Gdzie i jak kupić Polkadot?

Jak i gdzie kupić kryptowalutę Polkadot.

Kupno Polkadot – co powinieneś wiedzieć?

Kryptowaluta Polkadot to dość młody projekt, który przebojem wdarł się do top 5 największych światowych kryptowalut i zyskał spore uznanie. Polkadot to innowacyjny pomysł, którego celem jest stworzenie systemu komunikacji pomiędzy blockchainami. Ma umożliwić obsługę wielu łańcuchów w zakresie jednej sieci. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat Polkadot zachęcamy do lektury artykułu. Jeśli zaś jesteście zdecydowani na kupno, możecie go dokonać rejestrując bezpłatne konto na giełdzie kryptowalut Zonda lub Binance:

Bezpieczne szyfrowane przekierowania

Historia Polkadot

Historia projektu zaczęła się w 2015 roku, kiedy dwóch byłych dyrektorów Ethereum – Gavin Wood i Jutty Steiner – powołali do życia Parity Technologies. Wsparcie finansowe zapewniła też fundacja Web3. Początkowo zadaniem grupy było opracowanie oprogramowania węzłowego dla Ethereum. Dość szybko jednak wycofali się z tych badań, by móc w pełni skupić się na rozwijaniu Polkadot i projektu Substrate. Pierwsze efekty pojawiły się w listopadzie 2017 roku, gdy twórcy przedstawili pierwszy kod. 

Projekt mógł być dalej rozwijany dzięki zbiórce ICO – w 2017 roku deweloperzy zdobyli 145 milionów dolarów, które zostały przeznaczone na kolejne badania. W następnym roku zaczęły działać dwa algorytmy proof-of-concept, a kilka miesięcy później zdrożono pierwszy parachain. Od tego momentu mogło wydawać się, że projekt został zawieszony. Po ponad roku twórcy zapewnili, że „2020 jest rokiem, w którym możemy dopieścić ostatnie szczegóły i zacząć się wprowadzać. W rzeczywistości oznacza to uruchomienie sieci Polkadot z etapowym wdrażaniem różnych funkcji”. Ostatecznie Polkadot wystartował w maju 2020 roku, a w sierpniu tego samego roku wprowadzono możliwość transferu tokenów. 

Rejestracja - giełda kryptowalut Zonda

Rejestracja - giełda kryptowalut Binance

Bezpieczne szyfrowane przekierowania

jak-gdzie-kupić-polkadot

Polkadot – co to jest?

Polkadot ma rozwiązywać problem izolacji blockchainów, ponieważ w obecnej formie posiadają one znikome możliwości komunikowania się. Ten innowacyjny projekt obsługuje wiele blockchainów dzięki mechanizmowi, który nazwa się shardingiem lub parachainami. Umożliwia to efektywne przetwarzanie kilku transakcji jednocześnie. Specjalna interoperacyjna budowa pozwala na przesyłanie informacje pomiędzy parachainami. Dodatkową zaletą jest to, że działanie każdego parachainu może zostać dostosowanie indywidualnie do określonego zadania. Co więcej, również praca nad całym systemem została bardzo ułatwiona – nowe funkcje mogą być dodawane do projektu bez tworzenia hard forków, czyli twardych rozwidleń łańcucha.

Struktura sieci Polkadot składa się z kilku elementów. Centralną częścią jest Relay Chain, czyli główny węzeł, dzięki któremu parachainy mogą współpracować. W przypadku gdy nowi użytkownicy chcą jedynie wypróbować działanie Polkadot, pracują na alternatywnych, „lżejszych” parathreads. Ostatnią częścią sieci są Mosty, które umożliwiają komunikację łańcuchów Polkadot z innymi blockchainami.  

Poszczególnym operatorom przypisuje się różne funkcje. Nominatorzy zajmują się stakowaniem, czyli przechowywaniem środków w portfelu kryptowalutowym, co ma na celu zapewnienie bezpiecznego funkcjonowania blockchainów. Nominatorzy wybierają także Walidatorów, których zadaniem jest stakowanie tokenów i zatwierdzanie dowodów, tworzonych przez Kolektorów. Czwartą grupą są Rybacy, którzy przyglądają się działaniu sieci i zgłaszają ewentualne nieprawidłowe zachowania. 

Zastosowanie parachainów Polkadot jest bardzo rozległe: od łańcuchów transakcyjnych, przez łańcuchy tożsamości, przechowywania plików czy IoT (Internet of Things), po łańcuchy prywatności. 

kupno kryptowaluty Polkadot

Czym jest Substrate?

Substrate to specjalna struktura do budowania blockchainów. Nie dotyczy to jedynie systemu Polkadot – łańcuchy można tworzyć także poza tą strukturą. Rolą sieci Polkadot jest zapewnienie komunikacji i bezpieczeństwa pomiędzy blockchainami stworzonymi przy pomocy Substrate. Oznacza to, że do parachainów można dodawać i usuwać funkcje, które nie są podstawowymi właściwościami łańcuchów Polkadot – mogą to być na przykład smart-kontakty znane z Ethereum, ZK-snarks proponowane przez Zcash czy transakcje UTXO, należące do Bitcoina

Token DOT – historia i zastosowanie

Tokeny DOT pojawiły się w 2017 roku wraz ze startem zbiórki ICO. Dzięki sprzedaży monet twórcy uzyskali około 145 milionów dolarów na rozwój projektu. Połowa oryginalnych tokenów została stracona przez błąd w portfelu Ethereum Paritys – środki zostały zamrożone i nie dało się ich już odzyskać. Nie miało to jednak znacznego wpływu na sam projekt. 

W 2020 roku Polkadot umożliwił użytkownikom transakcje z użyciem innych monet, a DOT został wprowadzony na kilkadziesiąt giełd kryptowalut. DOT jest tokenem wielofunkcyjnym – oprócz przeprowadzania transakcji pozwala także na zarządzanie, bonding i stakowanie. 

Polkadot (DOT) – notowania na giełdzie

Dzięki wysokim obrotom moneta DOT charakteryzuje się bardzo wysoką kapitalizacją rynkową. Od czasu powstania Polkadot był stokrotnie redenominowany, ale to nie zmieniło jego wartości. DOT jest dostępny na największych giełdach kryptowalut, takich jak: Binance, Bitfinex czy OKEx. Występuje w parze m.in. z tak popularnymi monetami, jak Tether lub Bitcoin. Obecnie, na początku 2021 roku, jeden Polkadot jest wart około 35 dolarów.  

Giełda kryptowalut Binance - darmowe konto

Giełda kryptowalut Zonda - darmowe konto

Bezpieczne szyfrowane przekierowania