Zarządca upadłości FTX ogłasza, że wszyscy klienci otrzymają całkowity zwrot środków

Zarządca upadłości FTX ogłasza, że wszyscy klienci otrzymają całkowity zwrot środków

Firma zdecydowała o rezygnacji z planów reaktywacji, biorąc pod uwagę zniweczoną działalność, którą pozostawił za sobą Sam Bankman-Fried.

FTX przewiduje pełne zrekompensowanie swoich klientów i wierzycieli “w pełni” po upadku firmy ponad rok temu, który pozostawił jej partnerów z miliardami dolarów strat.

Z uwagi na pozytywne prognozy, zespół zarządzający upadłością zrezygnował również z idei potencjalnego restartu giełdy.

FTX zamierza całkowicie odzyskać aktywa
Podczas środowej rozprawy sądowej, prawnik FTX, Andrew Dietderich, poinformował sędziego zarządzającego sprawą, że pełne spłaty nie są jeszcze “pewne”, ale stanowią “realny cel” w procesie upadłości. Podkreślił:

“Przed nami jeszcze dużo pracy i ryzyka. Jednak wierzymy, że cel jest osiągalny i posiadamy strategię, aby go zrealizować”.

“Pełne” odzyskanie środków oznaczałoby całkowitą spłatę klientów według wartości ich aktywów kryptograficznych w dolarach w chwili upadku firmy, zgodnie z decyzją amerykańskiego sędziego upadłościowego, Johna Dorseya.

Może to być rozczarowujące dla niektórych inwestorów kryptowalut, biorąc pod uwagę, że wartość Bitcoina (BTC) trzymanego na giełdzie w tamtym czasie była mniej niż połowa obecnej wartości.

“Większość roszczeń opiera się na walutach, które straciły na wartości w burzliwym okresie przed złożeniem wniosku o upadłość” – zauważył Kris Hansen, prawnik Komitetu Wierzycieli FTX.

Dietderich dodał, że doradcy restrukturyzacyjni nadal muszą przeanalizować miliony roszczeń zgłoszonych przeciwko FTX, aby określić ich zasadność.

Travis Kling, szef funduszu zarządzającego, który stracił swoje aktywa w FTX, stwierdził, że perspektywa zwrotów jest lepsza niż oczekiwał, ale nadal “nie tak pozytywna, jak mogłaby być”.

“Jest miejsce na negocjacje co do wartości majątku w dniu złożenia wniosku” – argumentował. “Dłużnicy mogliby zastosować mechanizm kaskadowy, ale nie chcą tego robić, ponieważ to skomplikowane”.

Dlaczego nie odbudować FTX?
Jeśli chodzi o reaktywację giełdy, dłużnicy stwierdzili, że próba odbudowy rentownego biznesu “z tego, co pozostawił pan Bankman-Fried” byłaby zbyt kosztowna i ryzykowna.

Były dyrektor giełdy został skazany w październiku za oszustwa i spisek w związku z działalnością, w tym kradzież miliardów dolarów od klientów na rzecz siostrzanego funduszu hedgingowego, Alameda Research.

Dodaj komentarz