W Hongkongu aresztowano ponad 72 osoby w związku z oszustwem kryptowalutowym związanym z platformą JPEX

W Hongkongu aresztowano ponad 72 osoby w związku z oszustwem kryptowalutowym związanym z platformą JPEX

Policja Hongkongu zablokowała środki finansowe o wartości 29,37 miliona dolarów amerykańskich, co odpowiada około 230 milionom dolarów hongkońskich, związane z aferą JPEX, jak poinformował komisarz policji, Raymond Siu Chak-yee.

Walka z przestępczością finansową w Hongkongu

W swojej aktualizacji przedstawionej władzom ustawodawczym, Siu wspomniał również, że liczba aresztowań w sprawie wzrosła do 72, a zamrożone środki osiągnęły wartość 228 milionów dolarów hongkońskich.

Ustawodawcy dowiedzieli się także, że policja otrzymała 2636 zgłoszeń dotyczących tego przypadku oszustwa, a łączna kwota oszustw wynosi około 1,6 miliarda dolarów hongkońskich. Wśród wcześniej aresztowanych znaleźli się influencerzy mediów społecznościowych tacy jak Chan Wing-yee, Joseph Lam Chok i Sheena Leung, którzy promowali platformę poprzez reklamy i prowadzili własne sklepy bez recepty.

Odpowiadając na pytania posła Johnny’ego Ng Kit-chonga, Siu podkreślił, że w ubiegłym roku zanotowano 6 330 przypadków oszustw inwestycyjnych, zarówno online, jak i offline, które przyczyniły się do strat przekraczających 5,93 miliarda dolarów hongkońskich. Z tego, 2 342 przypadki były związane z kryptowalutami, na łączną kwotę około 3,16 miliarda dolarów hongkońskich.

JPEX, która była jedną z największych giełd kryptowalutowych w Hongkongu, upadła po tym, jak w 2023 roku pojawiły się oskarżenia dotyczące prowadzenia schematu Ponziego i prania brudnych pieniędzy. Wielu związanych z JPEX osób zostało później aresztowanych przez policję.

W związku z tym, władze regulacyjne w Hongkongu wzmocniły nadzór nad lokalnymi giełdami kryptowalutowymi.

Zmiany w hongkońskim krajobrazie regulacyjnym

Kryptowalutowe firmy otrzymały ostateczny termin do 29 lutego na złożenie wniosków o licencję Virtual Asset Trading Platform (VATP) od Komisji Papierów Wartościowych i Kontraktów Terminowych (SFC). Po tym terminie, SFC zaprzestał przyjmowania nowych wniosków. Wszystkie platformy, które nie dostosowały się do nowych przepisów, musiały zakończyć działalność w Hongkongu.

Kilka platform, w tym HKVAEX związane z Binance i HTX Justina Suna, wycofało się przed upływem terminu.

Mimo tych wyzwań, Hongkong nadal pozostaje regionem przyjaznym dla kryptowalut i dąży do umocnienia swojej pozycji jako kluczowego centrum w Azji. W kwietniu, regulator z Hongkongu zatwierdził pierwszą partię spotowych funduszy ETF.