Najciekawsze wydarzenia na rynku kryptowalut – podsumowanie maja 2021

Najciekawsze aktualności i wydarzenia na rynku kryptowalut – podsumowanie maja 2021 roku

Bitcoin Podbija Afrykę

Bitcoin zyskuje coraz większą popularność na tzw. „Czarnym Kontynencie”. Co ciekawe, popularność ta nie wynika tylko ze spekulacyjnego potencjału do wzbogacenia się. Obywatele państw Afryki – zwłaszcza tych niestabilnych politycznie i walutowo – ufają, iż Bitcoin oraz inne kryptowaluty będą dla nich najlepszym kontem emerytalnym.

Chiński „Cyfrowy Juan” nie zwalnia tempa

Państwo Środka nie zwalnia z pracami nad swoim CBDC – Cyfrowym Juanem. Giganci w branży technologii płatniczych, jak Tencent i Ant Group już przetwarzają transakcję z udziałem nowej programowalnej, cyfrowej waluty. 

Największy sklep e-commerce w Ameryce Południowej akceptuje Bitcoin

MercadoLibre – największa platforma e-commerce w Ameryce Łacińskiej – dołącza do fali adopcji kryptowalut. Od teraz, platforma umożliwia płatność za pomocą Bitcoina za niektóre nieruchomości, jakie są oferowane za jej pośrednictwem. Cennik posiada przelicznik cen na Bitcoina.

CME uruchamia kontrakty futures na Bitcoina

Chicago Mercantile Exchange Group, jedna z wiodących giełd instrumentów pochodnych na świecie, uruchomiła kontrakty futures „Micro Bitcoin” – o zmniejszonej wielkości kontraktu. Ma on przyciągnąć zarówno inwestorów instytucjonalnych, jak i mniejszych traderów indywidualnych.

Ebay bacznie przygląda się rynkowi krypto

Prezes Ebay zdradził w jednym z wywiadów, że Ebay bada możliwości zapewnienia swoim użytkownikom płatności krypto. Platforma jest także zainteresowana rynkiem NFT. Tokeny NFT są już przedmiotem handlu na Ebayu, dlatego serwis chce usprawnić obrót tego typu aktywami. 

Vitalik Buterin miliarderem

Twórca drugiej, najpopularniejszej kryptowaluty oraz najpopularniejszej platformy do tworzenia inteligentnych kontraktów stał się kryptomiliarderem, kiedy cena Ethereum osiągnęła pułap 3000 USD. 

Bank centralny Iranu omija sankcje

Centralny bank Iranu ujawnił nowe ramy regulacyjne, które pozwalają tamtejszym przedsiębiorcom na płatności za importowane towary w kryptowalutach. Warunkiem jest jednak to, że Bitcoiny użyte do płatności muszą zostać wydobyte przez licencjonowane irańskie kopalnie. Powodem jest trudność w śledzeniu świeżo wykopanych monet – co sprzyja prywatności.

Revolut pozwoli wypłacać kryptowaluty 

W usuniętym wpisie na swoim blogu, Revolut zdradził, że planuje wprowadzić możliwość wypłaty kryptowalut z platformy. Do tej pory handel kryptowalutami w Revolucie opierał się na kontraktach – „fizycznie” użytkownik nie posiadał kryptowaluty. Może się to jednak zmienić.

Dogecoin droższy niż Twitter albo Ford 

Dogecoin był w pewnym momencie wyceniany na 49,8 mld USD. Oznacza to, że kryptowaluta meme osiągnęła kapitalizację większą, niż gigant społecznościowy – Twitter (44,1 mld USD) – oraz amerykański, międzynarodowy koncern motoryzacyjny – Ford Motor Company (45,2 mld USD).

