Jak dziś wykorzystujemy kryptowaluty?

Jak dziś wykorzystujemy kryptowaluty?

jak wykorzystujemy kryptowaluty

Materiał zewnętrzny sponsorowany

Ostatnie kilka lat przebiega nam pod oznaką wielu nowych technologii. Szczególnie wyróżniają się wśród nich kryptowaluty. Stały się one światowym fenomenem, który przykuwa uwagę milionów ludzi na świecie. Dziś wykorzystywane są one w różnych celach. Postanowiliśmy przyjrzeć się temu, do czego dziś najczęściej wykorzystywane są kryptowaluty.

Czym w zasadzie są crypto?

Opisywane przez nas kryptowaluty to waluty cyfrowe, które zostały stworzone w celu funkcjonowania jako środek wymiany za pośrednictwem sieci komputerowej. Najważniejszą ideą crypto było to, aby taka sieć nie była zależna od żadnego organu centralnego, zwłaszcza rządu lub banku. Dzięki temu nie podlega/podlegała kontroli regulacjom ze strony państw. Cechuje ją przy tym zdecentralizowany system weryfikacji. W księdze cyfrowej zapisywane są stany własności monet. Ta zaś korzysta z silnej kryptografii w celu zabezpieczenia zapisów transakcji, jak i również kontroli tworzenia dodatkowych monet.

Należy zdawać sobie sprawę, że kryptowaluty traktowane są jako odrębna klasa aktywów, nie istnieją w formie fizycznej. W sieci crypto wykorzystuje się zdecentralizowaną kontrolę w przeciwieństwie do cyfrowej waluty banku centralnego. Odpowiednie zabezpieczenia sprawiają, że korzystanie z krypto jest bardzo bezpieczne, jak i zapewnia najczęściej sporo anonimowości. Najbardziej znane i z największą kapitalizacją rynkową kryptowaluty to BTC, ETH, USDT, BNB, XRP czy USDC.

Kryptowaluty w świecie hazardu

Kryptowaluty początkowo traktowane miały być jako niezależne środki płatnicze i do dziś wiele osób je do tego wykorzystuje. Idealnym tego przykładem jest świat hazardu. Coraz więcej kasyn oferuje nam możliwość korzystania z wybranych crypto w przypadku depozytów, a nawet obstawiania zakładów. Ponadto, osoby korzystające z promocji bez wpłaty też mogą doświadczyć kryptowalut w kasynie podczas wypłaty wygranej. Najbardziej popularny VulkanBet bonus bez depozytu oferuje taką możliwość. Skorzystać można właśnie z BTC czy ETH do wypłaty ewentualnych wygranych na swój portfel crypto. W przypadku wykorzystania kryptowalut w kasynach, możemy wyróżnić 2 najważniejsze grupy:

  • crypto jako forma płatności – tutaj kasyna stawiają na wybrane kryptowaluty jako metody wpłat i wypłat;
  • crypto jako forma obstawiania – tutaj zaś mamy na myśli tak zwane crypto-kasyna, gdzie nie tylko dostępne są płatności w kryptowalutach, lecz również można obstawiać w kasynie zakłady za pomocą kilkudziesięciu tokenów.

Przy tym także sporo promocji i bonusów dostępnych jest w kryptowalutach, więc można zdecydować się na skorzystanie z takich okazji. Obok kasyn, kryptowaluty zaczynają się pojawiać także w firmach bukmacherskich, przez co zdecydowanie zwiększa się ich zasięg w świecie hazardu.

