Najlepsze giełdy kryptowalut 2020 i 2021 – ranking

Ranking - najlepsze giełdy kryptowalut 2020 i 2021

Zastanawiasz się jakie są najlepsze giełdy kryptowalut?

Chcesz poznać wiarygodny ranking giełd kryptowalut?

W 2019 roku, po raz pierwszy, przygotowany został bardzo ciekawy ranking obejmujący najlepsze giełdy kryptowalut (pierwsze 50 miejsc możecie na zdjęciach). Ze względu na kompleksowość i rzetelność ten ranking giełd kryptowalut został również opracowany w 2020 roku. Dlaczego zainteresował nas akurat ten ranking giełd kryptowalutPublikujący je portal www.cryptocompare.com zebrał mnóstwo ciekawych danych dotyczących platform handlu i wymiany walut cyfrowych. Łącznie sklasyfikowano ponad 100 giełdW ocenie nie brano pod uwagę obrotu danej giełdy gdyż jak tłumaczy portal: “w pełnym raporcie takie dane mogą być mylące. Nie zawsze wielkość obrotu gwarantuje bezpieczeństwo i satysfakcję.” My jakiś czas temu publikowaliśmy zestawienie największych giełd kryptowalut w tym artykule. Jedną z największych i najlepszych giełd kryptowalut jest Binance. Możecie już teraz założyć bezpłatne konto klikając w poniższy przycisk:

Nowy ranking giełd kryptowalut

Jednym z podstawowych założeń tworzonego rankingu było obniżenie znaczenia wartości obrotu giełdy dla jej klasyfikacji. Za to zwrócono uwagę na wiele innych bardzo istotnych czynników.

W tym zupełnie nowym rankingu najlepszych giełd kryptowalut uwzględniono następujące aspekty:

 • Lokalizacja geograficzna giełdy
 • Jakość firmy i kadry
 • Prowadzenie nadzoru handlowego
 • Regulacje prawne
 • Jakość rynku
 • Dane i ich dostarczani
Jedną z giełd, która uchodzi za dobrze zabezpieczoną jest giełda Coinbase, z której korzystają także duże firmy i instytucje inwestujące na rynku kryptowalut. 
giełdy kryptowalut - mapa
najlepsze giełdy krypto

Źródła danych wpływające na ocenę w rankingu

Dane były zbierane ręcznie z oficjalnych źródeł, które często są ogólnodostępne np.

 1. Bank Światowy
 2. najlepsze giełdy kryptowalut
 3. Profile na Linkedin
 4. Profile na Crunchbase
 5. Portal Github
 6. Siedziby firm
 7. Strony internetowe mediów – np. Coindesk czy Bloomberg

Można powiedzieć, że wprowadzenie większej przejrzystości do klasy aktywów cyfrowych oraz poprawa jakości dostarczania danych tak by uczestnicy rynku mogli podejmować najbardziej świadome decyzje, bardzo poprawia jakość funkcjonowania rynku. To pierwszy tego typu raport uwzględniający tak wiele różnych kwestii.

Do tej pory brak wiarygodnych wskaźników do oceny giełd walut cyfrowych oraz ryzyko dotyczące zawyżonych wolumenów negatywnie wpływało na uczestników, a teraz wszystko wskazuje na to, że się to zmieni na lepsze. 

prawo kryptowaluty
największa giełda bitcoin na świecie

Najlepsza giełda kryptowalut 2020 i 2021 – Coinbase

Amerykańska giełda kryptowalut Coinbase znalazła się na pierwszym miejscu zestawienia przygotowanego przez portal www.cryptocompare.com. Po prawej stronie możecie zapoznać się z wyglądem TOP 3 światowych giełd walut cyfrowych.

Zatem jakie są najlepsze giełdy kryptowalut? Pierwsza dziesiątka rankingu giełd kryptowalut 2020 wygląda następująco:

 1. Coinbase
 2. Poloniex
 3. Bitstamp
 4. BitFlyer
 5. Liquid
 6. itBit
 7. Kraken
 8. Binance
 9. Gemini
 10. Bithumb
Możecie już teraz zarejestrować bezpłatne konto na najlepszej giełdzie kryptowalut 2020 i 2021 czyli na Coinbase. Kliknij w przycisk i załóż konto:

Najlepsze giełdy kryptowalut spoza pierwszej dziesiątki rankingu.