PayPal chce mieć własny stablecoin

PayPal poszukuje zewnętrznej firmy, która zajmuje się opracowywaniem protokołów kryptowalut typu stable. Wiadomo, iż operator płatności zwrócił się już do Ava Labs (twórców platformy blockchain Avalanche) z propozycją współpracy. Nie wiadomo z kim jeszcze PayPal prowadzi rozmowy w tej sprawie. 

Uniswap V3 

Kolejna, długo wyczekiwana aktualizacja najpopularniejszej zdecentralizowanej giełdy kryptowalut. Wersja V3 ma – między innymi – lepiej koncentrować płynność par handlowych tak, aby nienaturalne wahania cenowe były mniejsze. Wykonano także prace konserwacyjne – naprawiono exploity, poprawiono komfort użytkownika oraz zoptymalizowano protokół.

Coraz głośniej o Taproocie 

Taproot to największa od 2017 roku (SegWit) aktualizacja Bitcoina. W maju trwały ostatnie testy przed wdrożeniem nowego upgrade’u. Taproot sprawi, że Bitcoin będzie miał większą przepustowość niż dotychczas. Zmniejszy się także koszt transakcji, a zwiększy prywatność. Połowa hashrate’u (zsumowanej mocy kopalni) Bitcoina wyraziła zgodę na wdrożenie Taproot.

Legia Warszawa ma własny token fanowski 

Klub piłkarski Legia Warszawa uruchomił własny fan-token. Klub ogłosił na twitterze, że 200 000 tokenów LEG wyprzedało się w zaledwie 13 minut od startu oferty publicznej. Może będzie nimi można obstawiać wyniki meczów u bukmachera?

Nokia uruchamia rynek danych na blockchainie

Nieśmiertelna Nokia nie chce przegapić kolejnych rewolucji technologicznych. Producent smartfonów ogłosił wprowadzenie na rynek Nokia Data Marketplace – korporacyjnej usługi infrastruktury rynku danych, opartej o technologię blockchain. 

Bitmain skupuje półprzewodniki 

Chiński gigant Bitmain – największy producent koparek kryptowalut na świecie – złożył duże zamówienia na chipy 5 nm w Taiwan Semiconductor Manufacturing Company. Chipy posłużą Bitmainowi do produkcji koparek na sprzedaż oraz na własny użytek. Prawdopodobnie, duże zamówienia mogą wynikać także z niedoboru półprzewodników na światowym rynku. Chipów brakuje we wszystkich branżach, więc Bitmain robi zapasy.

Internet Computer uruchomiony

Internet Computer to długo wyczekiwana platforma do obsługi inteligentnych kontraktów. Praca nad projektem, który rozwija Dfinity Foundation, trwała pięć lat – zanim finalnie uruchomiono platformę. Internet Computer ma przetwarzać smart contracty z prędkością sieci Internet. 

Binance wylistowało SHIB

Największa giełda kryptowalut na świecie uruchomiła handel dla rywala Dogecoina – SHIBA INU (SHIB). Nowy memecoin cieszy się wzięciem na fali popularności Doge’a – spopularyzowanego z kolei przez Elona Muska. Chengpeng Zhao (CZ) – CEO Binance – ostrzegł jednak, że SHIB jest wysoce ryzykownym aktywem. 

Sylwester Suszek przestał pełnić funkcję prezesa BitBay 

Największa polska giełda oraz trzecia największa giełda kryptowalut w Europie – Bitbay – pozyskał amerykańskiego inwestora z branży FinTech. Z tego powodu (prawdopodobnie w wyniku zbycia udziałów), Suszek przestał pełnić funkcję CEO Bitbaya. 

Planowana obniżka podatków od zysku z kryptowalut na Węgrzech

Do tej pory zarabianie na kryptowalutach na Węgrzech było mniej opłacalne niż w Polsce. Podatek Belki zjada 19% zysku, wypracowanego na krypto. Na Węgrzech ta stawka wynosi obecnie 30,5% od dochodu z kryptowalut. Może się to jednak wkrótce zmienić. W ramach programu stymulacyjnego po pandemii, władze Węgier zaproponowały obniżkę podatku dochodowego od kryptowalut do poziomu 15%. Może czas pakować walizki.

