Kupno Bitcoin

Kupno Bitcoin - od podstaw krok po kroku

Interesuje Cię kupno Bitcoina za złotówki, euro, dolary lub funty?

Zanim zdecydujesz się na kupno Bitcoina (BTC) na pewno warto wiedzieć czym właściwie jest Bitcoin.  To pierwsza waluta elektroniczna oparta o technologię blockchain. Datę powstania Bitcoina określa się na 2008 lub 2009 rok. Choć sama technologia blockchain znana już była wcześniej.

Twórca (twórcy?) Bitcoina po dzień dzisiejszy nie jest znany i ukrywa się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. W 2010 roku zarejestrowane zostały pierwsze transakcje z użyciem tej kryptowaluty a następnie powstała pierwsza zagraniczna giełda Bitcoin – Bitcoin Market. Choć oczywistym jest, że wtedy kupno Bitcoin nie było sprawą prostą. Dużo łatwiej było go po prostu zacząć wydobywać niż kupić na giełdzie. Pomimo tego, że Bitcoin jest pierwszą i najstarszą walutą cyfrową walutą nadal uchodzi za jedną z najlepszych kryptowalut, rankingi które publikujemy regularnie, potwierdzają to. Może najstarsza waluta cyfrowa waluta nie znajduje się czołówce ani nawet w TOP 5 najlepszych kryptowalut jednak sam fakt obecności w tych rankingach potwierdza jej jakość.

BitBay – rejestracja darmowego konta:

gdzie kupić bitcoina?
Kupno Bitcoina

Więcej informacji na temat pierwszej waluty cyfrowej

Bitcoin to kryptowaluta oparta o opensourcowe oprogramowanie oraz sieć peer-to-peer natomiast sieć blockchain, na której się opiera używa algorytmu szyfrującego SHA-256. Wszystkie wykonywane transakcje są w pełni anonimowe, szybkie (około 10 minut) i bezpieczne. Sieć jest całkowicie zdecentralizowana i rozproszona co powoduje, że nikt nie sprawuje nad nią bezpośredniej kontroli. Do przechowywania Bitcoina potrzebny jest odpowiedni portfel. Możliwe jest również trzymanie go na koncie na giełdzie kryptowalut. 

kupno Bitcoina

Gdzie możliwe jest łatwe kupno Bitcoina za dolary, funty euro czy złotówki?

W pierwszych latach od powstania zakup bitcoinów wcale nie był takie łatwy. Umożliwiało to tylko kilka największych giełd bitcoin. Obecnie kupno Bitcoin możliwe jest na wielu różnych giełdach. Dla Polaków najprościej jest kupić Bitcoina za złotówki (PLN) na polskiej giełdzie kryptowalut – BitBay. 

Jeszcze parę lat temu kupno Bitcoin (BTC) nie było takie proste jak obecnie. Na palcach jednej ręki można było wymienić największe giełdy bitcoin. Niektóre szybko kończyły swój żywot, inne wytrzymywały i były dobrym miejscem gdzie kupić bitcoina za dolary. Rejestracja darmowego konta możliwa jest po kliknięciu w poniższy przycisk:

Zarejestruj bezpłatne konto i kup Bitcoina już dziś!

co to jest Bitcoin

Początki i pierwsze transakcje – sprzedaż i kupno Bitcoin (BTC)

Bitcoinem media zaczęły interesować się na przełomie 2013 i 2014 roku kiedy to po raz pierwszy jego wartość przekroczyła 1000 dolarów. Na przełomie 2017 i 2018 roku osoby decydujące się na kupno Bitcoina musiały liczyć się z ceną przekraczającą 15000 dolarów i dochodzącą do 20000 dolarów. Obecnie (maj 2018) cena zakupu Bitcoina to około 8000 dolarów a kapitalizacja wartości całej waluty wynosi około 140 miliardów dolarów. 

W tym momencie zakup BTC możliwy jest na wielu giełdach kryptowalut np. OKEx, Bitfinex,GDAX  i Bitstamp (kupno za dolary) albo na platformie handlowej Kraken za Euro lub Bitflyer za japońskie Jeny. Ilość giełd kryptowalutowych, które umożliwia zakup Bitcoina nadal rośnie. Ciężko dokładnie oszacować ich ilość ale w tym momencie jest już ich na pewno kilkadziesiąt na całym świecie. Pierwsza waluta cyfrowa dostępna jest również w licznych mniejszych tzw. kantorach Bitcoin. Możecie ją także nabyć w innych miejscach. Dla przykładu całkiem dobrą i fajną jest giełda Binance, która umożliwia dostęp do swojej platformy poprzez aplikację na smartfony posiadający androida lub IOS.

