samym ich tokeny – oparte o BSC zyskają na wartości w przyszłości. Swego rodzaju metodą oceny projektów jest to, jak radzą sobie w bessie. Poniżej lista tych tokenów, opartych o BNB, które są wyceniane najwyżej, a tym samym mają duży potencjał rozwoju w 2024 roku i w kolejnych latach.

Token BNB (BNB) [TOP 5 na liście CoinMarketCap.com]

Natywny token blockchainu Binance Smart Chain. Podaż tokenu zmniejsza się dzięki mechanizmowi spalania (deflacja). Umożliwia zmniejszenie opłat transakcyjnych na największej giełdzie kryptowalut Binance. Jest to niewątpliwie najsolidniejszy token, który ma potencjał do rozwoju w 2024 roku i jeszcz bardzo długo.

AxieInfinity (AXS) [Token w TOP 60 na liście CMC]

Token projektu gry, opartej o blockchain, w której możemy zarabiać tokeny w wirtualnym świecie fantasy. Trendy metaverse oraz GameFi bardzo dobrze rozwijały się w czasie poprzedniej hossy. Niewykluczone, że to początek większego trendu.

PAXGold (PAXG) [TOP 75 na liście CMC]

Stablecoin, oparty sztywno o cenę złota. Najlepsza alternatywa dla fizycznego złota oraz kontraktów. Token PAXG, oparty o BSC możemy przechowywać w portfelu. Nie jest to token, który “zrobi 100x” albo 1000x, ale z pewnością zabezpieczy środki przed inflacją – traceniem na wartości papierowego pieniądza.

Venus (XVS) [TOP 320 na liście CMC]

projekt, wprowadzający w życie zdecentralizowany rynek pieniężny. Jest to także protokół stablecoin, z tokenem opartym o BNB Chain. W skrócie, jest to zdecentralizowany protokół umożliwiający zakładanie lokat i zaciąganie pożyczek w krypto. Zdecydowanie – token z potencjałem na 2024 rok.

Jak i gdzie można kupić tokeny blockchain z dużym potencjałem rozwoju w 2024 i kolejnych latach?

Najpopularniejszą metodą zakupu tokenów są cały czas zcentralizowane giełdy kryptowalut, takie jak Binance – największa giełda krypto na świecie – oraz Zonda. Zonda to nazwa polskiej giełdy BitBay po rebrandingu i zmianie właścicielstwa. Platforma w dużej mierze nie zmieniła się i wciąż jest funkcjonalna. Zonda obsługuje wpłaty w złotówkach (PLN), dzięki czemu stanowi podstawowy punkt wejścia do świata inwestowania w kryptowluty dla Polaków. Binance to większa giełda, na której znajdziemy topowe projekty krypto. Dużą zaletą Binance jest szeroki wybór – dużo szerszy, niż, np. na Zondzie. Z uwagi na niewątpliwą zaletę Zondy w kwestii wpłat w polskiej walucie oraz bardzo szeroki wybór najlepszych projektów na Binance, Polacy bardzo często zakładają konta na obu tych platformach.

Jedną z najbardziej popularnych w Polsce platform jest Zonda Global (wcześniej BitBay)

Jak już wspomnieliśmy, Zonda to od lat (jeszcze za czasów BitBay) najpopularniejszy i pierwszy wybór Polaków, w kwestii giełd kryptowalut. Zaważyła tutaj z pewnością dostępna od początku istnienia polska wersja językowa, jak i możliwość wpłat polskich złotych. Inne giełdy dopiero po latach otworzyły się na polskich inwestorów. Aż do dziś jednak, najtaniej i najwygodniej korzysta się właśnie z Zondy. Giełda oferuje całkiem szeroki zestaw dostępnych kryptowalut i tokenów z potencjałem (tylko nieliczne zyskały swoje notowania na Zondzie), a jednocześnie może być bazą dla transferu środków na inne giełdy (np. Binance), gdzie wybór jest już szerszy. Na Zondzie znajdziemy takie solidne projekty, jak Bitcoin czy Ethereum, będą podstawowymi aktywami, w które inwestuje się na rynku kryptowalut.

Klauzula informacyjna

Treści zawarte na stronie internetowej gielda-kryptowaluty.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią one porady inwestycyjnej, prawnej, ani finansowej. Właściciel oraz autorzy bloga nie biorą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte przez użytkowników oparte na informacjach zawartych na stronie.

Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych, zalecamy skonsultowanie się z doradcą finansowym lub prawnym. Inwestowanie w kryptowaluty wiąże się z wysokim ryzykiem i istnieje możliwość utraty całości zainwestowanych środków.

Właściciel oraz autorzy bloga dokładają wszelkich starań, aby informacje zawarte na stronie były aktualne i dokładne, jednak nie gwarantują ich kompletności ani dokładności. Nie ponoszą również odpowiedzialności za jakiekolwiek straty finansowe, uszczerbek na zdrowiu lub inne negatywne konsekwencje wynikające z korzystania z treści zawartych na stronie gielda-kryptowaluty.pl.