Kolejne pięć platform handlu walutami cyfrowymi to:

 1. OKCoin
 2. BITPoint
 3. OKEX
 4. Bitfinex
 5. Korbit

Cały raport i porównanie dostępne jest w tym miejscu.

Teraz już wiecie, które to najlepsze giełdy kryptowalut w 2020 i 2021!

Niestety dość przeciętnie w rankingu wypadła – BitBay uważana za najlepszą polską giełdę kryptowalut – miejsce 46 w rankingu. Wyżej uplasował się Coindeal na 44 miejscu.

Dość nisko sklasyfikowana została giełda HitBTC, która pojawia się w niektórych innych zestawianiach. Ciekawostką jest, że na miejscu 102 znajduje się inna polska giełda kryptowalut – Coinroom – która w skandalicznych okolicznościach została zlikwidowana i podejrzana jest o oszukanie swoich klientów.

Zapraszamy do śledzenia naszej strony na bieżąco. W kolejnych miesiącach naszym celem będzie aby zawsze pojawiał się nowy ranking najlepszych giełd kryptowalut.

Na pewno domyślacie się, że przygotowanie w pełni obiektywnego zestawienia prezentującego najlepsze giełdy kryptowalut jest praktycznie niemożliwe. Ponieważ wszystkie czynniki, które można wykorzystać w takim rankingu można rozumieć inaczej lub podważyć jeśli komuś przyjdzie na to ochota.

Najlepsze giełdy kryptowalut 2020 i 2021 – nowy ranking

Oczywiście tego typu ranking giełd kryptowalut powinien być opracowywany regularnie co roku. Można chyba jednak powiedzieć, że będzie ono wyglądało podobnie w 2022 roku. Najlepsze giełdy kryptowalut ciągle się rozwijają i zdobywają wielu nowych użytkowników. Ich obroty stale rosną. Dlatego też pozycje w zestawieniu prawdopodobnie będą się zmieniały. Jeśli dostrzeżemy duże przetasowania, na pewno zrobimy aktualizację tego zestawienia i przygotujemy nowy ranking giełd kryptowalut.

Póki co jednak zachęcamy was do prowadzenia własnego rozeznania oraz ostrożnych ruchów w zakresie wyboru najlepszych giełd kryptowalut. Ponieważ nigdy do końca nie możecie być pewni czy dana platforma nie zostanie zhakowana albo czy nie upadnie jak miało to miejsce w przypadku kilku polskich giełd albo zagranicznych, o których na bieżąco informowaliśmy publikując najnowsze aktualności kryptowalutowe.

Oczywiście jeśli macie jakieś uwagi, sugestie, spostrzeżenia dotyczące np. tego zestawienia lub innych artykułów, które moglibyśmy opublikować lub poprawić to prosimy piszcie na mail gielda.kryptowaluty.pl@gmail.com

Warto zauważyć także, że inwestycja w akcje spółki z potencjałem rozwoju na kolejne lata, będzie dawała zarobić jednak to akcje są zabezpieczone majątkiem przedsiębiorstwa z udokumentowanymi wynikami finansowymi co wynika z przepisów prawa. 

giełda bitcoin
BitBay - giełda kryptowalut

Co cechuje najlepsze giełdy kryptowalut?

Jest wiele elementów, które możecie zweryfikować zanim podejmiecie decyzję o wyborze platformy do handlu i wymiany kryptowalut np.

 1. Wartość obrotów wymiany krypto-krypto;
 2. Wartość obrotów walut tradycyjnych z walutami elektronicznymi;
 3. Czy umożliwia wymianę walut tradycyjnych (FIAT) na kryptowaluty czy tylko umożliwia wymiany krypto-krypto?
 4. Zabezpieczenia konta – np. systemy dwustopniowego logowania (2FA) poprzez Google Authenticator czy wysyłkę SMS
 5. Obsługa – czy jest 24 godziny na dobę przez 7 dni w w tygodniu?
 6. Obsługa w języku ojczystym – w naszym przypadku w języku polskim
 7. Czy dostępne materiały, polityka prywatności oraz inne dostępne są w ojczystym języku?
 8. Czy wybrana przez Ciebie giełda posiada interfejs w języku ojczystym?
 9. Jakiego rodzaju stosuje zabezpieczenia przed cyberprzestępczością?
 10. Czy posiada fundusz na pokrycie ewentualnych strat wynikających z utraty środków swoich użytkowników np. w przypadku ataku hakerskiego?
 11. Czy można z niej korzystać poprzez smartfony z wykorzystaniem aplikacji mobilnych?

Można powiedzieć, że to niejako 10 przykazań dotyczących wyboru najlepszych giełd kryptowalut spośród setek dostępnych na całym świecie. Ważnym jest to, że nie wszystkie najlepsze giełdy kryptowalut w swojej ofercie mają wszystkie najlepsze kryptowaluty dostępne na świecie.  Pamiętajcie jednak, że inwestowanie w kryptowaluty jest ryzykowne. Trzymanie środków na giełdach również. 

Ranking giełd kryptowalut 2020 i 2021 – aktualizacja i informacje

Poniżej przedstawiamy wam subiektywne zestawienie (czy jak kto woli ranking giełd kryptowalut 2020 i 2021) oraz najważniejsze informacje o poszczególnych platformach. Chcemy jednak zwrócić uwagę, że poniższa kolejność jest zupełnie przypadkowa. Zatem nie można wprost określić tej aktualizacji jako ranking giełd kryptowalut czy też zestawienie najlepszych platform służących do handlu i wymiany szyfrowanymi walutami elektronicznymi, a raczej opis poszczególnych giełd.

HitBTC

Brytyjska giełda kryptowalut, uchodząca za europejskiego lidera i największą giełdę na tym kontynencie. Obecnie znajduje się na szczytach rankingów płynności. Dlatego również uwzględnia ją nasz ranking giełd kryptowalut 2020 i 2021. HitBTC świadczy usługi zarówno klientom indywidualnym, jak i korporacyjnym.
Giełda potrafi przyciągnąć klientów z całego świata. Prowadzi biura na całym globie, m.in. w Londynie, na Malcie, w Singapurze, Pekinie, Hong-Kongu oraz Rio de Janeiro. Biura te, są raczej efektem niż powodem napływu inwestorów. Oczywiście głównymi czynnikami, które zachęcają do korzystania z giełdy są innowacyjne funkcje, regresywny system prowizji oraz duża ilość par kryptowalutowych.

Co więcej warto wiedzieć o HitBTC?

Klienci HitBTC, za pośrednictwem tej giełdy, mogą zaopatrzyć swoje portfolio w każdą spośród 421 skatalogowanych kryptowalut. Platforma stworzyła także świetne środowisko dla traderów, mogących handlować na ponad 800 parach kryptowalutowych. Wirtualnymi monetami handluje się zwykle w parze do bardziej znaczących kryptowalut, takich jak Bitcoin, Ethereum, Monero etc. Jest też wiele par powiązanych ze stable-coinami, takimi jak USDT oras TUSD, które zachowują sztywny kurs dopowiadający Dolarowi Amerykańskiemu.

Dodatkowo wykorzystują najlepsze programy dla firm do obsługi ich działalności. Godnym uwagi jest fakt, że oprócz mnogości instrumentów, HitBTC zapewnia dostęp do szeregu interfejsów API, np. API-REST, WebSocket, FixAPI. API mogą się przydać w przypadku, kiedy będziemy chcieli po części lub całkowicie zautomatyzować trading. Zatem jeśli interesują Cię tylko najlepsze giełdy kryptowalut to ewidentnie powinieneś skierować swój wzrok na HitBTC.największa europejska giełda krypto

Prowizje na HitBTC

Prowizje platformy są oparte o system tierów (poziomów) wartości obrotów użytkownika w ciągu 30 dni. Im większy poziom obrotów, tym mniejsza prowizja. Istnieje jeszcze podział na prowizję maker i taker. Maker to prowizja od stworzonej przez nas transakcji. Z kolei taker, od tej, którą zaoferował ktoś inny, a my postanowiliśmy ją zrealizować. W HitBTC maker, zależnie od tieru, wynosi (zaczynając od najwyższej stawki) 0,07% do -0,01%. Taker – od 0,07% do 0,02%.