My z naszego doświadczenia rekomendujemy polską giełdę kryptowalut BitBay, która umożliwia w łatwy i szybki sposób kupno bitcoina za złotówki. 

Kupno Bitcoina? Tylko za ile?

Analitycy przewidują, że kupno Bitcoina będzie możliwe po coraz wyższych cenach. Wpływ na to będą miały po pierwsze ograniczona ilość tej waluty – 21 milionów oraz stale rosnące zainteresowanie Bitcoinem. Kupno coraz częściej interesuje też inwestorów instytucjonalnych. Coraz głośniej mówi się o szerszych zastosowaniach tej waluty elektronicznej. Z punktu widzenia analizy technicznej walor ten ciągle znajduje się trendzie wzrostowym.

Analizy techniczne kursu pierwszej waluty cyfrowej bywają bardzo różne, ciekawe ale także wielokrotnie nietrafione. Dlatego tak trudno odpowiedzieć kiedy jest idealny moment na kupno bitcoin. Warto jednak śledzić na bieżąco zachowanie kursu pierwszej kryptowaluty. To ona nadaje trend i kierunek w tej branży. Dlatego też wzrosty wartości Bitcoina pozytywnie przekładają się na cały rynek kryptowalutowy.

Darmowa rejestracja – polska giełda bitcoin i giełda kryptowalut – BitBay:

bitcoin to the moon
Bitcoin wykres miesięczny

Bądźcie ostrożni!

Gdy widzisz wpisy w stylu “to the moon” albo, że rakieta odleciała czy pociąg odjeżdża ze stacji… bądź ostrożny. Prawdopodobnie jest już za późno na kupno bitcoina czy innych walut elektronicznych. Warto wyczekiwać po 1,3, 6 miesięcy czy nawet rok lub dwa na największe dołki i linie wsparcia. Zawsze ustawiam się już tylko nieco powyżej najniższych w miarę pewnych linii wsparcia. To sprawia, że kupno bitcoin staje się chociaż odrobinę bardziej pewne w kontekście zysków. Ostatnim takim wsparciem były poziomy 3500-3800 dolarów.

Coraz szersze zastosowanie płatności Bitcoinem w wielu branżach (w Polsce można płacić Bitcoinem np. na portalach pyszne.pl czy pizzaportal.pl). Zapraszamy do przeczytania artykułu na temat tego gdzie można płacić Bitcoinem. Rośnie zainteresowanie wielu korporacji wykorzystaniem sieci blockchain wygląda na to, że wiele jest jeszcze przed nami. Ciekawostką jest, że w Rosji podczas Mistrzostw Świata w piłce nożnej możliwe były płatności Bitcoinem za np. niektóre hotele lub inne usługi. Choć w ostatnich latach kupno bitcoina (btc) staje się coraz łatwiejsze i bardziej popularne to nadal należy być bardzo ostrożnym w tej kwestii.

Aktualny kurs Bitcoina
Wykres historyczny BTC

Bitomat – kolejny sposób na kupno Bitcoin za gotówkę

Kupno Bitcoina (BTC) można zrealizować, korzystając z bitomatu. Jest to nic innego, jak kryptowalutowy bankomat, który umożliwia bezpieczny, szybki i wygodny transfer waluty FIAT na Bitcoina.  Poza tym bitomat jest miejscem, gdzie można kupić bitcoin anonimowo; bez weryfikacji.

Istnieją dwa rodzaje bitomatów gdzie można kupić Bitcoina. Pierwszym z nich są bitomaty jednostronne, które umożliwiają nabycie BTC za gotówkę. Z kolei bitomaty dwustronne umożliwiają dodatkowo sprzedaż kryptowaluty i wymianę jej na gotówkę.

Gdzie kupić bitcoin w Polsce? Bitomaty to wolnostojące maszyny umieszczone w większości dużych miast w Polsce – najczęściej znajdziemy je w galeriach, pasażach handlowych czy w okolicy głównych węzłów komunikacyjnych w danym mieście. Ich ogromną zaletą jest możliwość anonimowego kupna Bitcoina bez konieczności rejestracji konta użytkownika. Jedynymi danymi, które podaje się podczas korzystania z bitomatu, są adres e-mail, adres portfela oraz opcjonalnie kod BLIK.

Inne informacje jak zawierać transakcje kupna Bitcoina w Bitomacie

Transakcje za pośrednictwem bitomatów są niezwykle bezpieczne. Poza tym bitomaty gwarantują szybkie tempo transakcji. Po kupnie Bitcoina kryptowaluta pojawi się w portfelu w ciągu kilkunastu minut od zakończenia transakcji.

