Powrót hossy na rynku kryptowalut?

Czy to powrót do hossy na rynku kryptowalut i Bitcoina?

Ostatnie dni i godziny były dość dobre dla fanów kryptowalut i inwestorów. Bitcoin po uprzednim obronieniu się na kluczowych poziomach rozpoczął drogę w górę. Czy to oznacza, że mamy szansę na powrót do hossy na rynku kryptowalut i Bitcoina? Czy jest to tylko krótkotrwałe odreagowanie?

hossa-bitcoin-kryptowaluty

Hossa na kryptowalutach czy tylko odbicie?

W styczniu i lutym Bitcoin oraz inne projekty kryptowalutowe raczej traciły na wartości. Sytuację i niepewność pogłębiła inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego. Jednak w tym okresie dało się również zauważyć obronę kluczowych poziomów wsparć oraz stref popytowych na poziomie 33500-34000 dolarów amerykańskich. To znacząco wpływa na obecne postrzeganiu kursu pierwszej kryptowaluty. Tworzy się układ trójkątny wyznaczany ostatnimi coraz niższymi szczytami oraz wyższymi dnami. 

bitcoin-kurs

W zależności od tego czy obserwujemy wykres ceny Bitcoina w dolarach, euro czy złotówkach to jego przebieg jest nieco inny. W przypadku złotówek wygląda nieco bardziej obiecująco. Może to mieć związek z dość mocnym osłabieniem się polskiej złotówki w ostatnich latach. Możliwe, że kryptowaluty i Bitcoin będą coraz częściej wybierane zarówno przez Rosjan, Ukraińców ale również Polaków czy Turków, których inflacja dotyka coraz bardziej boleśnie. Analizując wykres można jednak dopatrzyć się wyraźnego trójkąta z tendencją zniżkującą. Tego typu układy mogą zostać wyłamane w górę lub w dół. Częściej jednak bywa obserwowane wyłamanie w górę. Niestety żadnej pewności, że tak będzie nie ma.

trójkąt-bitcoin-btc

Hossa na Bitcoinie i kryptowalutach wraca?

Dopóki nie dojdzie do wyłamania w górę ze wskazanej formacji trójkątnej, dopóty ciężko wskazywać na powrót tendencji wzrostowej i hossy. Z jednej strony obserwujemy zakręcanie kurka z pieniędzmi poprzez banki centralne na całym świecie. Ma to zdusić rozpędzony proces inflacji. Z drugiej strony ostatnie dwa tygodnie upłynęły pod znakiem wojny w Ukrainie co spowodowało globalny wzrost cen surowców. Coraz więcej osób, patrząc przez ten pryzmat, chce uniknąć utraty wartości swoich pieniędzy i szuka alternatywy w cyfrowych walutach. 

Rośnie zainteresowanie szyfrowanymi walutami elektronicznymi opartymi o technologię blockchain również z powodu kolejnych sankcji nakładanych na Rosję, oligarchów oraz firmy rosyjskie. To wywołało nieoczekiwane zainteresowanie inwestorów gdyż pozwoliło na ominięcie części sankcji i prawdopodobnie wyprowadzenie tą drogą sporą część majątków, które mogły zostać zarekwirowane przez władze.