Najlepsze polskie giełdy kryptowalut – ranking

Jakie są najlepsze polskie giełdy kryptowalut?

Wykonując pierwsze kroki w świecie walut cyfrowych na pewno zaczęliście zastanawiać się nad wyborem platformy do handlu i wymiany swoich elektronicznych monet. Naturalnym dla użytkowników posługujących się językiem polskim będzie skierowanie wzroku na polskie giełdy kryptowalut lub też wcześniej bardziej prawidłowo określane jako polskie giełdy Bitcoin. Dziś przygotowałem dla was swoje, dość subiektywne zestawienie zbierające wszystkie najlepsze polskie giełdy kryptowalut, ranking oraz historię niektórych z najstarszych polskich giełd Bitcoin! Zapraszam do lektury

Polskie giełdy kryptowalut ranking!

Jakie są obecnie najlepsze polskie giełdy kryptowalut?

Dzisiejszy ranking wykonałem rzetelnie w oparciu o dostępne informacje. Wykonanie rankingu najlepszych polskich giełd kryptowalut zarówno w 2020 jak i na 2021 nie jest wcale sprawą prostą i jednoznaczną. Ranking ten ma w pewnym sensie subiektywny charakter i stanowi jedynie opinię autora. Poniżej przedstawiam wam zestawienie czy inaczej mój ranking najlepszych polskich giełd kryptowalut:

najlepsza polska giełda kryptowalut
Polskie giełdy kryptowalut

Nr 1 w rankingu - najlepsza polska giełda kryptowalut - BitBay

giełda bitbay

Tej polskiej giełdy kryptowalut chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Posiada ponad 1 milion aktywnych użytkowników, którzy zazwyczaj wystawiają jej pochlebne opinie. Dziś ta platforma nie jest już typową polską giełdą, a bardziej posiada platformę i i obsługę w języku polskim gdyż firma była przenoszona początkowo na Maltę, a obecnie działa jako spółka estońska. Dysponuje możliwością kupna i wymiany kryptowalut za kilka najbardziej popularnych walut tradycyjnych jak złotówka, dolar, funt czy euro oraz działa w 8 językach na całym świecie. Jeśli szukasz dokładniejszych informacji o BitBay znajdziesz je pod tym linkiem. Jeśli chcesz już dziś zarejestrować bezpłatne konto na polskiej giełdzie kryptowalut BitBay kliknij w przycisk:

2 polska giełda bitcoin

2 miejsce w rankingu najlepszych polskich giełd kryptowalut - CoinDeal!

Coindeal – to chyba jedna z bardziej rozpoznawalnych polska giełda kryptowalut, która tylko wywodzi się z polski ale firma zarejestrowana jest na Malcie ze względu na bardziej przyjazne dla takich firm regulacje prawne. Coindeal bardzo prężnie działa pod kątem budowy wizerunku i marketingu. Sponsoruje jedną z angielskich drużyn piłkarskich oraz umożliwia zakupy kryptowalut poprzez funty GBP co jest dość unikalne nawet dla najlepszych polskich giełd kryptowalut istniejących dłużej na rynku od Coindeal. Obecnie ta platforma posiada około miliona użytkowników!

giełda-binance
giełda bitcoin

3 miejsce - Binance giełda z polską wersją językową

binance logo

Tak jak zapewne wiecie giełda Binance nie jest w istocie polską giełdą kryptowalut jednak uznałem, że warto ją wyróżnić właśnie ze względu na to, że całość platformy ma polską wersję językową! Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o Binance zapraszamy na dedykowaną podstronę, na której znajdziecie kompletne i najważniejsze informacje na temat tej platformy. To co ważne i co ją cechuje to płynność oraz poziom bezpieczeństwa. Dziś uważana jest jako jedną z największych giełd kryptowalut na świecie. Możesz już teraz założyć bezpłatne konto na Binance klikając w poniższy przycisk:

4 miejsce - Tokeneo - polska giełda Bitcoin BTC

Tokeneo – kolejna młoda, polska giełda kryptowalut, która działa jako podmiot na rynku estońskim ze względu na przyjaźniejsze regulacje prawne. Opiera się zarówno o działania jako giełda kryptowalut ale również o dostarczanie rozwiązań płatności w kryptowalutach dla firm np. Sklepów internetowych co może być ciekawym kierunkiem i niszą w kolejnych latach. Handel odbywa się przy pomocy tokena giełdy TEO. Posiadanie go umożliwia wymianę póki co na Bitcoina i Ethereum oraz kilkanaście innych kryptowalut ale jest również podstawą to wypłacania nagrody osobom trzymającym walutę na swoich kontach. Giełda w ten sposób chce stworzyć pełny i przejrzysty ekosystem związany z technologią blockchain oraz płatnościami poprzez kryptowaluty.

5 miejsce - największy polski broker XTB!