Oczywiście prowizja maker może osiągać nawet wartości ujemne, ale dopiero od wartości obrotów przekraczających 50 000 BTC. Wtedy giełda płaci prowizję nam. Oczywiście taki system ma służyć zwiększeniu płynności handlu i jak na razie działa to świetnie. Prowizje od wypłat są inne dla każdej monety. Dla Bitcoina jest to równowartość $13, dla innych monet – średnio $7,37. Jak uważacie czy z punktu widzenia wysokości opłat ta giełda to najlepsza giełda kryptowalut?

Bitfinex

Tworząc zestawienie obejmujące najlepsze giełdy kryptowalut nie można jej pominąć. Bitfinex to giełda kryptowalut stworzona przez tajwańskie przedsiębiorstwo iFinex. Ostatni ranking giełda kryptowalut plasował ją na 14 miejscu. Obecnie jest drugą giełdą, co do płynności, według serwisu coinmarketcap.com. Platforma oferuje możliwość zakupu lub sprzedaży 118 cyfrowych monet. Handel odbywa się w oparciu o niemal 400 par kryptowalutowych i walutowych. Jest to jedna z wciąż niewielu giełd, które pozwalają handlować kryptowalutami w parach z walutami FIAT (fiducjarnymi).

Co jeszcze warto wiedzieć o tej giełdzie?

Giełda Bitfinex może być szczególnie atrakcyjną platformą dla traderów. Oczywiście, inwestorzy także znajdą tutaj to, czego szukają, ale ilość skatalogowanych kryptowalut nie należy do największych. Traderzy mogą liczyć na możliwość tworzenia własnych API, które pozwolą zautomatyzować handel, częściowo lub całkowicie. Godnym uwagi jest fakt, że na Bitfinex możemy skorzystać z dźwigni 3,3x, co umożliwia tzw. margin trading oraz korzystanie z kontraktów CFD na kryptowaluty. CFD (Contract For Difference) – kontrakt na różnicę kursową – pozwala na obstawianie spadków lub wzrostów kursu danego instrumentu, kryptowaluty. Dźwignia umożliwia „pożyczanie” funduszy od dostawców płynności. Jest to defacto pomnożenie kwoty, jaką handlujemy (ale też ryzyka) maksymalnie 3,3 razy.

Wartym uwagi jest fakt, że Bitfinex pozwala również na handel OTC (Over The Counter). Funkcja daje nam możliwość handlu kryptowalutami bezpośrednio z kontrahentami bez wpływu na notowania, pozagiełdowo. Jest to świetna opcja dla osób lub korporacji, obracających większymi środkami finansowymi. Reasumując. Publikując jakikolwiek ranking giełd kryptowalut czy zestawienie zbierające najlepsze giełdy kryptowalut 2020 na pewno nie można pominąć Bitfinex.

ranking giełd kryptowalut 2020

Prowizje na Bitfinex

Platforma, podobnie jak HitBTC, stosuje regrasywny system prowizji. Opiera się on o poziomy obrotów – im większe obroty, tym mniejsza prowizja. Prowizja maker zaczyna się od 0,10% a kończy na 0,00% przy obrotach o równowartości $7 500 000 i więcej. Prowizja taker to standardowo od 0,100% do 0,055%, przy obrotach rzędu 30 mld (!) USD. Ostatni tier jest prawdopodobnie przeznaczony dla tzw. „wielorybów”. Prowizja od wypłat jest zależna od danej kryptowaluty. Dla BTC jest to $4,33, dla innych monet – średnio $0,53.

Binance

W zasadzie od początku swojego istnienia znajduje się wysoko w różnych rankingach giełd kryptowalut. Binance to giełda kryptowalut, która powstała w Szangahaju w 2017 roku. Obecnie jej siedziba mieści się na Malcie. Binance jest uważana za największą i najpopularniejszą giełdę na świecie. Przez długi czas uchodziła też za najbezpieczniejszą. Jej CEO – Chengpend Zhao „CZ” – jest znanym i cenionym autorytetem branży kryptowalutowej.

