Uniswap, czyli największa zdecentralizowana giełda kryptowalut

Giełdy zdecentralizowane (DEXs), to prawdziwa rewolucja w zakresie kupna kryptowalut i ich wymiany na inne. Brakujące ogniwo, które uniemożliwiało w pełni bezpieczne korzystanie z walut cyfrowych – pośrednik, trzecia strona transakcji – zostało przez nie wyeliminowane. Teraz handel odbywa się w systemie peer-to-peer (od jednego użytkownika do drugiego), a środki pozostają na naszym prywatnym portfelu, aż do ostatniej chwili. Najpopularniejszą i największą zdecentralizowaną giełdą jest dzisiaj Uniswap. 

Uniswap, w dniu pisania tego artykułu, osiągnął wolumen transakcyjny na poziomie ponad 1,2 mld USD. Taki wynik nie plasuje giełdy na wysokim miejscu w ogólnym rankingu giełd kryptowalut. Jednak w kategorii giełd zdecentralizowanych, Uniswap znajduje się w ścisłej czołówce – najczęściej na pierwszym miejscu. 

Zdecentralizowane giełdy – w tym Uniswap – nie cieszą się jeszcze masową popularnością. Głównym powodem jest ich niezbyt długie funkcjonowanie na tym rynku. Podczas poprzedniej hossy DEXy były jedynie planem na przyszłość. Królowały – i dalej królują – giełdy zcentralizowane. Być może dzieje się tak też z uwagi na to, iż osoby niekorzystające z giełd zdecentralizowanych myślą, że ich obsługa jest zbyt skomplikowana i „nie do ogarnięcia”. Jest natomiast wręcz przeciwnie – giełda Uniswap to najprostsza giełda na świecie.

platforma uniswap-giełda-kryptowalut-online

Jak działa platforma Uniswap?

Handel na Uniswapie – w przeciwieństwie do giełd zcentralizowanych – odbywa się bez pośredników. Na tradycyjnej giełdzie otrzymujemy przypisane do naszego konta portfele kryptowalut, które są jednak – w rzeczywistości – portfelami giełdy. Wolą giełdy, nasze środki mogą zostać zablokowane lub skradzione – jak to się nie tak rzadko zdarzało w przeszłości. Co więcej, nawet, jeśli giełda nie zawini, może paść ofiarą ataku hakerskiego, który błyskawicznie sczyści giełdowe portfele ze zdeponowanych kryptowalut. W przypadku Uniswap, jest to praktycznie niemożliwe.

Wymiana tokenów (swap) odbywa się w całości za pośrednictwem łańcucha bloków. Środki użytkowników są zdeponowane na ich własnych portfelach, których klucze prywatne nie są dostępne dla osób trzecich. Wymiana następuje poprzez sekwencję inteligentnych umów (smart kontraktów), która warunkuje otrzymanie jednych tokenów w zamian za inne. W momencie zaakceptowania transakcji przez użytkownika, środki obu stron transakcji zostają (w momencie, kiedy transakcja dochodzi do skutku) zablokowane, aż do finalizacji umowy. Handel odbywa się zawsze po cenie rynkowej – po aktualnym kursie wymiany.

W praktyce, wymiana tokenów nie odbywa się dosłownie i bezpośrednio pomiędzy jedynym użytkownikiem (który chce sprzedać X tokenów A za X tokenów B) a drugim (który chce kupić X tokenów A za X tokenów B). Byłoby to problematyczne, gdyż trudno byłoby dopasować dwie osoby, które w tym samym momencie chcą wymienić kryptowaluty w tej samej parze i o tej samej wartości. Nie oznacza to – w żadnym wypadku – że istnieje jakaś trzecia strona transakcji. Część użytkowników, która nie jest zainteresowana wymianą tokenów, może dostarczać płynność Uniswapowi. Udostępnia swoją pulę tokenów, aby handel na giełdzie odbywał się płynnie – na życzenie.

Udostępnianie tokenów odbywa się za pośrednictwem „liquidity pool”. Grupa użytkowników „wrzuca swoje tokeny do puli, aby razem zapewniać płynność innym użytkownikom, którzy chcą swapować tokeny. Użytkownicy, uczestniczący w „liquidity poolach”, otrzymują nagrodę za udostępnienie swoich zasobów – np. 3% – która to nagroda pochodzi z prowizji, pobieranej od transakcji. Jest to tym samym wspaniała alternatywa dla stakingu.
Transakcje są zabezpieczone również przed manipulacjami oraz dużymi wahaniami kursu. Z uwagi na fakt, że czas transakcji jest wprost proporcjonalny do wysokości środków, jakie chcemy oddać w ramach prowizji (do sieci Ethereum), w międzyczasie mogą występować duże wahania kursowe. Uniswap zabezpiecza nas przed nimi. Transakcja zostaje automatycznie anulowana, jeżeli kurs poruszy się o więcej niż 1% (domyślnie) – w dół lub w górę. Użytkownik ma jednak możliwość dowolnej zmiany tej wartości procentowej.

giełda-kryptowalut-online

Handel na Uniswap – czy to takie trudne?

Dostęp do handlu na Uniswap otrzymujemy poprzez zintegrowanie naszego portfela (najczęściej) Metamask, z tą zdecentralizowaną giełdą kryptowalut. W tym celu musimy oczywiście posiadać portfel Metamask oraz zainstalować wtyczkę do przeglądarki, która tenże portfel obsługuje. Następnie możemy połączyć portfel Metamask z Uniswapem za pośrednictwem wtyczki. To w zasadzie wszystko, jeśli chodzi o procedury, związane z zakładaniem „konta”. Na Uniswap nie musimy go zakładać, a nawet nie możemy. Jedynym warunkiem przystąpienia do handlu jest zintegrowanie portfela z giełdą i oczywiście posiadanie na nim środków. 

Następnie – jako nowy użytkownik DEXu – mamy do dyspozycji strasznie skomplikowany interfejs giełdy… jedno małe okienko. W oknie znajdują się dwie rozwijane listy, z których wybieramy tokeny, które będziemy swapować (wymieniać). Po kliknięciu przycisku „swap” musimy potwierdzić transakcję – wyświetli się powiadomienie z naszego portfela Metamask, na którym wyświetla się podsumowanie transakcji – ile otrzymamy tokenów i za ile. Widzimy też, jaki koszt poniesiemy w ramach prowizji. W dodatkowych ustawieniach możemy wybrać opcję większej prowizji, jeżeli chcemy, aby transakcja została sfinalizowana w ułamku sekundy. Po potwierdzeniu, transakcja dojdzie do skutku.

giełda-kryptowalut-online

Inne plusy i minusy giełdy Uniswap

Z wyeliminowania trzeciej strony transakcji wynikają także inne, dodatkowe korzyści, oprócz bezpieczeństwa samych środków. Uniswap (wespół z portfelem Metamask) zapewnia bezpieczeństwo także dla naszych danych. W dzisiejszych czasach, każda licząca się giełda, wymaga od swoich użytkowników przeprowadzenia procedury weryfikacji. W ramach procedury AML/KYC, mającej na celu zapobieganie praniu brudnych pieniędzy oraz finansowania terroryzmu, udostępniamy giełdzie bardzo wrażliwe dane. Z reguły jest to zdjęcie paszportu, dowodu osobistego lub prawa jazdy. Przesyłamy także swoje zdjęcie (selfie) oraz czasem także potwierdzenie adresu zamieszkania. Te wszystkie informacje są potem przechowywane w bazach danych giełd. A informacje o użytkownikach, podobnie jak ich środki, mogą wyparować lub zostać użyte przez giełdę w sposób, którego byśmy sobie nie życzyli. 

Dużym minusem Uniswapa jest natomiast mała ilość par kryptowalutowych. Uniswap jest giełdą tokenów ERC-20, więc obsługuje wymianę jedynie tych kryptowalut, które zostały oparte o blockchain Ethereum. Ponadto – z uwagi na problemy ze skalowalnością tegoż blockchainu – prowizje transakcyjne (nie licząc prowizji samego Uniswapa, które są niskie) mogą osiągać poziom nawet (ponad) 100$.