Dominacja Bitcoina nadal się rozszerza

Dominacja Bitcoina nadal się rozszerza

Bitcoin jest obecnie niekwestionowanym królem kryptowalut i prawdopodobnie będzie nadal zyskiwać udział w rynku przez jakiś czas, twierdzą analitycy.

Dane z poprzednich cykli rynkowych kryptowalut sugerują, że dominacja Bitcoina (BTC) nad alternatywnymi monetami (altcoinami) prawdopodobnie będzie nadal rosnąć w ciągu kolejnych kilku miesięcy, zgodnie z informacjami Glassnode.

W nowo opublikowanym raporcie, firma analityczna z zakresu blockchain i rynku przedstawiła, jak dominacja wiodącego aktywa krypto kształtuje się w stosunku do drugiej co do wielkości kryptowaluty, Ethereum (ETH), w porównaniu z poprzednimi latami.

Ethereum Prześciga Złoto, Ale Przegrywa z BTC W porównaniu ze złotem, Bitcoin wzrósł w tym roku o 93%, przy czym cena uncji złota pozostała stosunkowo stabilna poniżej 2000 dolarów. ETH z kolei doceniło się tylko o 39%.

Według Glassnode, oba aktywa doświadczyły “podobnej wielkości spadków” w ciągu roku, jednak okresy wzrostu przyniosły znacznie większe zyski dla BTC. Glassnode pisze:

“Poprzednie cykle pokazały, że ETH spadał do głębokości ponad -50% w stosunku do Bitcoina podczas fazy odzyskiwania się rynku niedźwiedzia, z obecnym spadkiem osiągającym -38%.”

Glassnode stwierdziło, że faza spadku wartości ETH względem BTC od “najniższego punktu cyklu” w czerwcu 2022 roku trwa już 470 dni, w porównaniu do okresów krótszych niż 400 dni w poprzednich cyklach. Przeczytaj także gdzie i jak kupić Bitcoina za złotówki PLN w naszym osobnym artykule.

Na dzień listopada, dominacja Bitcoina wzrosła z 38% pod koniec 2022 roku do 53%, podczas gdy dominacja Ethereum wynosi zaledwie 17%. Dominacja rynkowa odnosi się do tego, jak dużą część całkowitej kapitalizacji rynku kryptowalut stanowią odpowiednio Bitcoin i Ethereum.

W ostatnich tygodniach stosunek ceny ETH/BTC spadł do około 15-miesięcznego minimum na poziomie 0,052. Ekscytacja wokół potencjalnego ETF dla Bitcoina, wraz z “lotem do jakości” z obligacji do innych aktywów, pomogła wypchnąć BTC poza jego krypto konkurentów.

Jako grupa, altcoiny z wyłączeniem stablecoinów urosły w tym roku o 37%, znacząco pozostając za BTC. Stablecoiny, które zwykle są wspierane przez aktywa niekryptowalutowe, takie jak waluty fiat, stanowią ponad 9% całkowitej kapitalizacji rynku krypto.

Dodaj komentarz