Trzy zaniżone cenowo akcje firm z branży AI
Około roku temu ChatGPT został wprowadzony na rynek publiczny. W rezultacie, zainteresowanie sztuczną inteligencją wywołało znaczne wzrosty na giełdzie oraz, w pewnym sensie, jeszcze większe oczekiwania. Rozwój generatywnej sztucznej inteligencji w ostatnich latach może okazać się najbardziej rewolucyjny od początków Internetu.
Obecnie generatywna sztuczna inteligencja jest głównym motorem napędowym branży technologicznej. Firmy programistyczne wdrażają i integrują zaawansowane funkcje AI w swoich produktach. Dostawcy usług chmurowych wprowadzają nowe funkcje i rozszerzają swoje możliwości. Producenci półprzewodników, zwłaszcza Nvidia NVDA, odczuwają wzrost popytu na aplikacje AI i chipy do centrów danych.
Inwestorzy zwrócili uwagę na ten trend, a w pierwszej połowie 2023 roku akcje firm z potencjałem w dziedzinie AI znacząco wzrosły. Jednak według analityków Morningstar wielu ważnych graczy na tym rynku wciąż jest niedocenianych.
Zaniżone cenowo akcje spółek AI
- Snowflake SNOW
- Cognizant Technology Solutions CTSH
- Salesforce CRM
Istnieją również dwie ważne marki, które inwestorzy w AI nie mogą zignorować. Obie firmy mają akcje w cenach, które, według analityków Morningstar, stawiają je w korzystnej pozycji.
- Nvidia
- Microsoft MSFT
Jak inwestować w akcje AI?
Kluczowym pytaniem dla wielu inwestorów jest to, jak skorzystać z rosnącego zainteresowania sztuczną inteligencją. Oczekujemy wdrożeń AI we wszystkich rodzajach oprogramowania, usług, procesów biznesowych i doświadczeń konsumenckich. Te ciągłe inwestycje w AI powinny zapewnić wzrost dla producentów półprzewodników i całego łańcucha dostaw, firm zajmujących się zarządzaniem danymi, liderów w przetwarzaniu chmury i infrastruktury, dostawców oprogramowania oraz firm świadczących usługi IT.
Analitycy podzielili obszar AI na cztery główne tematy: generatywną AI, dane i infrastrukturę AI, oprogramowanie AI oraz usługi AI. W ramach tych kategorii mieszczą się różne podtematy. Oto kilka przykładów podtematów i odpowiadających im akcji:
- Procesory półprzewodnikowe – NVDA
- Producenci peryferyjnych chipów – Marvell Technology MRVL
- Infrastruktura centrów danych – Arista Networks ANET”
- Zewnętrzni producenci chipów – Taiwan Semiconductor Manufacturing TSM
- Dostawcy sprzętu do produkcji chipów – Applied Materials AMAT
Od ponad 7 lat interesuje się kryptowalutami, tokenami i blockchainem, a także innymi nowoczesnymi technologiami, takimi jak sztuczna inteligencja czy systemy informatyczne. Aktywnie inwestuję od ponad 10 lat. Swoją przygodę rozpocząłem od polskiej GPW i NewConnect. Opracowałem setki wysoce merytorycznych artykułów i publikacji dla tego i wielu innych portali zewnętrznych. Pasjonat kryptowalut, ultimate frisbee i marketingu internetowego.