XTB – jeden z najbardziej rozpoznawalnych brokerów na rynku finansowym i kryptowalut oferujący możliwość handlu Bitcoinem i obrotu kontraktami CFD (kontrakty terminowe) na inne kryptowaluty. Znana i lubiana platforma jest bardzo popularna wśród traderów. Notuje także rekordowe obroty i zyski od początku 2020 roku. Mankamentem jest ograniczenie do handlu i wymiany jedynie bitcoina, więc można by rzec, że pod tym względem to największa polska giełda Bitcoin.

Trudne począki i upadki polskich giełd krypto i bitcoin

Początki i historia polskich giełd kryptowalutowych

Pierwsze lata funkcjonowania polskich giełd Bitcoin czy potem, wraz z wprowadzeniem do obrotu kolejnych szyfrowanych walut elektronicznych, nazywanymi polskich giełd kryptowaluty były trudne. Brak żadnych regulacji oraz dynamicznie rozwijający się rynek sprawiły, że stał się on podatny na działalność przestępczą bądź po prostu źle zarządzany. Można tutaj wymienić chociażby giełdy takie jak Abucoins, bitmarket.pl, a było ich trochę więcej. Dziś, ku przestrodze, przedstawiam wam krótki opis każdego z nich:

Polska giełda bitcoin – Bitomat

Pierwsza polska platforma uruchomiona na początku kwietnia 2011 roku. 

Niestety jej działalność zakończyła się już parę miesięcy później gdy w lipcu 2011 roku giełda Bitomat zgłosiła utracenie około 17 tysięcy Bitcoinów poprzez utratę dostępu do pliku portfela. Następnie giełda zostałą przejęta przez zagraniczną giełdę kryptowalut Mt. Gox, która później również upadła. 

Bitcurex – kolejna upadła polska giełda kryptowalut

Bitcurex była jedną z pierwszych i najstarszych polską giełdą kryptowalut i bitcoin. Działałą przez około 4 lat pomiędzy lipcem  2012 i październikiem 2016. Giełda ta radziła sobie dobrze i w czasie funkcjonowania zebrała mniej więcej 10 000 użytkowników. Ta polska giełda bitcoin i kryptowalut zbierała dobre opinie użytkowników i jednocześnie podkreślała na każdym kroku istotę bezpieczeństwa platformy. Jednak pewnego dnia okazało się, że na stronie pojawił się komunikat o zamknięciu działalności. Wstępnie tłumaczono to jako problemy techniczne i wymaganą modernizację. Później okazało się, że giełda padła ofiarą ataku hakerskiego. Gdy kilka tygodni później pojawiły się informacje o przejęciu przez inwestora część osób miała nadzieję na odratowanie chociaż części środków. Tak się jednak nie stało, a informacje wskazują, że ów inwestor wypłacił sobie resztę środków przywłaszczając tym samym resztę majątku giełdy.

Giełda kryptowalut BitMarket.pl

To polska giełda kryptowalut, która początkowy okres miała objecujący. Jednak, w zasadzie od pierwszych miesięcy, pojawiały się oskarżenia o nieuczciwość. W grudniu 2012 r., bitmarket.pl  przekazał, że środki klienta zostały wykorzystane do spekulacji i doprowadziły do utraty około 20 000 Bitcoinów. Giełda została zamknięta w lipcu 2019 roku z powodu utraty płynności. Niestety w niedługim odstępie czasu zmarł jeden ze współzałożycieli tej polskiej giełdy kryptowalut.

Abucoins – młoda i nieistniejąca polska giełda kryptowalut

Wywodząca się z Poznania polska giełda kryptowalut Abucoins wystartowała we wrześniu 2017 roku na parę tygodni przed poprzednia hossą na rynku. Dodatkowo chwalono się posiadanymi oddziałami zagranicznymi. Początek działalności był zatem sprzyjający i ta polska giełda kryptowalut radziła sobie bardzo dobrze z realizacją postawionych celów. Klienci mieli o niej całkiem pochlebne opinie. Problemy pojawiły się na początku lutego 2018 roku gdy Komisja Nadzoru Finansowego dodała Abucoins na listę ostrzeżeń, w związku z obrotem walutami FIAT oraz przyjmowaniem ich depozytów. Około 4 miesiące później giełda podała, że kończy swoją działalność.

Coinroom

Coinroom to podobnie dość młoda i krótko funkcjonująca giełda gdyż zakończyła działalność po około 2 lat 2 2019 roku. Podobnie jak poprzednia, również widniała na liście ostrzeżeń KNF. Pewnego jednak dnia pojawiła się informacja, że umowy na prowadzenie kont klientom zostają wypowiedziane przez giełdę z terminem 1 dnia. Oczywiście wiadomo czym to się skończyło. Większość użytkowników już nigdy nie odzyskała swoich środków, a spółka jest w stanie likwidacji.