W 2024 roku, jedna z czołowych niemieckich grup bankowych planuje wprowadzić innowacyjne usługi związane z handlem kryptowalutami.

W 2024 roku, jedna z czołowych niemieckich grup bankowych planuje wprowadzić innowacyjne usługi związane z handlem kryptowalutami.

Ta inicjatywa jest częścią rosnącego trendu, w którym banki tradycyjne coraz śmielej wchodzą w świat Bitcoina i innych walut cyfrowych.

Grupa finansowa, składająca się z ponad 700 lokalnych banków, banku centralnego oraz różnych specjalistycznych instytucji, jest gotowa do przeprowadzenia fazy testowej tego przedsięwzięcia, według informacji udostępnionych przez Bloomberg.

Kluczową rolę w tym projekcie odgrywa DZ Bank, będący bankiem centralnym sieci, który koordynuje działania finansowe spółdzielni. Souad Benkredda, dyrektor ds. operacji rynku kapitałowego w banku centralnym, podzielił się z Bloombergiem, że pilotażowy handel Bitcoinem oraz innymi kryptowalutami zostanie wkrótce zainicjowany przez główne banki współpracujące z projektem.

Benkredda podkreślił, że celem jest nie tylko ograniczenie się do jednej kryptowaluty, ale zapewnienie szerokiego wyboru różnych walut cyfrowych. DZ Bank początkowo miał współpracować z Deutsche WertpapierService Bank AG (DWP Bank) w celu wdrożenia tego projektu, ale ostatecznie zdecydowano się na współpracę z innym, nieujawnionym jeszcze partnerem.

W ramach nowej usługi, klienci będą mieli pełną autonomię w handlu aktywami kryptograficznymi, bez konieczności korzystania z zewnętrznej porady. Zainteresowanie takimi usługami wśród banków spółdzielczych jest znaczące, jak wynika z badań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Geno, które ujawniło, że połowa ankietowanych banków planuje wprowadzenie takich rozwiązań dla swoich klientów. Ostateczna decyzja jednak zależy od każdej instytucji indywidualnie.

Chociaż banki spółdzielcze entuzjastycznie podchodzą do wprowadzenia produktów kryptowalutowych, niemieckie kasy oszczędnościowe zachowują większą ostrożność. Nawet zalecono im, aby wstrzymały się od oferowania usług handlu kryptowalutami swoim klientom.

Ten nowy krok grupy spółdzielczej następuje rok po tym, jak DZ Bank rozpoczął współpracę ze szwajcarską firmą Metaco oraz platformą Harmonize w celu oferowania usług przechowywania aktywów cyfrowych dla klientów instytucjonalnych. DZ Bank uznał, że ta platforma okazała się być wyjątkowym rozwiązaniem, wybranym po szczegółowym procesie weryfikacji i analizy.