Enjin partnerem polskiego projektu Uniqly.io 

Uniqly to polski projekt, który sam nazywa się pomostem pomiędzy NFT a fizycznymi przedmiotami. Ambitny plan Uniqly to rozwiązanie ostatniego problemu, z jakim borykają się projekty NFT – stworzyć realny przedmiot z tokenu na blockchainie. Zaczęli od koszulek. Enjin zainteresował się projektem, czego owocem jest oficjalne partnerstwo.

Zuckerbergowe spekulacje – czy twórca Facebooka załadował się w Bitcoina?

Mark Zuckerberg udostępnił na swoim profilu na Facebooku publiczny post, który stał się w efekcie obiektem spekulacji. Twórca Facebooka podzielił się z użytkownikami platformy zdjęciem dwóch kóz. Treść postu brzmiała: „Moje kozy: Max i Bitcoin”. Mógł to być subtelny wyraz poparcia dla najstarszej kryptowaluty.

Kapitalizacja Ethereum prześcignęła wartość sieci VISA

Kapitalizacja rynkowa kryptowaluty Ethereum na moment przekroczyła poziom 500 mld USD. Wybijając się ponad cenę 4 300 USD, całkowita kapitalizacja Ethera prześcignęła wartość sieci VISA – o kilka miliardów USD. 

Pokaźny kawałek rynku kryptowalut wyparował po tweecie Muska

425 mld USD wyparowało z rynku krypto po tym, jak Elon Musk wrzucił tweet, w którym CEO Tesli napisał, że Bitcoin (a właściwie potężne zużycie energii, potrzebne do jego wykopywania) jest szkodliwy dla środowiska naturalnego. 

Vitali Buterin spalił swoje tokeny SHIB

17 maja społeczność krypto obiegła wiadomość, że twórca Ethereum spalił tokeny SHIBA INU. News był szokujący z jednego ważnego powodu – wartość spalonych tokenów SHIB, które posiadał Vitalik opiewała na 6,6 mld USD.  

Projekt FinNexus został zhackowany 

FinNexus – projekt DeFi – ogłosił, że jego sieć uległa atakowi hakerskiemu. Cyberprzestępcy jakimś cudem pozyskali klucz prywatny sieci, a następnie zdołali ją zmodyfikować. Skutkiem ataku było 383 mln wybitych, pustych tokenów FNX o wartości około 7,6 mld USD – w momencie ataku. Wieści o zhackowaniu sieci spowodowały gwałtowny spadek ceny kryptowaluty – o 97%! 

GameStop wchodzi w branżę NFT

GameStop to słynna spółka giełdowa, na której akcjach nieformalna grupa Wall Street Bets dokonała short squeezu krótkich pozycji funduszy inwestycyjnych. Teraz GameStop na fali popularności chce uruchomić własną platformę NFT. Poszukują programistów oraz innych osób do zespołu, który zajmie się stworzeniem platformy. Jeśli działasz w tej branży to być może warto rozważyć skorzystanie z ulgi podatkowej IPBOX. Na czym polega usługa IP BOX dowiesz się z tej strony https://wachowskilaw.com/uslugi/ip-box/

PayPal idzie śladem Revolut 

Na konferencji CoinDesk Consensus 2021 wiceprezes PayPal –  Jose Fernandez da Pont – ogłosił, że opcja wypłat kryptowalut z PayPala do portfeli stron trzecich jest na etapie wdrażania. PayPal, podobnie jak Revolut, zaoferuje swoim użytkownikom wypłatę swoich aktywów krypto.

Więcej przydatnych informacji na temat zakupu i handlu kryptowalutami znajdziecie w tej publikacji https://gielda-kryptowaluty.pl/gdzie-jak-kupic-kryptowaluty-kupno/