Jak i gdzie kupić Avalanche (AVAX)

Gdzie i jak kupić Avalanche (AVAX) za złotówki PLN?

Avalanche to jeden z wiodących projektów kryptowalut, znajdujący się obecnie w pierwszej dwudziestce najwyżej wycenianych projektów krypto, według coinmarketcap.com. Co warto wiedzieć o tym projekcie? Interesuje cię kupno Avalanche (AVAX), ale nie wiesz, gdzie zrobić to najlepiej? Wszystkiego dowiesz się w tym artykule.

Co to jest Avalanche?

Avalanche to kolejny projekt-konkurent dla Ethereum – czyli pierwszej i do tej pory najpopularniejszej platformy do tworzenia i obsługi inteligentnych umów. Uruchomiony stosunkowo niedawno, bo w 2020 roku – projekt szturmem wbił się do pierwszej setki na liście coinmarketcap.com, a potem na stałe zagościł w pierwszej dwudziestce tego zestawienia. Tym samym Avalanche stało się jednym z najpopularniejszych aktywów kryptograficznych. Platforma Avalanche została opracowana przez trzech naukowców z Cornell University – profesora Kevina Sekniqi oraz dwóch jego doktorantów, Maofana „Teda” Yina i Emina Güna Sirera. Wielu inwestorów zdecydowało się na kupno Avalanche już w fazie ICO (oferty publicznej), w czasie którego zebrano w sumie 48 milionów dolarów na poczet rozwoju projektu. Jeśli już teraz interesuje Cię kupno Avalanche AVAX za złotówki możesz łatwo zrobić to rejestrując bezpłatne konto na giełdzie kryptowalut Zonda po kliknięciu w przycisk.

Bezpieczne, szyfrowane przekierowanie na giełdę Zonda

kupno-Avalanche-AVAX

Dlaczego Avalanche jest lepsze od innych blockchainów?

Twórcy postawili sobie trzy cele – ich blockchain miał być szybki, tani i przyjazny dla środowiska. To dokładna odwrotność dość przestarzałego już Bitcoina, który obsługuje 7 transakcji na sekundę (tps), zużywa rocznie tyle energii, co Argentyna, a pojedyncza transakcja miejscami potrafi kosztować nawet 150 USD. Efektem tych celów jest blockchain Avalanche, który przetwarza 6500 transakcji na sekundę (z zapadalnością poniżej sekundy), a pojedyncza transakcja to koszt rzędu 1 centa. Ponadto sieć Avalanche jest oparta o protokół Proof-of-Stake, toteż jej energochłonność stanowi ułamek procenta prądu, zużywanego przez Bitcoina.

Jak działa Avalanche?

Sieć jest oparta – w odróżnieniu od większości – nie na jednym, a na trzech łańcuchach bloków! To X-Chain, C-Chain oraz P-Chain. Pierwszy służy do zarządzania zasobami sieci. Celem drugiego jest tworzenie inteligentnych kontraktów. Trzeci natomiast służy do koordynowania pracy walidatorów, którzy sprawdzają uczciwość transakcji w całej sieci.

Na tej podstawie Avalanche oferuje użytkownikom sieci możliwość uruchomienia nieograniczonej ilości w pełni customizowalnych i interoperacyjnych łańcuchów bloków, w oparciu o „sieć-matkę”, jaką jest Avalanche. To bardzo duże ułatwienie dla nowych projektów krypto, które mogą w łatwy sposób „postawić” blockchain, dostosowany do ich potrzeb, jednocześnie nie musząc budować go od podstaw. Jest ot niewątpliwy atut, który może stanowić czynnik zwiększający liczbę deweloperów, chcących budować innowacje w oparciu o Avalanche. 

Poza tym, Avalanche pozwala robić wszystko, co oferują pozostałe platformy do tworzenia inteligentnych umów – budowanie zdecentralizowanych aplikacji, tworzenie tokenów, wybijanie NFT itd. Jeśli zainteresowało Cię kupno Avalanche AVAX za złotówki PLN to łatwo możesz to zrobić poprzez bezpłatne konto na Zonda Global klikając w poniższy przycisk.

Bezpieczne, szyfrowane przekierowanie na giełdę Zonda

Token Avalanche (AVAX). Do czego służy?

AVAX to natywny token sieci Avalanche. Tak, jak w przypadku innych łańcuchów bloków, natywny token jest wewnętrzną walutą ekosystemu. Płaci się nią za transakcje, tworzenie inteligentnych umów oraz inne opłaty w sieci. AVAX służy też, przede wszystkim, jako stawka protokołu. Posiadając daną liczbę tokenów AVAX możemy zostać walidatorem. Wówczas blokujemy swoje tokeny, aby móc uczestniczyć w zabezpieczaniu sieci i zatwierdzaniu transakcji. Pozwala to czerpać pasywny zysk z zastawionych w sieci tokenów, zamiast po prostu składować je w portfelu.

Kupno Avalanche (AVAX) to inwestycja w cały projekt

Nie zapominajmy, że AVAX to nie tylko wewnętrzna waluta sieci, ale także token, poddany wycenie rynkowej. Oznacza to, że jego wartość na swój sposób odzwierciedla wartość całego projektu. Kapitalizacja Avalanche wynosi obecnie prawie 4 miliardy dolarów, a jeden token jest wart ponad 13 dolarów. Nie tak dawno był jeszcze notowany nawet po 144 dolary! To stwarza dla AVAX niezłe pole do wzrostu – każdy musi natomiast sam ocenić, czy kupno AVAX będzie opłacalne.

Jaki i gdzie kupić Avalanche AVAX?

Z uwagi na to, iż jest to jeden z najpopularniejszych coinów na rynku, kupno AVAX jest możliwe na wszystkich większych giełdach. Jest dostępny m.in. na Binance, KuCoin, Coinbase, Huobi, Krakenie czy Zondzie. Kupno Avalanche AVAX za złotówki PLN możliwe jest właśnie na ostatniej z wymienionych platform czyli Zonda Global. Możesz zarejestrować swoje bezpłatne konto już teraz klikając w poniższy przycisk.

Bezpieczne, szyfrowane przekierowanie na giełdę Zonda