Podstawy DeFi: Co muszą wiedzieć nowicjusze

Podstawy DeFi: Co muszą wiedzieć nowicjusze

defi

Materiał zewnętrzny sponsorowany

DeFi oznacza zdecentralizowane finanse, które obejmują aplikacje kryptowalutowe lub blockchain ukierunkowane na rozregulowanie pośredników finansowych.

DeFi nie ma jedynego regulatora, zbudowanego z technologii blockchain, która prowadzi walutę Bitcoin. Zamiast tego sieć komputerów rejestruje transakcje i nie jest zmonopolizowana przez jedno źródło. Ta cecha jest kluczowa, ponieważ scentralizowane systemy z transakcjami są ograniczone. Użytkownicy uważają również, że mają mniej bezpośredniej kontroli z systemami scentralizowanymi.

Bitcoin i inne kryptowaluty kontrastują z dotychczasowymi metodami płatności cyfrowych, ponieważ nie ma pośrednika w transakcjach. Na przykład, gdy płacisz za benzynę za pomocą karty kredytowej, między Tobą a stacją benzynową stoi firma, która kontroluje, czy pozwolić Ci kontynuować lub zatrzymać transakcję i zapisać ją w swojej prywatnej księdze. Ta cecha została usunięta z Bitcoin.

Oprócz bezpośrednich zakupów duże firmy kontrolują również aplikacje finansowe, takie jak ubezpieczenia, pożyczki, instrumenty pochodne, crowdfunding, zakłady i inne. Poprzez DeFi wszystkie transakcje wycinają pośredników.

Zanim popularnie nazwano ją zdecentralizowanym finansowaniem, DeFi pieszczotliwie nazywano finansowaniem dostępnym.

Zastosowania Ethereum

ether

“DeFi” aplikacje, które tak się nazywają, są powiązane na Ethereum. Jest on wyjątkowy w stosunku do platformy Bitcoin ze względu na łatwość, z jaką można budować inne zdecentralizowane aplikacje poza prostymi transakcjami.

Ethereum tworzy i wdraża inteligentne kontrakty, które automatycznie realizują transakcje, jeśli spełnione są różne warunki. Kontrakty te są elastyczne i czynią platformę atrakcyjną dla użytkowników.

Konkretny scenariusz jest taki, że użytkownik chce wysłać swoje pieniądze do członka rodziny w przyszły czwartek, jeśli temperatura będzie cieplejsza niż 92 stopnie Fahrenheita, według weather.com. Można to zastosować w inteligentnym kontrakcie.

Liczne aplikacje DeFi działają na Ethereum. Ethereum uruchomi zmodernizowane Ethereum 2.0, które może dać tym aplikacjom impuls do działania.

Aby zainwestować w obiecującą przyszłość Ethereum i szeroką gamę innych kryptowalut, zawsze polegaj na platformie lub usłudze, która jest wysoce zalecana przez ekspertów kryptowalutowych, takich jak Kraken lub Bitcoin Trader.

Najczęstsze rodzaje aplikacji DeFi

Platformy pożyczkowe

ethereum

Platformy pożyczkowe są jednym ze słynnych typów DeFi, które łączą pożyczkobiorców z pożyczkodawcami kryptowalut. Związek jest jedną platformą pożyczkową, która pozwala użytkownikom oferować pożyczki lub pożyczać monety kryptowalutowe. Użytkownicy mogą uzyskać zysk poprzez dodanie odsetek, gdy pożyczają swoje pieniądze. Stopy procentowe są ustalane algorytmicznie, co oznacza, że im wyższy popyt na pożyczanie kryptowalut, tym wyższa stopa procentowa.

Pożyczki DeFi opierają się na zabezpieczeniu, a użytkownicy muszą przedstawić zabezpieczenie, aby ubiegać się o pożyczkę. Zasilany przez Ethereum eter zwykle jest zabezpieczeniem. Użytkownicy są chronieni, ponieważ nie muszą podawać swojej tożsamości ani podawać swojego wyniku kredytowego, aby ubiegać się o pożyczkę.

Stablecoins

Stablecoin to kolejny rodzaj DeFi. Ceny kryptowalut ulegają wahaniom, a ta cecha nie jest odpowiednia dla osób, które chcą przewidzieć wartość swoich pieniędzy za tydzień od teraz-stablecoins oparte kryptowaluty na fiat, aby przynieść stabilność cen.

Rynki predykcyjne

Rynek predykcyjny jest jedną z najwcześniejszych aplikacji DeFi działających na Ethereum. Działa on, gdy użytkownicy obstawiają wynik jakiegoś wydarzenia, np. wyborów krajowych. Celem użytkownika jest uzyskanie zysku. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że rynki predykcyjne będą miały lepsze wyniki w porównaniu do sondaży. Intrade i PredictIt to dwa scentralizowane rynki predykcyjne, które dają dobre wyniki. Rynki predykcyjne będą miały lepszy potencjał, jeśli będą prowadzone przez DeFi, ponieważ są one często zatrzymywane przez rządy, gdy są one regulowane.

Duża liczba osób jest przyciągana przez te aplikacje DeFi. Jednak DeFi przechodzące do głównego nurtu zależy od tego, czy ludzie uznają je za pomocne. Niektórzy uważają, że DeFi może przyciągnąć hordy nowych użytkowników, posiadając więcej, w tym aplikacje finansowe i otwierając swój dostęp dla osób, które zwykle nie mają dostępu do tych platform.

Prawdą jest, że ta nowa technologia finansowa jest eksperymentalna i nie jest pozbawiona problemów. Jej twórcy powinni rozwiązać te problemy poprzez sharding lub podział bazy danych na mniejsze części dla łatwiejszego zarządzania. Ten artykuł służy jedynie jako źródło informacji na temat DeFi, nie jako doradztwo finansowe.

Materiał zewnętrzny sponsorowany – właściciel portalu gielda-kryptowaluty.pl nie odpowiada za treści w nim zawarte, ich poprawność merytoryczną czy prawną. Nie odpowiadam również za linki wychodzące z artykułu. Nie zachęcamy do klikania w niesprawdzone odnośniki. Niebezpieczne może być również podawanie danych osobowych oraz wpłacania pieniędzy na platformy online.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *