Jak kryptowaluty wpłynęły na branżę gamingową?

Jak kryptowaluty wpłynęły na branżę gamingową?

Materiał zewnętrzny sponsorowany

KRYPTOWALUTY W GRZE

Od dekady kryptowaluty zmieniają świat – nie jest to stwierdzenie na wyrost, gdyż wpływają one nie tylko na branżę finansową, ale także na wiele innych sektorów, wymuszając otwartość na testowanie tego, co nowe i wprowadzając modyfikacje w wielu branżach. Kryptowaluty nie pozostają bez wpływu na świat gier, stwarzając szereg nowych możliwości nie tylko ich graczom, ale i twórcom.

Gracze chcą kryptowalut

Początki kryptowalut to mniej więcej 2010 rok. Wówczas to pojawiły się na rynku pierwsze gry wykorzystujące technologię blockchain – tj. bezpieczną formę przechowywania i przesyłania wrażliwych danych w sieci. Pierwotnie opracowano ją dla Bitcoina, ale współcześnie korzystają z niej branże: finansowa, logistyczna, ochrona danych, nieruchomości i in. Jeśli chodzi o świat gier najbardziej entuzjastycznie do kryptowalut podchodzą użytkownicy kasyn i internetowych zakładów bukmacherskich. Potwierdza to gracz platformy 888starz-polska.com, zaznaczając: “Kryptowaluty stały się integralną częścią naszego życia, a ich wykorzystanie w grach hazardowych dla mnie jest naturalne. Gracze tacy jak ja, mają teraz większą swobodę i mogą liczyć na anonimowość przy dokonywaniu transakcji, co dla mnie ma wielkie znaczenie”. 

Krótka historia kryptowalut w grach

Wszystko zaczęło się od Bitcoin Mining Game – prostej gry, gdzie gracze mogli zarabiać wirtualne pieniądze, wydobywając je. Ta prosta formuła była jedną z pierwszych, gdzie z powodzeniem i zainteresowaniem odbiorców użyto kryptowalut. Niedługo później, na rynku pojawił się Hunter Coin – pierwsza gra oparta na wspomnianej wyżej technologii blockchain. Pod względem gatunku była to gra RPG online, gdzie rolą graczy było zdobywanie wirtualnych monet i ich wymiana na prawdziwe bitcoiny. Kolejne lata przyniosły prawdziwy wysyp nowych gier opartych na podobnym modelu działań graczy. W międzyczasie zaczęły powstawać również platformy umożliwiające użytkownikom handlowanie wirtualnymi przedmiotami właśnie z użyciem kryptowalut. Wtedy to powstało m.in. Ethereum (inaczej – Etherbots). Platforma umożliwia swoim klientom kupowanie, sprzedaż i kolekcjonowanie wirtualnych robotów z użyciem kryptowalut. Z czasem technologia zaczęła rozwijać się coraz bardziej. Obecnie rynek kryptowalut jest naprawdę potężny. Coraz więcej firm oraz deweloperów gier i sieciowej rozrywki wprowadza projekty, które bazują na kryptowalutach, umożliwiając nie tylko zarabianie, ale i zarządzanie wirtualnymi pieniędzmi. 

Przyszłość = innowacja 

Powstanie kryptowalut umożliwiło twórcom gier wprowadzenie wielu różnorodnych modeli biznesowych. W pierwotnej, tradycyjnej odmianie, gry oferowały model “kup raz i graj”. Polegało to na tym, że gracz uiszcza jednorazową opłatę i bez dodatkowych kosztów korzysta z potencjału aplikacji. Aktualnie, dzięki kryptowalutą, popularne są modele, które opierają się na mikropłatnościach. Gracze kupują wirtualne przedmioty, dokonują mikrotransakcji – jak np. w grze Fortnite. Jej użytkownicy mogą kupować za wirtualną walutę przedmioty umożliwiające personalizację swoich postaci. Handel przedmiotami w grach to często używana przez graczy funkcja kryptowalut. Współcześnie, gracze mogą posiadać, sprzedawać i kupować wirtualne rzeczy, które posiadają realną wartość. Istnieją gry, w których gracze mogą nabyć określone przedmioty tylko za kryptowaluty po to, by potem sprzedawać je innym graczom za prawdziwe pieniądze. To, z kolei, przestrzeń dla wielu inwestorów, kolekcjonerów i biznesmenów, którzy potrafią zarabiać na inwestowaniu w unikatowe przedmioty i sprzedawaniu ich z zyskiem. 

Kryptowaluty w e-sporcie

Z każdym rokiem zwiększa się potencjał użytkowy kryptowalut. Szybko wpłynęły one też na świat e-sportu, rozwijającego się wraz z cyfrowymi technologiami. Już nie tylko pojedynczy gracze, ale całe drużyny, mogą korzystać z dogodności korzystania ze środków finansowych bez konieczności korzystania z tradycyjnej bankowości czy też przewalutowania. Co więcej, aktualne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju kryptowalut, umożliwiają ich integralność z konsolami do gier, co bez wątpienia wiele ułatwia, jeśli chodzi o zarządzanie aktywami cyfrowymi. 

Trudno szukać wad kryptowalut. Ogólnie przyjmuje się, że niosą za sobą wiele korzyści – w szczególności w świecie gier. Mikropłatności pozwalają w bezpieczny sposób generować dochody rozsądnym i zorientowanym na technologię graczom. Nie do przecenienia okazuje się jednak ten aspekt kryptowalut, które ułatwiają szybkie i bezpieczne transakcje, otwierając drogę do międzynarodowej, a nawet globalnej rywalizacji między graczami. A najciekawsze jest to, że w kwestii kryptowalut na pewno nie powiedziano jeszcze ostatecznego słowa. 

Materiał zewnętrzny sponsorowany – właściciel portalu gielda-kryptowaluty.pl nie odpowiada za treści w nim zawarte, ich poprawność merytoryczną czy prawną. Nie odpowiadam również za linki wychodzące z artykułu. Pamiętajcie, że gry i zakłady online na pieniądze na różnych platformach są w Polsce zabronione. Nie zachęcamy do korzystania z tego typu gier w internecie oraz klikania w niesprawdzone odnośniki. Niebezpieczne może być również podawanie danych osobowych oraz wpłacanie pieniędzy na platformy online.