Gdzie i jak kupić Cosmos (ATOM)

Jak i gdzie kupić Cosmos (ATOM) za złotówki PLN?

Chcesz dowiedzieć się coś o projekcie Cosmos albo interesuje cię kupno Cosmos (ATOM) i poszukujesz najlepszego miejsca, aby to zrobić? W obu przypadkach bardzo dobrze trafiłeś! W tym artykule wyjaśniamy, czym jest ekosystem Cosmos, jego najważniejsze cechy, co odróżnia go od innych projektów krypto i jak kupić tokeny Cosmos (ATOM). 

Czym jest Cosmos Hub (ATOM)?

W przypadku tego projektu nazwa mówi sama za siebie. Tak, jak Bitcoin jest dosłownie „bitmonetą”, czyli wirtualną gotówką – tak Cosmos jest „wszechświatem” łańcuchów bloków, który łączy je wszystkie, dając im możliwość komunikacji między sobą. Przed powstaniem Ethereum, dla każdego pojedynczego use case’u blockchain musiał powstać nowy łańcuch bloków. A – jak można się domyślić – jest to bardzo czasochłonne.

Dlatego nadeszły zmiany – Ethereum stworzył środowisko dla wprowadzania tysięcy pomysłów w życie za pomocą jednego blockchainu, udostępniając możliwość tworzenia inteligentnych umów i dApps (zdecentralizowanych aplikacji). Do pewnego momentu było to rozwiązanie idealne, ale w miarę nabierania „masy” sieć zaczęła się zapychać, a projekty wybierały inne łańcuchy bloków, alternatywne dla Ethereum. To jednak stanie w miejscu, bo wciąż mamy kilka łańcuchów – co prawda wielofunkcyjnych, ale osobnych. A później pojawił się Cosmos. Kupno tokena ATOM możliwe jest za złotówki na giełdzie kryptowalut Zonda. Jeśli interesuje Cię ten token i inwestycja w niego wystarczy założyć bezpłatne konto klikając w poniższy przycisk.

Bezpieczne przekierowanie na giełdę kryptowalut Zonda

kupno-Cosmos-Atom

Jakie są cechy Cosmos Hub?

Cosmos ma być w założeniu „internetem blockchainów”. Sposób, w jaki zmienia technologię blockchain, można opisać bardzo prostą metaforą. Wyobraźmy sobie, że możemy wysłać maila ze skrzynki Gmail tylko do innych skrzynek Gmail – to świat blockchain do tej pory. A teraz wyobraźmy sobie, że wysyłamy maila ze skrzynki Gmail do każdej innej skrzynki – czy to Hotmail, czy WP, ProtonMail etc. Tym właśnie jest Cosmos dla blockchainów – centrum, za pośrednictwem którego łańcuchy bloków mogą się komunikować nie tylko wewnątrz swoich ekosystemów, ale także z innymi platformami.

Co oferuje Cosmos Hub?

Cosmos ma to wszystko, co ma Ethereum, ale jest też czymś więcej. Oznacza to, że deweloperzy mogą tworzyć w tym systemie inteligentne umowy i zdecentralizowane aplikacje, ale na nieco innych – dużo prostszych – warunkach. Cosmos daje programistom możliwość stworzenia podstawowych blockchainów, połączonych z hubami (koncentratorami), które pozwalają komunikować się z resztą ekosystemu – w tym innymi blockchainami Cosmos. Jednym z takich koncentratorów jest Cosmos Hub – jako swoista „sieć matka”, ale są też inne.

Dzięki gotowemu zestawowi narzędzi Cosmos SDK (Software Development Kit) deweloperzy mogą postawić swój własny blockchain stosunkowo łatwo, a następnie budować na nim to, co chcą zbudować – bez ograniczeń, bo w końcu to ich łańcuch bloków.  W przeciwieństwie do Ethereum, w przypadku którego twórcy muszą dostosować swoje dApps do możliwości sieci, w Cosmos eksploatują własną sieć. Mogą skupić się bardziej na budowie, a mniej na tym, czy Ethereum to „przełknie”. 

Za komunikację pomiędzy blockchainami odpowiada protokół Inter Blockchain Communication (IBC), który pozwala „rozmawiać” łańcuchom bloków między sobą za pośrednictwem wspomnianych już koncentratorów. Jeśli interesuje Cię kupno Cosmos ATOM za złotówki PLN możesz to zrobić zakładając bezpłatne konto na giełdzie Zonda klikając w poniższy przycisk.

Bezpieczne przekierowanie na giełdę kryptowalut Zonda

cosmos hub

Jak działa Cosmos Hub?

Cosmos wykorzystuje algorytm konsensusu Tendermint Proof of Stake. Nie jest wykopywany, jak Bitcoin, a funkcję „górników” pełnią niejako walidatorzy. Kiedy użytkownik proponuje kolejny blok w sieci, walidatorzy decydują o jego zatwierdzeniu. Jeżeli 2/3 walidatorów zgodzi się na stworzenie bloku, zostanie on wpisany w łańcuch. Blok powstaje co sekundę i może „pomieścić” teoretycznie 10 000 transakcji. W porównaniu do Bitcoina (7 transakcji na sekundę), jest to szaleńczo dobry wynik. Liczba walidatorów jest stała i wynosi 100. Z latami będzie ich maksymalnie 113. Z góry ustalono, kto może zostać walidatorem – to 100 (kiedyś 113) najbardziej zasobnych w tokeny ATOM portfeli. Za zatwierdzanie transakcji oraz zabezpieczanie i decentralizację sieci walidatorzy otrzymują opłatę sieciową. Istnieją także delegatorzy, którzy mogą „dorzucać” swoje tokeny do pul walidatorów i partycypować w ich nagrodach. 

Token ATOM – waluta internetu blockchainów

Walutą ekosystemu Cosmos jest ATOM. Token służy do uiszczania wszelkich opłat w systemie. Jest także formą głosu, który można wykorzystać „referendach” na temat dalszego rozwoju projektu. Im więcej tokenów ATOM posiadamy, tym większą wagę ma nasz głos. To także aktywo cyfrowe, poddane prawu podaży i popytu – ATOM jest notowany na giełdzie. Tym samym wartość tokenu odpowiada niejako wartości całego projektu, dlatego wielu inwestorów decyduje się na kupno ATOM, ze względu na wartość fundamentalną ekosystemu. 

Jak i gdzie kupić Cosmos Hub ATOM?

Token Cosmos hub (ATOM) jest notowany na wielu giełdach kryptowalut – w tym wszystkich większych, z racji, że jest to kryptowaluta o ugruntowanej pozycji na liście 30 najwyżej wycenianych w rangingu coinmarketcap.com. Kupno ATOM jest możliwe na Binance, Coinbase, Crypto.com, a także innych, dużych giełdach. Jak kupić Cosmos (ATOM) na zdecentralizowanej giełdzie? Jest możliwość dokonania swapu na giełdzie Osmosis.

Jak kupić Cosms Hub (ATOM) za złotówki?

Cosmos (ATOM) jest notowany również na polskojęzycznej giełdzie Zonda Crypto. Na Zondzie możliwe jest kupno Cosmos (ATOM) za PLN. Platforma obsługuje polską wersję językową.

Bezpieczne przekierowanie na giełdę kryptowalut Zonda