Twórca Terra, Do Kwon, wnosi o odroczenie postępowania sądowego w obliczu niepewności dotyczącej ekstradycji

Twórca Terra, Do Kwon, wnosi o odroczenie postępowania sądowego w obliczu niepewności dotyczącej ekstradycji

Prawnicy Kwona prognozują opóźnienie w procesie ekstradycyjnym z Czarnogóry, przewidując jego przybycie do USA dopiero w lutym lub marcu.

Prawnicy Do Kwona, założyciela Terra, złożyli wniosek o przesunięcie rozprawy w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w USA z uwagi na niepewność związaną z terminem jego ekstradycji z Czarnogóry.

Na początku roku SEC postawiła Kwona w stan oskarżenia, zarzucając mu prowadzenie oszukańczego przedsięwzięcia związanego z aktywami kryptograficznymi o wartości miliardów dolarów.

Opóźnienia w ekstradycji Do Kwona Z dokumentu, który po raz pierwszy zidentyfikował Inner City Press, wynika, że prawnicy Kwona zauważyli wolniejszy przebieg procedury ekstradycyjnej w Czarnogórze. Przewidują oni, że Kwon może przybyć do USA dopiero w lutym lub marcu.

Jeśli sąd odrzuci wniosek o opóźnienie, prawnicy Kwona zasugerowali, by ława przysięgłych potraktowała jego nieobecność i niemożność zeznawania jako nieszkodliwą dla jego obrony.

W USA zarówno Kwon, jak i SEC złożyli wnioski o wydanie wyroku zaocznie w ich sporze prawnym. Obie strony proszą sędziego federalnego o wydanie orzeczenia na ich korzyść, argumentując, że strona przeciwna nie przedstawiła wystarczających dowodów.

Należy zauważyć, że SEC w swoich procesach przeciwko Binance i Coinbase powołała się na sprawę Terraform, aby wzmocnić swoje stanowisko.

W tym roku koreański biznesmen z branży kryptowalut został aresztowany za próbę podróży z fałszywym paszportem. Został oskarżony przez władze USA i Korei Południowej, w tym za naruszenie przepisów dotyczących rynków kapitałowych.

Jeśli zostanie uznany za winnego, grozi mu długoletnia kara pozbawienia wolności. Dan Sunghan z biura śledczego ds. przestępstw finansowych w Południowej Prokuraturze Okręgowej w Seulu powiedział w wywiadzie dla BNN Bloomberg, że Kwon może otrzymać wyrok ponad czterdziestu lat więzienia zarówno w USA, jak i Korei Południowej.

Upadek Terra i bankructwo Kwon był założycielem Terraform Labs, firmy odpowiedzialnej za popularny protokół blockchain Terra. Projekt skupiał się

głównie na algorytmicznych stablecoinach, z natywną kryptowalutą LUNA, która była jednym z czołowych aktywów cyfrowych pod względem kapitalizacji rynkowej.

W maju 2022 roku, Terra przeszła przez dramatyczny kryzys, przyczyniając się do ogólnej bessy na rynku kryptowalut i prowadząc do upadłości wielu powiązanych z nią projektów.

Kwon jest jednym z wielu przedsiębiorców z branży kryptowalut, którzy w ostatnim roku zmierzyli się z poważnymi wyzwaniami prawnymi.

W grupie tej znajdują się także Sam Bankman-Fried, założyciel giełdy kryptowalut FTX, oraz Changpeng “CZ” Zhao, założyciel i były dyrektor generalny Binance. Każdemu z nich postawiono oddzielne zarzuty karne.

W listopadzie 2023 roku Bankman-Fried został skazany i uwięziony, a niedługo po nim Zhao również przyznał się do winy w związku z postawionymi mu zarzutami.”

 

Dodaj komentarz