Giełda Binance musi zapłacić karę ponad 4 mld USD!

Giełda Binance musi zapłacić karę ponad 4 mld USD!

giełda-binance-logo

Changpeng Zhao (CZ), założyciel Binance, zdecydował się zrezygnować ze stanowiska dyrektora generalnego największej giełdy kryptowalutowej na świecie. Decyzja ta jest wynikiem wieloletniego śledztwa Departamentu Sprawiedliwości USA (DOJ) oraz ugody, w ramach której Zhao przyzna się do naruszenia przepisów przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML).

Według wtorkowego raportu Wall Street Journal, Binance zapłaci karę w wysokości 4,3 miliarda dolarów za naruszenia prawne. Zhao osobiście będzie musiał zapłacić grzywnę w wysokości 50 milionów dolarów.

Binance zostało oskarżone o prowadzenie nieautoryzowanej działalności w zakresie przekazu pieniędzy i nieudolne wdrażanie programu AML. DOJ rozpoczęło śledztwo wobec Binance w 2018 roku, a w 2021 roku dołączyły do niego IRS i DOJ, poszukując odpowiedzi na pytania dotyczące działalności firmy. Oskarżenia przeciwko Binance zostały wniesione 14 listopada, ale ujawniono je dopiero we wtorek.

Od czasu założenia Binance w lipcu 2017 roku, CZ przyczynił się do rozwoju firmy, czyniąc ją największą giełdą kryptowalut pod względem wolumenu obrotu. Również niedawne badania wskazywały, że do tej pory był on najbardziej popularną osobą w społeczności krypto.

W tym roku, po zwolnieniu 20% pracowników w maju, kilku innych wysokich rangą pracowników Binance opuściło firmę. Po ogłoszeniu tych zmian, wartość BNB – rodzimego tokena Binance – spadła o 5,2%, osiągając wartość 240 dolarów. Ta giełda jest jedynym miejscem gdzie można kupić Binance Coin BNB za złotówki PLN.

Binance wciąż zmaga się z długimi procesami sądowymi w Stanach Zjednoczonych. Regulatorzy finansowi oskarżają firmę o niewłaściwe zarządzanie aktywami klientów oraz o brak rejestracji jako regulowana giełda towarów i papierów wartościowych.

Ponadto, Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w poniedziałek pozwała amerykańską giełdę kryptowalut Kraken za podobne wykroczenia.

 

Dodaj komentarz