Jak kupić Bitcoin w 2020 roku stacjonarnie w bitomacie? Wystarczy wsunąć banknoty do maszyny, wybrać adres portfela, na który trafi kupiony Bitcoin. Adres portfela można wpisać odręcznie lub zeskanować kod QR. Jeżeli nie posiadamy własnego portfela, bitomat wygeneruje nowy adres oraz klucz prywatny i tam ulokuje nabyte przez nas środki.

zakup bitcoina (btc)

Kupno Bitcoin w kantorze

Nieco podobnie do bitomatu, kantor Bitcoin pozwala na szybkie i wygodne zakupienie BTC przy zachowaniu minimalnej ilości formalności. Kantory to miejsce, gdzie kupimy bitcoin za PLN. Czasy anonimowych zakupów kryptowalut w kantorach minęły bezpowrotnie, natomiast wciąż kantor kryptowalutowy pozwala na o wiele prostsze i szybsze założenie konta użytkownika oraz realizowanie transakcji. Na rynku istnieją kantory, które umożliwiają anonimowe zakupy jedynie do kwoty transakcji wynoszącej nie więcej niż 1000 złotych. Jeżeli chcemy zrealizować większe transakcje, wówczas kantor zobligowany jest do weryfikacji naszej tożsamości – np. poprzez sprawdzenie danych na dowodzie osobistym. Na pewno nie można powiedzieć, że kupno bitcoina jest tak samo proste jak kupno zwykłych produktów w np. sklepie internetowym. Jeśli szukasz najlepszej i długo leżakowanej whisky ze Szkocji czy Irlandii lub innych ciekawych alkoholi świata to jesteś w stanie wydać na nią więcej niż zwykle ale może nie koniecznie będziesz chcieć się przy tym legitymować.

Kantory – dodatkowe informacje

Kantory kryptowalutowe to platformy online, które oferują użytkownikom możliwość sprzedaży i kupna Bitcoina między sobą (kantory P2P) oraz przy pośrednictwie kantoru (kantory internetowe). Kupno Bitcoin w kantorze to jeden z najpopularniejszych sposobów na pozyskanie kryptowaluty. Rozwiązanie to zapewnia proste i intuicyjne wykonywanie transakcji bez konieczności długotrwałej i skomplikowanej rejestracji, jaka ma miejsce na giełdzie kryptowalut.

Wybierając kantor kryptowalutowy do zakupu Bitcoina (BTC), powinniśmy zweryfikować prowizję transakcyjną nakładaną przez kantor. Poza tym konieczne jest zapoznanie się z zabezpieczeniami platformy technologicznej i prawnej oraz jakością oferowanego supportu. Istotne jest również tempo odświeżania wartości rynkowej kryptowalut. Powinna ona oscylować w granicach ok. 10 sekund, co zapewni gwarancję aktualnej ceny podczas wykonywania transakcji.

Kupno Bitcoin

Inne informacje – kupno bitcoin (BTC)

Mógłbym tak pisać i pisać, że kupno bitcoinów to taka super sprawa. W sumie tego nie wiem na 100%. Dlatego też staram się nigdy nie rekomendować znacząco żadnych istotnych momentów w których kupno Bitcoin (BTC) będzie mniej lub bardziej korzystne. Mniej korzystne w rozumieniu ewentualnie zbliżających się spadków.

Wszystkie moje zestawienia i analizy staram się opierać na możliwie pewnych założeniach i wiedzy, którą zdobyłem do tej pory. Gdy widzę właściwe momenty do reakcji kupno/sprzedaż to oczywiście je podkreślam. Często w artykułach zamiast odpowiadać na pytanie czy to ten moment jest już najbardziej właściwy na kupno bitcoina, wolę przedstawiać szanse procentowe jakie uważam, że ma poszczególny scenariusz. Dla przykładu spadki 70%, wzrosty 30% zatem na pewno nie najlepszy moment na kupno kryptowalut.

Podsumowanie – kupno Bitcoin dla każdego czy nie?

Mógłbym jeszcze sporo napisać o różnych zaletach i wadach tej waluty elektronicznej. Od dawna ciekawi nas jednak czy i jak będzie postępowała technologia blockchain w kontekście innych innowacyjnych systemów informatycznych np. takich klasy ERP dostępnych w chmurze jak Comarch Optima. Czy taki program księgowy będzie w stanie obsługiwać płatności i zakupy Bitcoinem. Ciężko powiedzieć. Jednak musicie samodzielnie podjąć decyzję czy zakup btc w tym momencie to będzie dobra inwestycja na przyszłość. Czy w tym celu lepsza będzie platforma handlu z Polski czy zagranicy? A może po prostu giełda bitcoin lub jakiś nieduży kantor? Nie można tak łatwo i wprost odpowiedzieć gdzie kupić Bitcoina.

kupno bitcoin za złotówki