Nieoczekiwany wzrost Solany. Dlaczego SOL skoczył o 175%?
Sprawdźmy przyczyny oszałamiającego rajdu tego niedocenianego blockchaina. Wiosna kryptowalut jest w powietrzu, a wykresy cenowe tętnią żywą zielenią.
W ciągu ostatnich 30 dni Bitcoin zyskał 34%, a Ethereum 27%. To dobre wyniki, które świadczą o nowym cyklu wzrostowym na rynku, gdzie zwykle inne monety podążają za liderami.
Jednak jedna moneta wyróżniła się na tle innych. Solana, blockchain będący w centrum wielu kontrowersji, w tym częstych awarii sieci i bliskich związków z upadłym FTX, zaskoczyła wszystkich niezwykłym wzrostem o 175%. Co więcej, akcje trustu GSOL Grayscale wzrosły do imponującej premii 784%.
Dla wielu palącym pytaniem jest, dlaczego $SOL tak mocno wzrósł. A jeszcze ważniejsze, jak Solana zdołała przełamać swoją przeszłość, zdobywając zaufanie inwestorów detalicznych i instytucjonalnych?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, przyjrzyjmy się głównym mocnym i słabym stronom Solany oraz jej obecnemu stanowi.
Skalowalność
Główną obietnicą Solany jest oferowanie wysoce skalowalnego blockchaina warstwy pierwszej, co realizuje dzięki integracji mechanizmu Proof of History z konsensusem Proof-of-Stake.
Tradycyjne blockchainy synchronizują się na blokach, co oznacza, że sieć musi odczekać pewien czas na blok, zanim rozpocznie pracę nad następnym. Ten czas nie może być zbyt krótki, aby przeciwdziałać rozbieżnościom zegarów i opóźnieniom w sieci.
Proof of History w Solanie usprawnia ten proces, umożliwiając węzłom lidera kryptograficzne znakowanie czasowe bloków (utrzymując wewnętrzny zegar) i pozwalając węzłom walidatora weryfikować bloki w dowolnej kolejności. Ponieważ uczestnicy sieci synchronizują się we własnym tempie, bloki mogą być dodawane znacznie szybciej, zwiększając skalowalność w miarę wzrostu sieci.
Obecnie Solana jest najczęściej wykorzystywanym blockchainem na świecie, przetwarzając około 37 milionów dziennych transakcji niezwiązanych z głosowaniem. Jest to znacznie więcej niż 1,1 miliona Ethereum, a także wszystkich jego rozwiązań warstwy drugiej (pięć najpopularniejszych bocznych łańcuchów przetwarza łącznie około 3,5 miliona transakcji dziennie).
Wskaźnik transakcji na sekundę (TPS) Solany obecnie oscyluje wokół 4000 (łącznie z transakcjami głosowania), a twórcy roszczą sobie prawo do skalowalności do 50 000 TPS. Z niemal milionem aktywnych użytkowników miesięcznie i siecią 2000 walidatorów, Solana wydaje się spełniać swoją obietnicę skalowalności, ale jest pewien haczyk. Chcesz wiedzieć jak i gdzie kupić Solana SOL za złotówki? Zapraszamy do lektury osobnego artykułu na ten temat.
Awarie
Szybko rosnąca liczba walidatorów, choć korzystna dla decentralizacji Solany, stanowi wyzwanie dla blockchaina, z którym nie zawsze sobie radziła.
W 2022 roku zmagała się z co najmniej dziesięcioma częściowymi lub całkowitymi awariami, niektóre trwające wiele godzin, a zegar Solany czasami rozbiegał się z czasem rzeczywistym.
Założyciel blockchaina, Anatoly Yakovenko, przyznał się do problemów i zobowiązał do ich rozwiązania poprzez pracę nad błędami wewnętrznymi. Z jedną większą awarią w 2023 roku, wydaje się, że te wysiłki zaczynają przynosić efekty.
Chociaż wydaje się, że Solana pokonuje swoje techniczne wyzwania, inny krytyczny problem pozostaje – tokenomia blockchaina. Średnia opłata za transakcję wynosząca 0,0002 USD, choć atrakcyjna dla użytkowników, stanowi finansowe wyzwanie dla całego systemu. W porównaniu do dziennych zarobków Ethereum wynoszących 4,7 miliona USD, zysk Solany wynoszący 10 000 USD jest tak niewielki, że wielu sceptyków nie wierzy, aby kiedykolwiek mógł być ekonomicznie opłacalny.”
Od ponad 7 lat interesuje się kryptowalutami, tokenami i blockchainem, a także innymi nowoczesnymi technologiami, takimi jak sztuczna inteligencja czy systemy informatyczne. Aktywnie inwestuję od ponad 10 lat. Swoją przygodę rozpocząłem od polskiej GPW i NewConnect. Opracowałem setki wysoce merytorycznych artykułów i publikacji dla tego i wielu innych portali zewnętrznych. Pasjonat kryptowalut, ultimate frisbee i marketingu internetowego.