Binance oferuje swoim klientom, a szczególnie traderom, wiele dostępnych kryptowalut. Na giełdzie można zakupić lub sprzedać prawie 200 kryptowalut, które są obsługiwane przez 600 par kryptowalutowych. Zaletą jest też oczywiście ogromna płynność tych par oraz to, że nie jesteśmy w stanie nie znaleźć drugiej strony transakcji na tej platformie. Godnym uwagi jest fakt, że giełda otwiera przed użytkownikami możliwość tworzenia własnych API. Giełda Binance to dla wielu najlepsza giełda kryptowalut. Możesz na niej zarejestrować się klikając TUTAJ.

System prowizyjny na Binance

System prowizji, w tym wypadku, także jest degresywny, oparty o poziomy obrotów klienta LUB zasobności jego portfela w tokeny Binance Coin (BNB). Prowizja maker oraz taker startuje tutaj z jednego poziomu 0,100%, aby przy maksymalnym poziomie obrotów osiągnąć odpowiednio 0,02% i 0,04%.

Poziom obrotów proporcjonalnie odpowiada zasobowi tokenów BNB w portfelu użytkownika (na giełdzie). Aby osiągnąć minimalną prowizję musimy posiadać 11 000 BNB lub więcej. Istnieje również możliwość opłacania prowizji tokenami BNB. W tym wypadku, niezależnie od poziomów, nasza prowizja jest zmniejszana o 25%. Prowizje od wypłat są uzależnione od kryptowaluty. Dla Bitcoina jest to $4,33, dla innych monet – średnio $0,53.

Od niedawna, amerykańska filia giełdy – Binance New Jersey – oferuje użytkownikom handel na parach z walutami fiducjarnymi (FIAT), takimi jak USD, EUR czy GBP. Tworząc ranking giełd kryptowalut 2020 na pewno warto wziąć pod uwagę tą platformę. Zdecydowanie można ją umieścić w TOP 10 najlepszych giełd kryptowalut.

Poznajcie cały ranking i inne najlepsze giełdy kryptowalut w 2020 i 2021!

Kraken

najlepsze giełdy kryptowalut

Kraken to kolejna w naszym rankingu giełd kryptowalut amerykańska platforma, która powstała w San Francisco w roku 2011. Poprzedni ranking giełd kryptowalut sklasyfikował ją na 7 miejscu. Giełda od dawna podejmuje wiele działań, które mają na celu uregulowanie jej działalności, co na rynku amerykańskim nie jest łatwe. Wspiera ich w tym znana kancelaria IT z USA, której efekty pracy widać coraz lepiej!

Kraken oferuje stosunkowo małą ilość par. Ponieważ stosują zasadę podobną do innej giełdy kryptowalut– Coinbase – „nie ilość, a jakość”. Na tej platformie mamy możliwość zaopatrzenia lub pozbycia się 27 różnych kryptowalut. Handel odbywa się w oparciu o 121 par walutowych. Pary walutowe są rozliczane głównie w Bitcoinie (tutaj XBT), ale również w walutach fiducjarnych, takich jak USD, GBP, CAD (Dolar Kanadyjski) oraz JPY (Jen Japoński).

Prowizje na Kraken

Prowizje są liczone na podstawie regresywnego systemu, uwzględniającego wolumen (obrót) klienta. Stawki prowizji maker zaczynają się od 0,16% a kończą na 0,00% w ostatnim etapie. Prowizja taker – od 0,26% do 0,10%. Giełda zapewnia mniejsze prowizje dla handlu OTC.

W przypadku wypłat, prowizje są zależne od kryptowaluty. Dla Bitcoina prowizja wypłaty wynosi $4,33, dla innych monet jest to średnio $0,58. Podsumowując. W naszym zestawieniu grupującym najlepsze giełdy kryptowalut – Kraken zajmuje wysoką pozycję i na pewno musi być brana pod uwagę przez każdego z inwetorów.