Kryptowaluty jako inwestycja

W związku z rosnącą popularnością kryptowalut, bardzo dużo osób zaczęło je traktować jako formę inwestycji. Nie da się przecież ukryć, że większość tokenów znacząco zwiększyła swoją wartość. Idealnym tego przykładem jest właśnie Bitcoin, czyli najbardziej popularna kryptowaluta na świecie. W momencie pojawienia się na rynku nie był on za wiele wart. W swoim najlepszym okresie za 1 BTC należało zapłacić blisko 70 000 USD! To tylko pokazuje, jak wiele można zarobić na kryptowalutach. W związku z tym coraz więcej osób decyduje się na krótko lub długoterminowe inwestycje, lokując swoje środki, oszczędności w kryptowalutach. Niektórzy zatem grają na spadkach lub wzrostach na wartości, inni zaś liczą na to, że zainwestowane dziś środki, zwrócą się wraz z dodatkowymi ;pieniędzmi za rok, dwa czy więcej lat.

Niestety każdy kij ma dwa końce. Z chwilą pisania przez nas tego materiału, BTC kosztował już około 34 000 USD, czyli 2 razy mniej niż w rekordowym okresie. Jeśli ktoś wtedy kupił Bitcoina, to dziś jest zdecydowanie na minusie. Dlatego inwestycje w kryptowaluty wiążą się ze sporym ryzykiem.

Kryptowaluty jako środki płatnicze

kryptowaluty

Podstawową ideą stworzenia kryptowalut było to, aby zastąpiły one tradycyjne waluty. Miały zagwarantować bezpieczny środek płatniczy, który będzie znajdował się poza kontrolą rządów. Z początku wiele osób traktowało je jako zabawę bądź też faktycznie wykorzystywało do różnych transakcji. Do dziś przytacza się historię Laszlo Heinza, który w maju 2010 roku na Florydzie zamówił 2 pizze za 10 000 BTC. W tamtym czasie kurs BTC wynosił 0.003 USD. Gdyby ta osoba zachowała dla siebie te 10 000 BTC, to nawet teraz mogłaby je sprzedać za 340 000 000 USD.

Obecnie jednak kryptowaluty są często wykorzystywane jako środek płatniczy. Wiele osób wykonujących pracę online, rozlicza się właśnie w crypto. Powstały specjalne portfele cryto, w których można przechowywać tokeny, płacić nimi w wybranych miejscach, jak i zamieniać je na tradycyjne waluty. Dzięki temu zyskuje się możliwość szybkich i bezpiecznych transakcji online. Sukcesywnie powiększa się lista firm, sklepów online, w których to można płacić kryptowalutami. W zależności od kraju czy regionu są to Adidas, AirBnB, Burger King, KFC, Dominos, Google Play, H&M, Hard Rock Cafe, Hulu, Nintendo.

Nie bez powodu od lat mówi się także, że crypto wykorzystuje się do nielegalnych transakcji, zwłaszcza na czarnym rynku, gdzie płaci się nimi za broń czy narkotyki. Warto też dodać, że w 2021 roku Salwador stał się pierwszym krajem na świecie, który wprowadził Bitcoina jako oficjalny środek płatniczy. Dzięki temu w wielu miejscach można płacić właśnie za pomocą BTC zamiast lokalnej waluty.

Kryptowaluty są zatem czymś coraz bardziej obecnym w naszym codziennym życiu. Wiele osób decyduje się na wykorzystywanie ich do transakcji online, otrzymywania wynagrodzenia za pracę. Inni zaś cenią sobie możliwość inwestowania środków w crypto, wierząc, że za pewien czas przyniosą one mniejsze lub większe zyski. Nie możemy również zapominać o coraz większej obecności kryptowalut w świecie hazardu online, co również wpływa na ich popularność.  

Materiał zewnętrzny sponsorowany – właściciel portalu gielda-kryptowaluty.pl nie odpowiada za treści w nim zawarte, ich poprawność merytoryczną czy prawną. Nie odpowiadam również za linki wychodzące z artykułu. Pamiętajcie, że gry i zakłady online na pieniądze na różnych platformach są w Polsce zabronione. Nie zachęcamy do korzystania z tego typu gier w internecie oraz klikania w niesprawdzone odnośniki. Niebezpieczne może być również podawanie danych osobowych oraz wpłacanie pieniędzy na platformy online.

 

Dodaj komentarz