Gdzie i jak kupić Polygon MATIC

Czym jest oraz jak i gdzie kupić Polygon MATIC za złotówki?

Interesuje Cię kupno Polygon MATIC za złotówki PLN lub inne waluty FIAT jak Euro czy dolary? W tym artykule postaramy się przybliżyć wam możliwości zakupu tego tokena oraz w prosty i zrozumiały sposób przybliżyć jego specyfikę.

Platforma Polygon – tańsze i szybsze Ethereum

Kryptowalutą o niesamowitym potencjale, która może bardzo namieszać (w pozytywnym sensie) w przyszłej hossie jest z pewnością Polygon (MATIC). Polygon to protokół, który w założeniu powstał, aby być platformą technologiczną, wspierającą Ethereum. Sieć została uruchomiona w 2017 roku, jako Matic Network – wówczas określała się, jako „internet łańcuchów bloków Ethereum”. Dziś na stronie głównej Polygon możemy zobaczyć wielki napis: „Przenoszenie świata do Ethereum”. 

Polygon MATIC - co jeszcze warto wiedzieć?

Hasło cały czas sugeruje, że projekt chce być postrzegany jako jeden z filarów najpopularniejszej platformy inteligentnych umów, jaką niewątpliwie jest Ethereum. W istocie tak jest. Polygon to druga warstwa (Layer-2) sieci Ethereum, czyli rozwiązanie skalujące tego łańcucha bloków. Sieć ta nie jest w żadnym wypadku autonomicznym blockchainem, ale sidechainem. Jest to jednocześnie (jak na razie) jedyny, wśród wielu planowanych, produktów Polygon. Sidechain Proof-of-Stake, to równoległy, w pełni kompatybilny z Ethereum łańcuch bloków warstwy drugiej. Nie zagłębiając się zanadto w kwestie techniczne – to po prostu tańsza i szybsza alternatywa dla Ethereum.

Polygon oferuje łatwe przeniesienie projektów, opartych o Ethereum na ich sidechain, a nawet tworzenie (z kolei w oparciu o Polygon) innych sidechainów. Jak już wspomniano, Polygon to sieć oparta na konsensusie Proof-of-Stake, który przez długi czas był alternatywą, dla energochłonnego i drogiego w użytkowaniu Poof-of-Work, zaimplementowanego oryginalnie w Ethereum. Uległo to zmianie we wrześniu 2022 roku, kiedy nastąpiła aktualizacja blockchainu (Ethereum 2.0) – słynny Merge, który finalnie „przestawił” Ethereum z PoW na PoS. Według Vitalika Buterina łańcuchy „ETH 2.0” będą mogły obsługiwać nawet do 100 000 transakcji na sekundę (tps). 

Przekierowanie na giełdę Binance zabezpieczone szyfrowanym połączeniem

Bezpieczne szyfrowane przekierowanie na giełdę Zonda

zakup-Polygon-MATIC-PLN

Więcej informacji o Polygon MATIC

Po aktualizacji widać, że skalowalność sieci została znacznie zwiększona, ale to nie znaczy, że nie ma już pola do popisu dla Polygon. Kiedy Ethereum mogło „przemielić” ledwie 15 tps, Polygon przetwarzał 7000 tps – i to znacznie taniej. I to „taniej” może być nadal kluczowe, przy wyborze tej sieci. Obecnie przesłanie tokenu ERC-20 w sieci Ethereum kosztuje między $0,50 a $2, podczas gdy taka sama transakcja w sieci Polygon wiąże się z prowizją rzędu $0,01! Pamiętajmy też, że Ethereum 2.0 czeka prawdziwy test obciążenia dopiero w czasie hossy – w bessie transakcje zawsze są o wiele tańsze. Polygon o utrzymanie niskich stawek raczej nie musi się martwić. Do tej pory te atrakcyjne cechy powodowały, że projekty uruchamiane pierwotnie na Ethereum, przenosiły się na Polygon lub dostosowywały swoje ekosystemy w taki sposób, aby umożliwić użytkownikiem korzystanie z tej tańszej i szybszej opcji. 

W przyszłości Polygon zamierza uruchomić także inne rozwiązanie dla swoich użytkowników, z których część jest już w głębokiej fazie rozwoju. Jak można dowiedzieć się z oficjalnej strony projektu, Polygon kładzie duży nacisk aby wprowadzić do Ethereum rozwiązania, które posłużą większej prywatności użytkowników – np. wykonywanie transakcji, zabezpieczonych kryptografią Zero-Knowledge, której używają zwykle private coiny, takie jak np. Monero.