Bittrex

bittex logoKolejna już amerykańska giełda kryptowalut w naszym rankingu grupującym najlepsze giełdy kryptowalut 2020 i 2021. Powstała w Las Vegas, w 2014 roku. Bittrex jest jedną z największych i najbezpieczniejszych giełd na świecie. Platforma nigdy nie została skutecznie zhackowana. Niegdyś Bittrex był główną konkurencją i wariantem zastępczym dla Binance.

Godnym uwagi jest fakt, że giełda ma do zaoferowania 254 starannie wyselekcjonowane kryptowaluty. Monety te, tworzą razem 317 różnych par kryptowalutowych. Niestety, z powodu restrykcyjnych przepisów, obowiązujących w USA, Bittrex nie dopuszcza handlu kryptowaluty-waluty FIAT. Istnieje jednak opcja zakupienia stable-coin USDT za Dolary. Do przeprowadzenia takiej transakcji wymagany jest wysoki status weryfikacji (Enchanced Verified). Transakcja może wynosić maksymalnie $100 000.

Prowizje

Prowizje na Bittrex nie opierają się o system regresywny. Są obliczane na podstawie działania matematycznego – ilość kryptowaluty * cena zakupu * 0,0025%. Przykładowo: dla 1 BTC, zakupionego po cenie $10 000, prowizja wyniesie $0,25. Oczywiście prowizja na Bittrex jest naliczana dopiero po zrealizowaniu transakcji. Dlatego w przypadku jej anulowania przed realizacją, cała suma wraca do portfela. Prowizja od wypłaty jest uzależniona od danej kryptowaluty. Dla BTC jest to $4,33, a dla innych monet – średnio $0,24.

Należy pamiętać, że samo kupno kryptowalut nie jest aż tak bardzo trudne. Zwłaszcza gdy mamy już za sobą wybór odpowiedniej i najlepszej dla nas platformy do handlu i wymiany walut cyfrowych.  Czasem te platformy można porównać do najlepszych alkoholi świata – im starsze tym lepsze tak jak np. długoleżakujące whisky. Jeśli chcecie poznać najlepsze alkohole online zajrzycie na zaprzyjaźnioną stronę alkoholeswiata24.pl

Inne najpopularniejsze i najlepsze giełdy kryptowalut 2020 – informacje i dalszy ranking giełd kryptowalutowych.

BitMEX

Powoli docieramy do końca naszego artykułu zbierającego dla was w jednym miejscu najlepsze giełdy kryptowalut w 2020 roku i ranking giełd kryptowalutowych. BitMEX to dość nietypowa giełda kryptowalut z siedzibą w Hong Kongu. Została założona w 2014 roku przez Artura Hayesa, Bean Delo oraz Samuela Reeda. Dzisiaj jest to jedna z najpopularniejszych giełd tego rodzaju na świecie.

Godnym uwagi jest fakt, że BitMEX oferuje swoim użytkownikom, przede wszystkim, dźwignię 100:1. Co to oznacza? Jeśli mamy 1 Bitcoin (tutaj XBT) w portfelu, na tej platformie, to dzięki dźwigni jesteśmy w stanie powiększyć nasz kapitał o 100 razy – możemy mieć 100 XBT na czas trwania transakcji. Dlatego taki zabieg pozwala zwielokrotnić zyski, ale też zwiększyć ryzyko – potencjalne straty są równe potencjalnym zyskom. Oczywiście, nie musimy grać od razu na lewarze 100:1. Dostępne są też mniejsze dźwignie.

najlepsze giełdy kryptowalut 2020
Wpłaty na BitMEX możemy dokonać jedynie za pomocą Bitcoina. Handel na tej platformie nie odbywa się tak, jak na innych giełdach. Wbrew pozorom, na BitMEXie handluje się kontraktami, nie kryptowalutami. Jeden kontrakt jest warty 1 USD. Zależnie od posiadanej ilości XBT i zastosowanej dźwigni, możemy kupić równowartość środków w kontraktach, pomnożonych dodatkowo przez dźwignię. Giełda oferuje kontrakty zarówno na wzrost kursu, jak i spadek. Jest to, zwyczajnie, rodzaj CFD.

Dodatkowe informacje o BitMEX

Na BitMEX nie musimy handlować wyłącznie Bitcoinem. Oprócz XBT, giełda oferuje handel takimi kryptowalutami, jak Bitcoin Cash (BCH), Cardano (ADA), EOS Token (EOS), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC), Ripple (XRP) oraz Tron (TRX). Dźwignia na te kryptowaluty – z uwagi, że ich kursy są zdolne do większych, potencjalnych wahań – może być mniejsza. Trzeba jednak zaznaczyć, że kontrakty kupuje się wyłącznie za Bitcoiny.

Prowizje na BitMEX są stałe i jednakowe dla każdej kryptowaluty oprócz Bitcoina. Prowizja maker dla Bitcoina wynosi 0,0250% a taker 0,0750% (pomnożone o zastosowaną dźwignię). W przypadku innych kryptowalut, maker wynosi 0,050% a taker 0,25% (także pomnożone o zastosowaną dźwignię). BitMEX nie pobiera prowizji od wypłat.

Coinbase Pro – najlepsza giełda kryptowalut 2020

W zeszłym roku była nr 1 w rankingu giełd kryptowalut czyli innymi słowy po prostu najlepsza giełda kryptowalut. Czy tak jest w bieżącym 2020 roku? Coinbase to amerykańska giełda rodem z Kalifornii, San Francisco. Została założona w 2014 roku. Jedna z najbardziej szanowanych giełd, mimo małej ilości dostępnych kryptowalut. Dzisiaj Coinbase dzieli się na kilka usług, m.in. nową platformę tradingową – Coinbase Pro – oraz platformę dla klientów instytucjonalnych – Coinbase Custody. Umożliwia ona nie tylko kupno bitcoin ale także wielu innych ciekawych kryptowalut.

Oczywiście Coinbase Pro oferuje swoim użytkownikom zmodernizowany, nowoczesny i profesjonalny interfejs. Oprócz tego, do dyspozycji klientów jest 26 różnych kryptowalut, starannie wyselekcjonowanych przez giełdę. Można nimi handlować za pomocą 56 par kryptowalutowych i kryptowalutowo-walutowych. Wartym uwagi jest fakt, że Coinbase obsługuje wymianę FIAT-krypto. W zasadzie, to większość par opiera się o ten model wymiany. Dostępnymi walutami fiducjarnymi są Dolary, Funty Szterlingi oraz Euro. Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj dalej nasz autorski ranking giełd kryptowalut 2020 i 2021.

Opłaty na Coinbase

Prowizje w Coinbase Pro, podobnie jak w przypadku większości głównych giełd, są zależne od wolumenu (wartości obrotów) klienta. System jest oczywiście regresywny. Prowizja maker wynosi od 0,50% do 0,04%, a taker od 0,50% do 0,00%.
Oczywiście wypłacanie oraz wpłacanie kryptowalut jest darmowe. W przypadku wpłacania walut FIAT, jest pobierana prowizja. Za wpłatę przelewem zwykłym (USD, na terenie USA) będziemy musieli zapłacić $10. Za wpłatę przelewem SEPA (EUR) zapłacimy 0,15 Euro. Wpłata za pośrednictwem SWIFT (GBP) jest darmowa.

Wypłaty walut fiducjarnych są także objęte prowizjami. Za wypłatę przelewem zwykłym (USD, na terenie USA) będziemy musieli zapłacić $25. Za wypłatę przelewem SEPA (EUR) zapłacimy 0,15 Euro. Wypłata za pośrednictwem SWIFT (GBP) będzie nas kosztowała 5 GBP. Pomimo tego, że w naszym artykule Coinbase znajduje się w końcówce artykułu to na pewno należy do elitarnego grona grupującego najlepsze giełdy kryptowalut 2020.

OKEx – 13 miejsce w rankingu giełd kryptowalut 2020 i 2021

Giełda założona w 2014 roku w Hong Kongu. Godnym uwagi jest fakt, że po 5 latach działania została sklasyfikowana na 13 miejscu w rankingu najlepszych giełd kryptowalut 2019. OKEx powstało dzięki finansowaniu kilku funduszy oraz biznesmenów, zajmujących się Venture Capital. Podobnie jak wiele innych giełd, w 2018 r. ta również przeniosła siedzibę na Maltę.
Giełda oferuje handel 207 skatalogowanymi kryptowalutami w obrębie 370 par. OKEx obsługuje również jedną walutę fiducjarną – USD – w jakiej można dokonywać wpłat i wypłat środków. Platforma, oprócz handlu kryptowalutami, ma do zaoferowania kontrakty futures, indeksy oraz pożyczki, których udziela się w tokenach.

