Dlaczego cybersport ma wpływ na hazard?

Dlaczego cybersport ma wpływ na hazard?

gry-wideo

Materiał zewnętrzny sponsorowany

W erze cyfrowej e-sport przestał już należeć do marginesu i błyskawicznie stał się, w sumie nie tak dawno temu, istotną siłą, której nie można już zignorować. Podróż od lokalnych imprez w sieci LAN do stadionów wypełnionych setkami graczy i wielomilionowymi pulami nagród podsumowuje najlepiej ten fenomenalny wzrost. Ale lepsze zrozumienie tej branży nie polega tylko na docenieniu jej przeszłości i potencjalnej przyszłości. Dla samych graczy, programistów, specjalistów od marketingu online i fanów niezbędne jest skuteczne przewidywanie przyszłych trendów tak, aby mogli oni sprawnie adaptować się do tego szybko ewoluującego krajobrazu.

W tym artykule przyjrzymy się przyszłym technologiom, rozwiązaniom, trendom w e-sporcie, jego wpływie na branżę hazardową rozwojowi infrastruktury, skutkom społeczno-ekonomicznym oraz oczywiście zmianom kulturowym bez wątpienia kształtującym całą przyszłość e-sportu.

Rynkowe znaczenie e-sportu

Gracze w Polsce mocno cierpią z powodu wysokich podatków, inflacji oraz wysokich w stosunku do zarobków cen konsol i gier wideo. Co więcej, wszystkie rodzaje rozrywek z kategorii gier losowych i hazardowych zgodnie z naszymi przepisami są zakazane, o ile nie są prowadzone na podstawie licencji naszego Ministerstwa Finansów. W wielu innych rejonach świata, na przykład w USA lub w Unii Europejskiej hazard jest legalny i dostępny, uważany za ważną część kultury i na dodatek jego popularność rośnie. 

Ale to jeszcze nie wszystko — ogromną popularność zyskuje sobie od kilku lat także e-sport, czyli w dużym uproszczeniu rywalizacja w grach wideo.  W szczególności następne tytuły są już ósmym co do wielkości rynkiem zakładów bukmacherskich na scenie europejskiej:

  • Counter Strike: Global Offensive,
  • League of Legends,
  • Dota 2,
  • Overwatch,
  • Fortnite i wiele innych.

One wyprzedzają między innymi takie dyscypliny sportu, jak skoki narciarskie, wyścigi Formuły 1, koszykówkę oraz hokej na lodzie. Oczywiście e-sport nie jest nawet zbliżony do sportów takich jak piłka nożna, czy siatkówka, ale jest jednak sektorem, który obecnie rozwija się najszybciej na świecie. Według statystyk europejskich bukmacherów codzienna liczba graczy interesujących się rozgrywkami e-sportowymi rośnie w takim tempie, że z roku na rok branża ta cechuje się przyrostem o około 50%. Tak, wiemy doskonale, że może to być zaskakujące dla większości osób!

Wpływ e-sportu na hazard online

O ile jeszcze kilka lat temu można było śmiało powiedzieć, że Polacy (i ogólnie Europejczycy) kochają tylko piłkę nożną, to dziś spora część społeczeństwa w równym stopniu interesuje się e-sportem. Wynika to głównie z tego, że młode pokolenie w naszym rejonie świata ma naprawdę sporo wolnego czasu. Dlatego młodzi ludzie z gadżetami spędzają cały czas, grając w gry na PC i ich wersje mobilne. 

W ten sposób w ciągu zaledwie kilku lat Polska stała się jednym z potentatów branży e-sportowej, która jest obecnie jedną z największych na świecie na rynku hazardu online. Polska jest reprezentowana przez drużyny we wszystkich międzynarodowych dyscyplinach e-sportowych, a nasz kraj ma także jedne z największych lig na świecie z własnymi dywizjami. 

Taka popularność zarówno samych gier, jak i wielkich imprez e-sportowych przekłada się oczywiście na ich obecność w internetowych serwisach bukmacherskich oraz nawet w kasynach online. W efekcie możemy obstawiać zakłady na rozgrywki e-sportowe z dowolnego rejonu świata, na wybrane przez nas drużyny oraz same imprezy. Co więcej, w kasynach internetowych także pojawiają się od niedawna pozycje albo odwołujące się do największych hitów e-sportowych, albo mające nieco zbliżoną koncepcję pozwalającą na rywalizację z innymi graczami w prostych, zręcznościowych produkcjach.

Popularne gry e-sportowe

Turnieje odbywają się regularnie na całym świecie, mają różną rangę, a gracze rywalizują w nich nie tylko prestiżowe wygrane, ale także i o ogromne niekiedy premie finansowe. Oto kilka przykładów popularnych gier e-sportowych:

Tytuł

Opis

DOTA2

Zespołowa gra komputerowa z gatunku MOBA (multiplayer online battle arena). Jest ona jedną z głównych pozycji w świecie e-sportu, a najważniejszym turniejem jest The International, który zawsze cieszy się olbrzymią popularnością wśród graczy i fanów z całego świata (zgodnie z jego nazwą).

League of Legends

Jeden z okrętów flagowych e-sportu — często skracany do LoL-a. Ta gra zespołowa została stworzona zgodnie z zasadami gatunku MOBA, w oparciu o te same podstawy i rozwiązania, co opisana powyżej DOTA. League of Legends jest obecnie jedną z najpopularniejszych gier na świecie. Co roku odbywają się mistrzostwa świata w tym sporcie, a nagrody dla najlepszych mogą przekraczać miliony euro!

Counter Strike: Global Offensive

CS:GO to licząca sobie już blisko 20 lat gra z kultowej serii pierwszoosobowych strzelanin z trójwymiarową grafiką, w której użytkownicy podzieleni są na dwie walczące ze sobą drużyny. Najbardziej prestiżowe zawody e-sportowe w tej formie odbywają się pod patronatem Major i Blast Premier.

Starcraft 2

Gra strategiczna czasu rzeczywistego z grafiką 3D. Wydobywanie zasobów i niszczenie przeciwników w bitwach to podstawowe jej elementy. W Starcrafta 2 można grać zarówno w trybie dla pojedynczego gracza, jak i w zespołach. Starcraft 2 zdołał zabłysnąć nawet na Letnich Igrzyskach Azjatyckich 2018, więc zainteresowanie graczy z całego świata jest naprawdę niebywałe. 

Jak widzicie wpływ na siebie e-sportu i technologii, już widać w kasynach takich, jak choćby Vulkan Vegas PL. Z pewnością ten trend będzie się umacniał w kolejnych latach.

Materiał zewnętrzny sponsorowany – właściciel portalu gielda-kryptowaluty.pl nie odpowiada za treści w nim zawarte, ich poprawność merytoryczną czy prawną. Nie odpowiadam również za linki wychodzące z artykułu. Pamiętajcie, że kasyna internetowe online są w Polsce zakazane, a gry hazardowe mogą prowadzić do utraty całości pieniędzy. Nie zachęcamy do korzystania z tego typu gier w internecie oraz klikania w niesprawdzone odnośniki. Niebezpieczne może być również podawanie danych osobowych oraz wpłacanie pieniędzy na platformy online.

 

Dodaj komentarz