Ostatnie dni w świecie wirtualnych walut: Solana rośnie o 25%, Bitcoin powraca do poziomu 30 tysięcy USD

Ostatnie dni w świecie wirtualnych walut: Solana rośnie o 25%, Bitcoin powraca do poziomu 30 tysięcy USD

crypto-news

Miniony tydzień przyniósł pozytywne wieści dla inwestorów niemal wszystkich głównych kryptowalut, w tym Bitcoina, Solany i XRP.

Po okresie stagnacji i marginalnych zmian, Bitcoin (BTC) zanotował ostatecznie znaczący wzrost, zyskując 10% wartości w przeciągu ostatnich siedmiu dni, osiągając wartość 29 523 dolarów w chwili tworzenia tego raportu. Ruch ten wywołał podobne reakcje na całym rynku.

Zwrot w aktywności Bitcoina miał miejsce w poniedziałek, po informacjach, które pojawiły się w poprzedni piątek, że amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd nie zamierza kontestować decyzji sądowej, która uznała odrzucenie wniosku o ETF od firmy zarządzającej aktywami cyfrowymi Grayscale za “samowolne i nieuzasadnione”.

Globalnie rozpoznawalna kryptowaluta otrzymała dodatkowy bodziec wzrostu – około 10% – w poniedziałek, gdy na Twitterze pojawiła się błędna informacja, że finansowy gigant z Wall Street, BlackRock, otrzymał zielone światło do uruchomienia amerykańskiego ETF na Bitcoin w formie spot.

W ciągu tygodnia BlackRock zaktualizował prospekt emisyjny dla swojego wniosku o ETF. Zmiany w dokumentacji zawierały uznanie rywalizacji w wyścigu o zatwierdzenie ETF oraz szczegółowe omówienie mechanizmów ustalania cen i sprawozdawczości produktu. W rezultacie raport opublikowany przez JP Morgan w ten sam dzień (środa) określił jako “bardzo prawdopodobne”, że ETF na Bitcoin w formie spot może zostać zatwierdzony przed 10 stycznia.

Rynek ogólny: Solana, Ethereum i Bitcoin Cash

Mimo że Bitcoin zazwyczaj pełni rolę barometru dla sektora (zwykle, gdy BTC idzie w górę, inne monety i tokeny również rosną), w tym tygodniu zyski lidera rynku zostały wyraźnie przewyższone przez niektórych konkurentów.

Największy konkurent, Ethereum (ETH), nie był w stanie dogonić w tym tygodniu. Ethereum zyskało 3,4% i weszło w weekend z ceną 1,602 dolarów.

XRP, należący do firmy Ripple, również wzrósł w ciągu tygodnia, choć nie tak dynamicznie jak Bitcoin. XRP podskoczył o 6,7%, osiągając wartość 0,515669 dolarów, po tym jak zostało ujawnione, że SEC dobrowolnie wycofała zarzuty przeciwko kadrze zarządzającej Ripple, dyrektorowi generalnemu Bradowi Garlinghouse’owi i prezesowi Chrisowi Larsenowi. SEC oskarżyła ich wraz z firmą w grudniu 2020 roku o rzekome naruszenia praw dotyczących papierów wartościowych podczas sprzedaży XRP. Chcesz wiedzieć gdzie i jak kupić XRP Ripple za złotówki? Przeczytaj dedykowany artykuł!

Dwa altcoiny zanotowały największe skoki w ciągu tygodnia: Solana (SOL) i Bitcoin Cash (BCH). Bitcoin Cash wzrósł o 11,6%, osiągając obecną wartość 239,40 dolarów, podczas gdy Solana skoczyła o imponujące 25%, osiągając 26,89 dolarów na chwilę pisania tego artykułu.

Spektakularny wzrost SOL wydaje się być efektem doniesień, że majątek FTX postanowił zainwestować około 122 miliony dolarów w Solanę, przechowywaną w portfelach kryptograficznych upadłej giełdy, zamiast sprzedawać ją.

 

Dodaj komentarz