Giełda Bitcoin OKEx – prowizje

Prowizje na OKEx bazują na regresywnym systemie progów obrotów klienta. Skala poziomów prowizji różni się dla zwykłego handlu i kontraktów futures. Zwykła prowizja maker wynosi od 0,1% do 0,06%, a taker od 0,15% do 0,09%. Prowizja maker dla kontraktów futures wynosi od 0,02% do 0,015%, a taker od 0,05% do 0,03%. Progi prowizji dla klientów VIP są inne.
Prowizja od wypłat kryptowalut jest zależna od danej monety. Dla BTC prowizja wynosi $4,33, a dla innych tokenów – średnio $0,43. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie giełdy kryptowalut z naszego rankingu umożliwiają łatwe kupno kryptowalut za waluty tradycyjne.

Yobit – giełda krypto z Rosji

Yobit to rosyjska giełda słynąca ze swojej dzikiej natury. Dlatego została umieszczona tutaj raczej w formie ciekawostki. Z tą platformą wiąże się wiele kontrowersji, m.in. takie, że sama organizowała pump&dump na znajdujących się na jej platformie parach kryptowalutowych. Nie znalazła się tutaj jednak bez powodu.

Nie ma co się rozczulać nad interfejsem giełdy ponieważ jest prosty jak budowa cepa. Jest jednak coś, co wyróżnia tę giełdę spośród konkurencji. Zazwyczaj jest ona pierwszą giełdą, na której lądują całkiem perspektywiczne projekty kryptowalutowe. Jest to spowodowane tym, że Yobit nie ma dużych wymagań, jeśli chodzi o dodawanie nowych tokenów. Wygórowane wymagania innych giełd nierzadko skłaniają twórców ambitnych projektów, aby wrzucić stworzoną przez siebie kryptowalutę do tych slumsów wśród giełd krypto. Oczywiście, większość z kryptowalut skatalogowanych na Yobit to tzw. „shitcoiny”, ale można też znaleźć tam wyjątkowe perełki. Na pewno nie jest to topowa giełda jeśli chodzi o najlepsze giełdy kryptowalut i nasz ranking na 2020 rok. Jednak na pewno można ją wziąć pod uwagę jeśli interesuje nas inwestowanie w kryptowaluty.

Prowizja od wypłaty kryptowalut na Yobit wynosi 0.0005 BTC (50 000 Satoshi). Prowizja maker oraz taker 0,2%.
Uwaga! Stanowczo odradza się gromadzenia i trzymania swoich środków na żadnej giełdzie, a tym bardziej na Yobit. Najlepszym rozwiązaniem będzie zainstalowanie własnego portfela na PC. 

Podsumowanie

Kończąc i podsumowując. W tym artykule starałem się przybliżyć wam wybrane i najlepsze giełdy kryptowalut 2020 i 2021. Ten nowy ranking giełd kryptowalut oparty został o różne dane oraz analizy rynkowe oraz moje własne doświadczenia. Starałem się przybliży wam także inne, mniej znane platformy handlu i wymiany szyfrowanych walut elektronicznych. Dlatego nie jest to typowe zestawienie czy ranking najlepszych giełd kryptowalut a bardziej szerszy zbiór i opis różnych platform ze świata.

Mam nadzieję, że będzie wam on pomocny w wyborze właściwej lub właściwych globalnych lub polskich, najlepszych giełd kryptowalut, na których będziecie handlować i którym powierzycie swoje oszczędności. Bądźcie jednak ostrożni i uważni. Pamiętajcie, że do tej pory zdarzyło się wiele oszustw związanych z giełdami kryptowalut, wyprowadzenia pieniędzy czy spektakularne upadki. Czasem wpadki mają także te najlepsze giełdy kryptowalut na świecie. Dziękuję za lekturę i mam cichą nadzieję, że ten ranking giełd kryptowalut 2020 i 2021 był dla was przydatny!