Inwestowanie w kryptowaluty

Nowy sposób na lokowanie kapitału czyli inwestowanie w kryptowaluty

Jeśli czytasz ten artykuł to prawodopodobnie zastanawiasz się czy inwestowanie w kryptowaluty to dobry pomysł. Tajemniczo brzmiące kryptowaluty są obecnie na językach wielu inwestorów szukających nowych sposobów na pomnażanie kapitału. Wiąże się z nimi wiele pojęć, które nie istniały wcześniej w świecie finansów. Chcąc poznać specyfikę wirtualnych pieniędzy, należy skupić się na ich niematerialnym charakterze. Są one przechowywane na komputerze lub w telefonicznej aplikacji, czyli tzw. portfelu. Przed decyzją, czy warto zacząć inwestowanie w kryptowaluty, należy poznać kilka dodatkowych pojęć związanych z technologią charakteryzującą ten rodzaj pieniądza.

Technika, która została wykorzystana do określenia jego wartości to kryptografia, czyli bezpieczna, zaszyfrowana komunikacja. Każda jednostka waluty kryptograficznej posiada unikalny kod, przechowujący informacje zabezpieczające ją przed podrobieniem. Drugą podstawową informacją jest to, że kryptowaluty działają w systemie zdecentralizowanym, co oznacza brak centralnej instytucji, która je emituje, w przeciwieństwie do walut materialnych, których drukowaniem zajmuje się bank centralny.

inwestowanie w kryptowaluty

Blockchain – technologia internetowych transakcji

W języku polskim blockchain oznacza łańcuch bloków. Najprościej mówiąc, są to następujące po sobie bloki informacji o określonej liczbie transakcji przeprowadzonych w sieci, czyli obejmujących także waluty kryptograficzne. Dane w ramach łańcucha bloków są możliwe to zobaczenia przez każdego użytkownika sieci. Są one niezmienne i nieodwracalne, a co najważniejsze zaszyfrowane. Dzięki temu transakcjom w nich zawartych zapewnione zostaje bezpieczeństwo. Co blockchain ma wspólnego z walutami kryptograficznymi? Otóż inwestycje w kryptowaluty są całkowicie oparte na technologii łańcucha bloków. Zadaniem technologii blockchain jest utrzymanie rozproszonej “księgi rachunkowej”, która nie posiada żadnego nadrzędnego administratora. Podrobienie kryptowaluty opartej na łańcuchu bloków jest praktycznie niemożliwe.

Zarejestruj bezpłatne konto – giełda kryptowalut – giełda Bitcoin BitBay

Inwestowanie w kryptowaluty – najtrudniejsze są początki

Mimo że waluta kryptograficzna to najnowsza forma pomnażania kapitału, wiele osób decyduje się na zgłębienie tematu inwestowania w nie. Nie każdy wie, że istnieją różne rodzaje wirtualnego pieniądza. Bitcoin niezmiennie pozostaje najbardziej popularną kryptowalutą. Oprócz niego do najpopularniejszych należą:

bitcoin - inwestycje

Różnią się one zaufaniem inwestorów. Ich wartość zmienia się wraz z popytem na nie. Jeśli wzrasta, rośnie także ich kurs i na odwrót. Inwestowanie w kryptowaluty jest złożonym procesem, dlatego na początku trzeba będzie poświęcić czas na zebranie rzetelnych informacji o wybranym rodzaju wirtualnego pieniądza.

Każdy nowy projekt łańcucha znaków lub kryptowaluty wiąże się z publikacją informacji w tak zwanej białej księdze (whitepaper). Każda waluta kryptograficzna o wysokim poziomie wiarygodności została opisana w raporcie białej księgi, który dotyczy celu i strategii projektu. Dokładne zapoznanie się z nim daje nam pogląd na możliwe konsekwencje zainwestowania w daną kryptowalutę dzięki poznaniu wszystkich danych technologicznych, na których ją oparto.

Ryzyko inwestowania w kryptowaluty – giełda bitcoin czy giełda kryptowalut

W świecie wirtualnych pieniędzy istnieją zagrożenia, z którymi mogą zetknąć się inwestorzy. Poznanie ich jest kluczowe do rozpoczęcia działań na tym polu, ponieważ nie powinniśmy zdawać się na szczęście i kierować emocjami w kwestii finansów.

