Zmiana paradygmatu w kryptowalutach może wpłynąć na pozycję lidera USD

Zmiana paradygmatu w kryptowalutach może wpłynąć na pozycję lidera USD

Morgan Stanley, przestrzega przed potencjalnymi zmianami w świecie kryptowalut, które mogą zagrozić pozycji dolara jako globalnej waluty rezerwowej.

Według Peel’a, wzrost zainteresowania aktywami cyfrowymi takimi jak Bitcoin, rosnący obrót stablecoinami, oraz rozwój walut cyfrowych banków centralnych (CBDC) mogą podważyć tradycyjną rolę dolara w międzynarodowym systemie finansowym.

Obecnie dolar stanowi około 60% światowych rezerw walutowych, pomimo że gospodarka USA odpowiada tylko za 25% globalnego PKB. Jednakże, w obliczu zmieniających się warunków politycznych i ekonomicznych, wiele krajów zaczyna poszukiwać alternatyw dla dolara. Niedawne działania polityczne USA i stosowanie sankcji ekonomicznych skłoniły te kraje do przemyślenia swojej zależności od dolara.

Unia Europejska aktywnie dąży do zwiększenia roli euro w handlu międzynarodowym, koncentrując się na transakcjach energetycznych i towarowych. Z kolei Chiny promują juan w międzynarodowym handlu, rozwijając systemy takie jak Cross-Border Interbank Payment System (CIPS), które stanowią konkurencję dla systemu CHIPS, opartego na dolarze.

Wiele organizacji międzynarodowych, takich jak BRICS, ASEAN, SCO czy Euroazjatycka Unia Gospodarcza, również zaczyna rozważać używanie lokalnych walut do rozliczeń handlowych. Jest to znak, że świat dąży do zmniejszenia zależności od dolara.

W kontekście globalnej konkurencji i polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych, rozwój walut cyfrowych i stablecoinów wpływa na handel międzynarodowy i finanse, zmniejszając zależność od dolara w transakcjach transgranicznych i rezerwach banków centralnych.

Bitcoin odegrał kluczową rolę w tym procesie, a niedawne zatwierdzenie funduszy typu spot Bitcoin ETF przez amerykańskie organy regulacyjne może sygnalizować zmianę w globalnym wykorzystaniu aktywów cyfrowych.

Stablecoiny, szczególnie te powiązane z dolarem, zyskują na popularności. Wartość transakcji stablecoinami osiągnęła prawie 10 bilionów dolarów w 2022 roku, konkurując z takimi gigantami płatniczymi jak PayPal i Visa.

Powszechne przyjęcie stablecoinów wpłynęło również na zwiększone zainteresowanie CBDC, z 111 krajami aktywnie badającymi tę technologię od połowy 2023 roku. Peel zauważa, że CBDC mogą zrewolucjonizować płatności transgraniczne, zmniejszając zależność od pośredników jak SWIFT i dominujących walut takich jak dolar.

Peel zachęca globalnych inwestorów do śledzenia tych zmian i dostosowania swoich strategii inwestycyjnych, aby wykorzystać nowe możliwości na międzynarodowych rynkach finansowych i w szybko rozwijającej się branży technologii finansowych.

 
 
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *