Plusy i minusy krótkoterminowych inwestycji. Co warto wiedzieć?

Plusy i minusy krótkoterminowych inwestycji. Co warto wiedzieć?

Long Term Investment Plan

Materiał zewnętrzny sponsorowany

Inwestycje krótkoterminowe, czyli short-term investments, to sposób na ekspresowe inwestowanie. Pozyskujesz dane aktywo, aby niemalże natychmiastowo starać się generować z niego zysk. Krótki horyzont czasowy to główny wyznacznik tego typu podejścia. Jakie zalety i wady ma taki szybki trading?

Czym są inwestycje short-term?

Inwestowanie w krótkim terminie to rodzaj tradingu, którego horyzont inwestycyjny wynosi kilka dni lub maksymalnie rok. Inwestycje short-term można zaliczyć do dość ryzykownych zachowań rynkowych. Często określane są także mianem spekulacji. Inwestor, który zorientowany jest na ekspresowe zyski, podejmuje wtedy świadomie większe ryzyko, które może, ale nie musi, prowadzić do szybkich zwrotów.

Inwestycje short-term podlegają większym wahaniom rynkowym niż inwestowanie długoterminowe. Może się to przełożyć m.in. na wyższe straty, np. gdy obrana strategia inwestycyjna nie będzie się sprawdzała. Co więcej, straty są natychmiastowe i obejmują naprawdę krótki okres czasu.

Zalety inwestycji krótkoterminowych

Podejście spekulacyjne ma pewne plusy. Przede wszystkim inwestor ma tutaj pełną ekspozycję na szybkie zwroty, do których dochodzi, gdy jego strategia się sprawdza. Ponadto inwestycje krótkoterminowe dają możliwość łatwego zdywersyfikowania portfela. Możemy tu korzystać m.in. z obligacji, akcji, lokat, inwestycji Forex czy kontraktów na różnicę kursową CFD.

Zaletą dla wielu inwestorów jest także sam horyzont czasowy, który nie wiąże nas z raz wybraną transakcją na lata. To duża elastyczność, która przekłada się na ewentualną możliwość szybkiej zmiany obranego kursu. Inwestycje short-term wybierają osoby, które lubią dynamiczne środowisko, ryzyko, podejście spekulacyjne oraz działanie na tzw. wysokich obrotach. Warto również wziąć pod uwagę płynność inwestycji – pieniądze inwestowane na krótki termin szybko i często wracają do inwestora, więc w razie np. kłopotów ze znalezieniem nowej pracy można z nich korzystać. W przypadku inwestycji długoterminowych spieniężenie ich może być trudniejsze lub wiązać się z wyższą stratą

Wady inwestowania w krótkim terminie

Inwestycje krótkoterminowe mają jedno główne zagrożenie – wysokie ryzyko. W przeciwieństwie do podejścia long-term należy tu stale trzymać rękę na pulsie, cały czas śledzić doniesienia rynkowe i wykazywać duże skupienie na tym temacie. Inwestor zobligowany jest poświęcać dużo czasu na analizę rynku i musi umieć podejmować różne kluczowe decyzje na bieżąco.

Inwestycje w krótkim terminie wymagają także sporej spostrzegawczości. Tutaj liczą się niuanse, które zazwyczaj pojawiają się nagle i wymagają od tradera natychmiastowej reakcji. Ważny jest także odpowiedni refleks i ciągła dyspozycyjność. Niestety takie stałe śledzenie portfela może być bardzo czasochłonne i absorbujące.

Inwestycje krótkoterminowe to domena inwestorów, którzy szukają szybkich zwrotów. Jeśli decydują się oni na zakup aktywów, nie zachowują ich dłużej niż rok. To podejście osób dość niecierpliwych, którym zależy na natychmiastowym rezultacie. Ten rodzaj spekulacji jest zupełnym przeciwieństwem inwestowania long-term, gdzie z kolei inwestycje są dłuższe niż wspomniany jeden rok (typowa strategia buy and hold).

Jeżeli interesuje Cię temat inwestycji w krótkim terminie, dołącz do społeczności Ava Trade! Ceniony międzynarodowy broker umożliwia korzystanie z darmowych materiałów edukacyjnych, a także daje dostęp do w 100% bezpłatnej platformy demonstracyjnej. W ten sposób nauczysz się wykonywać podstawowe ruchy rynkowe – i to bez konieczności obciążania swojego portfela!

Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.