Co to jest Litecoin (LTC)?

Materiał zewnętrzny sponsorowany

Litecoin jest kryptowalutą zaprojektowaną tak, by mogła obsługiwać szybkie, bezpieczne i tanie płatności wykorzystując unikalne właściwości technologii blockchain.

Jak czytamy na portalu informacyjnym, kryptowaluta ta została stworzona w oparciu o protokół Bitcoina (BTC), jednak różni się od niego zastosowanym algorytmem hamującym, limitem twardym, czasem transakcji blokowych i kilkoma innymi czynnikami. Litecoin ma czas bloku wynoszący jedynie 2,5 minuty i bardzo niskie opłaty transakcyjne, dzięki temu nadaje się do mikrotransakcji i bezpośrednich płatności w punktach sprzedaży.

Litecoina wydano za pośrednictwem klienta open-source na GitHub 7 października 2011 r. Samą sieć Litecoin uruchomiono pięć dni później 13 października 2011 r. Od tego czasu znacząco zwiększyła się zarówno jego adaptacja przez użytkowników, jak i ilość akceptujących go sprzedawców. Przez większość swojego istnienia, znajdował się w pierwszej dziesiątce kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej.

litecoin-ltc

Jego twórcą jest Charli Lee, były pracownik Google, który chciał, aby Litecoin został „uproszczoną wersją Bitcoina”, dlatego ma wiele takich samych możliwości jak Bitcoin – aczkolwiek jest lżejszy.

Charlie Lee, znany również jako „Chocobo”, był jednym z wczesnych górników Bitcoina i informatykiem, który zdobywał doświadczenie inżynierskie w Google. Ponadto, pełnił on funkcję dyrektora ds. inżynierii w Coinbase w latach 2015-2017, zanim postanowił rozwijać inne projekty.

Dziś jest on znanym zwolennikiem kryptowalut i dyrektorem zarządzającym Litecoin Foundation, która jest organizacją non-profit, współpracującą z zespołem Litecoin Core Development, w celu wspomagania w rozwoju Litecoin.

Oprócz Lee, w zarządzie Litecoin Foundation znajdują się również: Xinxi Wang, Alan Austin i Zing Yang.

kryptowaluta-litecoin

Co charakteryzuje Litecoina?

Litecoin jest drugą najpopularniejszą “czystą” kryptowalutą (zaraz po Bitcoinie). Jego sukces można w przypisać prostocie i jasnym korzyściom użytkowym.

W styczniu 2022 r. Litecoin jest jedną z najszerzej akceptowanych kryptowalut, ponad 2000 sprzedawców i sklepów na całym świecie akceptuje go jako metodę płatności.

Jego głównymi zaletami są szybkość i opłacalność. Transakcje w Litecoin są zazwyczaj potwierdzane już w ciągu kilku minut, a opłaty transakcyjne są naprawdę znikome. To sprawia, że jest on atrakcyjną alternatywą dla Bitcoina w krajach rozwijających się, gdzie wysokie opłaty transakcyjne są czynnikiem blokującym adopcję kryptowaluty.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie są aktualne prognozy dotyczące zmian ceny Litecoina, zawsze możesz zapoznać się z wiadomościami na temat kryptowalut. Znajdziesz tu opinie ekspertów na temat aktualnego stanu rynków kryptowalutowych, porównania cen i brokerów, a także wiadomości i aktualizacje technologiczne z tego ciągle zmieniającego się świata. Następnie, gdy będziesz lepiej poinformowany, możesz rozpocząć swoją podróż kryptowalutową na niezawodnej platformie.


Pod koniec 2020 roku, Litecoin udostępnił sieć testową MimbleWimble (MW), służącą do testowania poufnych transakcji opartych na Litecoin. Kiedy tylko ta funkcja zostanie udostępniona w sieci głównej, użytkownicy będą mogli korzystać ze znacznie zwiększonej prywatności.

moneta-ltc

Ile Litecoin (LTC) znajduje się obecnie w obiegu?

Podobnie jak w przypadku większość innych kryptowalut typu proof-of-work (POW), ilość Litecoina w obiegu wzrasta stopniowo z każdym nowym blokiem.

Obecnie wydobyto już 66,245 mln LTC z łącznej maksymalnej podaży 84 mln. Fundacja Litecoin oszacowała niedawno, że upłynie jeszcze ponad 100 lat, zanim Litecoin osiągnie pełne rozcieńczenie (będzie to miało miejsce około roku 2140). Dzieje się tak, ponieważ liczba wydobytych LTC na blok zmniejsza się co cztery lata, w ramach zasady zmniejszania o połowę nagrody za blok.

Zespół Litecoina ani Charlie Lee nie otrzymują żadnych bezpośrednich zysków z działania monet poza tym, co mogą zarobić w ramach zwykłego procesu wydobycia.

Kiedy Litecoin był notowany na kilku rynkach w 2011 roku, jego cena osiągnęła 0,30 USD. Od listopada do grudnia 2013 r., nastąpił ogromny skok jego wyceny, aż do 44,73 USD. Jednak następująca potem bessa i włamanie na Mt.Gox spowodowały, że ceny jego cena załamała się w 2014 roku i przez kilka lat oscylowała e granicach od 2 do 4 dolarów. W listopadzie i grudniu 2017 r. cena wzrosła o ponad 500% do 358,34 USD, był to wynik kolejnej hossy na rynku kryptowalut. Cena Litecoina osiągnęła historycznie najwyższy poziom w maju 2021 r. i wyniosła 386,45 USD.

litecoin

Jakie zabezpieczenia ma sieć Litecoin?

Jako jedna z kryptowalut opartych na blockchain, Litecoin jest zabezpieczony niezwykle silnymi zabezpieczeniami, w praktyce niemożliwymi do złamania.

Podobnie jak Bitcoin i podobne kryptowaluty, wykorzystuje on algorytm konsensusu PoW (proof of work), by zapewnić szybkie potwierdzanie transakcji i brak błędów. Połączona siła sieci wydobywczej Litecoin zapobiega atakom stron trzecich i zapewnia jednocześnie 100% dostępności pracy sieci dla użytkowników.

Podsumowując, Litecoin jest internetową kryptowalutą peer-to-peer, która pozwala na natychmiastowe i bardzo tanie przesyłanie środków na cały świat. Kod Litecoina jest otwarty, a projekt w pełni zdecentralizowany, bez żadnych zarządców lub administratorów. Równania matematyczne zabezpieczają transakcje i umożliwiają użytkownikom kontrolowanie własnych środków. Litecoin ma znacznie krótszy czas potwierdzania i wyższą efektywność przechowywania transakcji niż inne wiodące kryptowaluty. Dzięki wsparciu dla firm, wysokim wolumenem i płynnością, Litecoin jest narzędziem finansowym porównywalnym do Bitcoina.

Materiał zewnętrzny marketingowy i sponsorowany przez partnera – portal gielda-kryptowaluty.pl nie odpowiada za treści w nim zawarte.

Inwestowanie w kryptowaluty jest skrajnie ryzykowne, a korzystanie z nowych i niesprawdzonych stron internetowych oraz zostawianie na nich swoich danych osobowych czy pieniędzy może prowadzić do ich utraty. Dodatkowo klikanie w niepewne odnośniki (linki) do stron internetowych może narażać Was i wasz komputer na ataki hakerskie. Bądźcie ostrożni!