Gdzie i jak kupić fan token Legii Warszawa (LEG)

Fantokeny drużyn piłkarskich to – obok NFT i memcoinów – jedna z sensacji ostatniej hossy kryptowalut, którą mieliśmy okazję cieszyć się w 2021 roku. Posiadanie fantokenów ulubionej drużyny sportowej może mieć dużo zalet – i to nie tylko dla kibiców. Pierwszą polską drużyną, która postanowiła wejść w świat kryptowalut i blockchain jest stołeczna Legia Warszawa. W lipcu 2021 roku odbyła się pierwsza runda emisji Legia Warsaw Fan Token (LEG). Pierwsze 200 000 monet wyprzedano w zaledwie 13 minut! Pytanie, czy taki token ma w ogóle jakąś użyteczność, czy jest tylko czymś, co możemy „postawić” na swojej „wirtualnej półce”? Zacznijmy od początku.

Początki fan tokenów

„Zblokczejnować” świat sportu postanowił projekt Chiliz, wypuszczając aplikację Socios.com. Appka jest skierowana do ok. 4 miliardów miłośników piłki nożnej z całego świata. Imponujący rynek – nawiasem mówiąc. Wiadomo jednak, że z aplikacji korzystają tylko najzagorzalsi kibice poszczególnych klubów. Założeniem Socios.com jest podzielenie się władzą nad klubem z najwierniejszymi fanami. Korzystając z pełni praw, użytkownicy mogą prać udział we wszelkich, organizowanych tam, plebiscytach i głosowaniach w kwestii niektórych działań klubu. Nowy wzór koszulki, barwy autobusu, zmiana herbu albo forma organizacji imprezy sportowej? W tych aspektach fani drużyn sportowych, zrzeszeni w aplikacji Socios.com, mogą współdecydować razem z władzami klubów. To istotna zmiana, gdyż wcześniej takiej opcji nie było, a fani byli stawiani – chociażby w przypadku wzorów strojów – przed faktem dokonanym. A nie zawsze to, co podoba się władzom klubu, podoba się kibicom. 

kupno-legia-warszawa-fan-token

Co to jest Socios.com, jak działa i po co kupuje się fantokeny

Każdy z klubów, który zawarł umowę z Socios.com jest zobowiązany do przeprowadzenia w ciągu roku kilku wiążących ankiet. Jak wspomnieliśmy, to swego rodzaju „referenda”, np. w sprawach wizerunkowych klubu – barwy, herb, wzory strojów etc. Może to być cokolwiek, w kwestii czego władze klubu zdecydują się oddać decyzyjność kibicom. Klub ma obowiązek wprowadzić w życie opcję, która otrzyma najwięcej głosów. Są także niewiążące ankiety, w których wybiera się np. „najlepszego piłkarza meczu”. Ponadto użytkownicy aplikacji mają prawo do benefitów w postaci promocji, nagród, dostępu do ekskluzywnych towarów etc.

Jaką rolę mają w tym fantokeny? W kontekście aplikacji Socios.com, fantoken odgrywa podobno rolę, co akcja w czasie zgromadzenia akcjonariuszy. Kto ma więcej akcji, tego siła głosu jest proporcjonalnie większa. Na oficjalnej stronie projektu można dowiedzieć się, że jeden token odpowiada jednemu prawu do głosu. Wobec tego ktoś, kto nabędzie np. 100 fantokenów, będzie miał stukrotną siłę głosu w danym głosowania – a tym samym większy wpływ na działalność klubu. Głosować w sprawach klubu mogą użytkownicy, którzy posiadają tokeny tegoż klubu w aplikacji Socios.com. Warto podkreślić, że tokeny są „wielorazowe”. Nie trzeba kupować nowych fantokenów przy każdym głosowaniu – wystarczy zakupić je raz.

Bezpieczne szyfrowane przekierowanie na giełdę Zonda

Fantokeny to nie tylko wpływ na decyzję klubu, ale także inwestycja

Pamiętajmy też, że – znów podobnie jak akcje – fantokeny reprezentują nie tylko wartość głosu w plebiscytach ws. działań danego klubu, ale także wartość inwestycyjną. Fantoken Legii kupuje się za pieniądze i podlega on obrotowi rynkowemu. Możemy go kupić, ale możemy go też sprzedać. Token jest podatny na wycenę, którą dyktuje mu rynek. Obecnie Legia Warsaw Fan Token (LEG) kosztuje ok. 66 centów. Ale jego ATH (najwyższa historyczna wartość) wyniosła nawet 4,19 dolara! Oznacza to, że kupując token w odpowiednim momencie, a potem w odpowiednim momencie sprzedając, możemy mieć nie tylko wpływ na decyzje klubu, ale także potraktować tokeny, jako inwestycję. W przypadku, jeśli klub zdecyduje się poddać pod głosowanie naprawdę ważną kwestię, kurs fantokenu może wzrosnąć, gdyż kibice rzucą się do zakupów, aby mieć wpływ na decyzję. 

Jaki i gdzie kupić fantoken Legii Warszawa?

Na ten moment Legia Warsaw Fan Token możemy zakupić na zcentralizowanej giełdzie kryptowalut ChillizX lub w aplikacji Socios.com. Będziemy do tego potrzebowali tokenów Chilliz (CHZ), które są obecnie jedyną walutą, za którą możemy zakupić LEG. Tokeny Chilliz można zakupić na giełdzie Zonda (kiedyś Bitbay) za złotówki. Giełda obsługuje polską wersję językową od początku istnienia i przyjmuje wpłaty w polskiej walucie. W lipcu 2021 roku token LEG pojawił się na Zondzie, więc można go teraz zakupić bezpośrednio za złotówki! Jeśli zainteresowało Cię kupno fantokena Legii Warszawa LEG wystarczy, że założysz bezpłatne konto na giełdzie Zonda klikając w poniższy link.