Czy Ethereum (ETH) Uznane Jest za Papier Wartościowy?

Czy Ethereum (ETH) Uznane Jest za Papier Wartościowy?

Szef SEC Milczy.Gary Gensler unika jasnej deklaracji w sprawie Ethereum, mimo rozważań nad zatwierdzeniem ETF na to aktywo.

Przewodniczący amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), Gary Gensler, kontynuuje swoje milczenie na temat klasyfikacji prawniej Ethereum (ETH) jako papieru wartościowego.

W wywiadzie dla Bloomberg z czwartku, Gensler został zapytany o rozwianie wątpliwości regulacyjnych dotyczących drugiej największej kryptowaluty, szczególnie w świetle rosnącej liczby wniosków ETF na Ethereum, które gromadzą się w jego agencji.

Dlaczego Gensler Nie Ujawnia Stanowiska? Gensler odpowiedział w sposób niekonkretny, odsyłając do testu Howeya, będącego prawie stuletnim standardem prawnym.

“Ocena każdego z tych kryptograficznych tokenów opiera się na okolicznościach i faktach, w tym czy opinia publiczna oczekuje zysku dzięki wysiłkom innych” – powiedział Gensler z uśmiechem po kolejnym “kryptograficznym pytaniu”.

“Posiadamy dokumentację – ale nie będę jej komentować” – dodał.

Niejasność Genslera podsyca niepewność na rynku kryptowalut, która trwa od 2018 roku. Wtedy to były dyrektor SEC, William Hinman, w swoim przemówieniu wyraził osobisty pogląd, iż Ethereum jest raczej towarem, a nie papierem wartościowym.

Od tamtej pory, Gensler wraz z agencją zaprzeczyli wydaniu jakichkolwiek oficjalnych deklaracji na temat Ethereum i wielokrotnie omijali odpowiedź na to zapytanie.

Ponadto, twierdzili, że wiele innych czołowych kryptowalut, w tym Solana (SOL) i Cardano (ADA), kwalifikuje się jako papiery wartościowe w toczących się procesach sądowych przeciwko głównym platformom handlowym, takim jak Coinbase i Binance.

Jednakże, istnieją przesłanki, że agencja inaczej postrzega ETH. Podobnie jak w przypadku Bitcoina, SEC zatwierdziła handel kontraktami terminowymi CME na Ether. Jak zauważa analityk ETF z Bloomberg, James Seyffart, może to wskazywać, że te aktywa są już traktowane jako towary.

Co więcej, przewodniczący Komisji Handlu Towarami Futures (CFTC), Rostin Benham, od dawna określa ETH jako towar, a niektórzy kongresmeni popierający kryptowaluty przychylają się do jego opinii.

Podczas środowego przesłuchania przed komisją Izby Reprezentantów, przewodniczący wskazał, że zatwierdzenie przez SEC kryptowalutowego brokera Prometheum może wywołać dodatkowe zamieszanie regulacyjne, jeśli pozwolą na klasyfikację ETH jako papieru wartościowego na ich platformie. Benham blisko współpracuje z Genslerem w tej kwestii.