Przekierowanie na giełdę Binance zabezpieczone szyfrowanym połączeniem

Bezpieczne szyfrowane przekierowanie na giełdę Zonda

Jak i gdzie go kupić Polygon MATIC

Natywnym tokenem sieci Polygon jest MATIC. Jest to token ERC-20, który można używać zarówno w sieci Ethereum, jak i Polygon, korzystając z bridge’a, czyli pomostu. Token MATIC jest jednocześnie reprezentantem wartości projektu. Kapitalizacja Polygon plasuje się obecnie na 11. miejscu listy Coin Market Cap, z wyceną na poziomie 11 miliardów dolarów. MATIC służy głównie do uiszczania opłat za gas, czyli opłat transakcyjnych w sieci Polygon. Token daje także głos w kwestii zarządzania projektem. Z racji, że sieć jest oparta o Proof-of-Stake, podstawą decentralizacji i bezpieczeństwa łańcucha są walidatorzy i delegatorzy, których zadaniem jest zatwierdzanie transakcji.

Gwarantem zaufania jest stawka – czyli tokeny, które walidatorzy i delegatorzy zablokowali, aby móc zatwierdzać transakcje i zarabiać od nich prowizję. O ile walidator uruchamia własny node – uzyskał wolny „wakat” i posiada wymaganą (dużą) liczbę tokenów – zwykli, niedzielni hodlerzy MATIC mogą stake’ować swoje tokeny jako delegatorzy. „Przekazują” walidatorom swoje tokeny, które są włączane do ich większej puli, za co mają okazję skubnąć część prowizji, zgarnianej przez walidatorów. Odpowiadając na pytanie kupno Polygon MATIC za złotówki PLN, Euro czy dolary możliwe jest na polskiej giełdzie kryptowalut Zonda Global lub Binance. Możecie łatwo i szybko kupić token Polygon MATIC rejestrując bezpłatne konto na tej platformie.

Przekierowanie na giełdę Binance zabezpieczone szyfrowanym połączeniem

Bezpieczne szyfrowane przekierowanie na giełdę Zonda

Gdzie i jak kupić Polygon MATIC za złotówki PLN?

polygon-MATIC

Kupno Polygon MATIC

Samo kupno Polygon MATIC jak już się dowiedzieliście jest dość proste i szybkie dzięki platformie Zonda Global lub Binance. Jednak w jakiej cenie najlepiej kupować ten token? Obecnie (w listopadzie 2022 roku) oscyluje w okolicy 4-5 zł czyli 1 dolara. Jaka w przyszłości będzie cena i po ile możliwe będzie kupno? Zbliżająca się wielkimi krokami bessa może zepchnąć cenę niżej. Tego jednak nikt dokładnie nie wie. Entuzjaści przewidują jego dynamiczne wzrosty.

Dodatkowe ciekawostki odnośnie tokena Polygon MATIC

Instagram x Polygon – jedna z największych platform społecznościowych wchodzi w NFT

W czwartek 3 listopada 2022 roku pojawiła się informacja, że Instagram (Meta) zamierza oferować swoim użytkownikom możliwość „wybijania” tokenów NFT. Platforma udostępni zestaw narzędzi – dzięki którym będzie można tworzyć własne Non-Fungbile-Tokens – oraz otworzy wewnętrzny rynek dla tych tokenów. Oznacza to, iż użytkownicy Instagrama będą mogli „wybijać” i handlować NFT bez opuszczania platformy. W późniejszym czasie, użytkownicy mają być przekierowywani do zewnętrznego rynku.
To znakomita wiadomość dla Polygon, gdyż to właśnie ten protokół został wybrany przez Meta (spółki-właściciela Instagrama, Facebooka, WhatsApp itd.), jako ekosystem, w którym wybijane będą instagramowe NFT-eki. Należy podkreślić, że nie bez znaczenia jest tutaj kompatybilność Polygon z Ethereum. Wybite w oparciu o sidechain Polygon NFT-eki będą mogły być prawdopodobnie przeniesione na łańcuch bloków Ethereum – na którym tworzonych jest najwięcej takich tokenów.

Przekierowanie na giełdę Binance zabezpieczone szyfrowanym połączeniem

Bezpieczne szyfrowane przekierowanie na giełdę Zonda

Token sieci Polygon (MATIC) - jak i gdzie go kupić?