Wszystko o Tether (USDT)

Wszystko co warto wiedzieć o Tether

Tether (USDT) to jedna z największych, pod względem kapitalizacji, kryptowalut na rynku. Jest to moneta cyfrowa, której głównym przeznaczeniem jest odzwierciedlanie kursu dolara w stosunku 1:1. Powstała w 2014 roku, aby umożliwić zarabianie na arbitrażu, pomiędzy giełdami kryptowalut (arbitraż – zarabianie na różnicach cen kryptowalut na różnych giełdach). Tether jest także jedną z bezpiecznych przystani, w której możemy błyskawicznie ulokować zyski i ochronić je przed typowymi dla rynku krypto, sporymi wahaniami ceny. Wokół USDT, od początku jego istnienia, narosło wiele kontrowersji, które do dzisiaj spędzają niektórym sen z powiek. 

Tether, początkowo, był oparty o kod źródłowy Bitcoina i powstał pod inną nazwą – jako Realcoin. Obecnie tokeny USDT są oparte głównie na sieciach Ethereum oraz Tron. Współtwórcą projektu jest Brock Pierce, który pracował także przy opracowywaniu kryptowaluty EOS – bardzo popularnej w czasie hossy z 2017 roku. Tether rozwiązał wiele problemów, które trapiło rynek kryptowalut. Wspomniany wcześniej między giełdowy arbitraż był niemożliwy, bez szybkiego sposobu na wymianę i transfer funduszy pomiędzy platformami. Przelewy dolarowe były zbyt wolne i zbyt drogie, aby umożliwić skuteczne zarabianie metodą arbitrażu. USDT stało się także sposobem na ominięcie niektórych uciążliwych przepisów, wymaganych przez komisje finansowe.

Stabilna kryptowaluta Tether USDT i jej zalety

Wahania na rynku kryptowalut słyną, zarówno, jako najszybszy sposób na pomnożenie oszczędności, jak i możliwość równie prędkiej utraty pieniędzy. Przed erą Tethera ciężko było szybko zrealizować zyski i czuć się po prostu bezpiecznie. Częstą sytuacją było przechodzenie kapitału z jednej kryptowaluty na drugą – np. z Bitcoina na Bitcoin Cash, aby zyskać na czasie. Dzięki stablecoinom, takim jak USDT, traderzy, zarabiający na rynku krypto, są zdolni do szybkiej realizacji zysku i nie muszą martwić się wahaniami kursu. Co prawda, wahania ceny USDT się zdarzają. Do tej pory, najwyższą wycenę USDT zanotowało na poziomie 1,29 USD za 1 USDT. Z kolei historycznie najmniej zapłacili ludzie, którzy kupowali Tethera po 88 centów. Z natury jednak, USDT dąży do zrównania się z Dolarem Amerykańskiem, a wahania są zwykle nie większe niż +=1 cent. 

W czasach przed hossą z 2017 roku mało która giełda wymagała weryfikacji tożsamości – procedur AML/KYC. Powstanie Tethera utorowało drogę giełdom kryptowalut do stworzenia możliwości handlu cyfrowymi monetami w parze do Dolara (np. BTC/USDT). Wcześniej, bez wymaganych przez daną jurysdykcję regulacji i procedur, nie było to możliwe. Aby giełda mogła utworzyć parę BTC/USD, każdy użytkownik musi przejść procedurę KYC/AML, a sama giełda zostaje wzięta na świecznik przez wszelkie rządowe komisje finansowe. Traciła i traci na tym oczywiście anonimowość. W przypadku handlu w parze z USDT, a nie prawdziwymi Dolarami, takie procedury nie były wymagane. Dzisiaj jednak, większość giełd i tak wymaga weryfikacji, a giełdowe pary do walut fiducjarnych (np. USD, EUR, PLN) są na porządku dziennym.

Prywatna drukarnia pieniędzy 

Tether wyrósł przez lata swojego istnienia na niesamowicie kontrowersyjną kryptowalutę. Emitowaniem USDT zajmuje się prywatna firma, która przez wiele lat uchylała się od procedury arbitrażu finansowego. Padły podejrzenia, że firma, która „drukuje” Tether, w rzeczywistości nie ma zasobów realnej gotówki, które odpowiadałyby, w stosunku 1:1, do podaży USDT w obiegu. A tym samym, że miliardy Dolarów w Tetherze nie mają tak naprawdę pokrycia – że są bezwartościowe. Wśród kryptoentuzjastów popularne są nawet teorie – mniej lub bardziej spiskowe – iż hossa z 2017 roku nie byłaby tak duża, gdyby nie nadrukowano miliardów USDT bez pokrycia, które następnie posłużyły do podbicia cen BTC oraz altcoinów do niespotykanych wcześniej wartości. 

Po latach doczekaliśmy się jednak pierwszego w historii arbitrażu Tethera, przeprowadzonego przez największą londyńską firmę księgową – Moore Cayman. Z raportu wynika, że tokeny USDT, znajdujące się w obiegu, są całkowicie zabezpieczone rezerwami w gotówce oraz ekwiwalentach pieniężnych. Co więcej, firma, która emituje USDT posiada nawet nadwyżkę w wysokości około 100 mln USD. 35,1 mld USDT jest zabezpieczone równowartością 35,2 mld USD.