Czy kryptowaluty mogą pomóc obchodzić sankcje?

Czy kryptowaluty mogą pomóc obchodzić sankcje?

kryptowaluty-sankcje-wojna

24 lutego bieżącego roku rozpoczęła się bezpodstawna i krwawa inwazja Rosji na Ukrainę. To wydarzenie miało negatywny wpływ na rynki kapitałowe oraz kryptowaluty. Spadki ceny Bitcoina rozpoczęły się już 23 lutego i trwały do poranka 24 lutego. Jednakże już kilka i kilkanaście godzin później cena zaczęła rosnąć i odrobiła większość strat. Co może stać za takim scenariuszem? 

Jedną z informacji jaka pojawiła się w pierwszej kolejności było to, że rosyjscy oligarchowie, biznesmeni i instytucje mogły zacząć nagle skupować Bitcoina aby poprzez niego obchodzić sankcje nakładane na ich kraj. Istnieje takie prawdopodobieństwo gdyż już wcześniej pojawiały się informacje, że kraje, na które nakładane są międzynarodowe sankcje takie jak np. Korea Północna czy Iran mogą korzystać z szyfrowanych walut elektronicznych do wykonywania anonimowych transakcji z pominięciem klasycznego systemu bankowego. Ta tendencja może się nasilić gdyż w ostatnich godzinach UE i USA zablokowały system SWIFT dla banków rosyjskich. Z pewnością wywoła to niemałe zamieszanie i turbulencje na rynkach walutowych oraz akcji. Jak przełoży się na cenę kryptowalut?

kurs-bitcoin-wojna

Kryptowaluty a wojna

Czy taka technologia jest potrzebna w trakcje poważnego konfliktu zbrojnego?

Na pierwszą myśl można odpowiedzieć, że NIE. Jednak w praktyce może okazać się, że będą one często wykorzystywane przez strony konfliktu. Niestety ich wykorzystanie raczej nie będzie w pełni przejrzyste i legalne. Mogą one zostać wykorzystane chociażby do zakupu broni na czarnym rynku. Całkiem prawdopodobne jest, że instytucje i firmy rosyjskie, podobnie do firm i instytucji z Iranu, zaczną wykonywać transakcje handlowe z pominięciem dolara poprzez cyfrowe waluty. To w dłuższym terminie może przełożyć się na coraz mniejsze wykorzystywania dolarów amerykańskich w świecie handlu, a zarazem wzrost adaptacji walut cyfrowych. Kto wie być może wyborem będzie Ethereum, którego twórca jest przecieć rosjaninem. Choć sprzeciwia się on oficjalnie wojnie to nie ma żadnego wpływu na to w jaki sposób Ether będzie transferowany po świecie.

Sankcje na Rosję przyspieszą kwestię uregulowania kryptowalut w UE?

Biorąc pod uwagę powyższe ryzyka istnieje spore prawdopodobieństwo, że Komisja Europejska przyspieszy swoje prace dotyczące pełnej regulacji szyfrowanych walut elektronicznych. To może odbić się negatywnie na wycenach poszczególnych projektów oraz zakończyć obecny cykl, który już od wielu miesięcy chyli się ku końcowi.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.