Znanym zjawiskiem, które jest powszechną manipulacją na rynku kryptowalut jest schemat pump and dump. Polega na sztucznym podbijaniu ceny i zawyżaniu kursów przez grupy spekulacyjne. Kryptowaluta jest wówczas sprzedawana w szczytowym momencie, a następnie jej cena gwałtownie spada poprzez aktywację popytu, przynosząc straty inwestorom. Schemat pump and dump występuje zazwyczaj w przypadku tokenów (czyli cyfrowych żetonów) o poziomie kapitalizacji niższym niż kilka milionów dolarów. Łatwe zdobycie sporej ilości waluty sprzyja rozpoczęciu manipulacji. Pomocne w rozpoznaniu schematu jest zauważenie długiego braku aktywności przed nagłym skokiem kursu oraz niskiego wolumenu w przypadku mało znanego tokenu. Dlatego właśnie inwestowanie w kryptowaluty kojarzone jest z dużym ryzykiem oraz skrajnymi wahaniami cen. 

Innym aspektem są lub były po prostu zwykłe oszustwa czyli tzw. scam project. Aby stworzyć walutę cyfrową opartą na blockchain nie potrzeba wiele. Wystarczy kilku niezłych programistów i nagłośnienie marketingowe. Niestety później często okazuje się, że pięknie opisany projekt z fajnymi perspektywami okazuje się “wydmuszka”, a pieniądze inwestorów przepadają na anonimowych kontach w zaszyfrowawnych transakcjach. Stają się w ten sposób nie możliwe do wykrycia.

BitBay - giełda kryptowalut

Jak wybrać bezpieczną giełdę kryptowalut?

Na giełdzie walut kryptograficznych można dokonywać handlu i wymiany tokenów i kryptowalut. Są to platformy, na których wymieniamy tradycyjne pieniądze na te wirtualne, a także dokonujemy wymiany w obrębie proponowanych par kryptowalut. Kwestią, z którą musi sobie poradzić inwestor, jest wybór odpowiedniej dla niego giełdy. Cechy platformy, jakie musimy skontrolować to:
koszty korzystania, czyli wysokość prowizji,
wolumen transakcji, jaki reprezentuje, czyli wartość obracanych kryptowalut w określonym czasie,
kwestie bezpieczeństwa zapewniające ochronę naszych środków.
Zawsze możemy też sprawdzić jawność osób zarządzających giełdą i wyszukać je np. na portalu LinkedIn. Informacji i opinii szukajmy także na rzetelnych serwisach kryptowalutowych oraz forach internetowych.

Inwestowanie w kryptowaluty i bitcoina – korzyści 

Jest to jedna z wielu kryptowalut, która jest najbardziej rozpoznawalna, co stwarza wiele możliwości inwestorom. Można nimi płacić online, ale istnieją także specjalne bankomaty, z których można wypłacić zebrane środki.
Niezaprzeczalną zaletą bitcoina i innych kryptowalut jest to, że nie są walutami państwowymi. Wobec tego nie następuje ich przewalutowanie w przypadku transakcji międzynarodowych. Operacje na pieniądzach wirtualnych wykonywane są szybciej niż na ich tradycyjnej formie, ponieważ w procesie nie uczestniczy żaden bank, ani inna instytucja finansowa. Liczba bitcoinów została ograniczona do 21 milionów. Oznacza to, że im więcej osób będzie chciało wejść w ich posiadanie, tym wyższa będzie ich cena.

Na pytanie, czy warto inwestować w bitcoina i inne kryptowaluty nie da się jednoznacznie odpowiedzieć ze względu na ryzyko, jakim jest obarczona. Ciężko ocenić moment, w którym najlepiej kupić lub sprzedać wirtualne pieniądze. Możemy jednak zminimalizować możliwości straty, jeśli zdobędziemy jak najwięcej informacji o specyfice zmian na rynku kryptowalut.

Rejestracja – giełda Bitcoin i giełda kryptowalut BitBay

Oceń jak przydatny był ten artykuł?

Kliknij w gwiazdkę żeby głosować!

Średnia ocena 3 / 5. Licznik głosów 2

Oceń artykuł jako pierwszy!