Jak bezpiecznie inwestować w kryptowaluty? Na jakie elementy należy zwrócić uwagę?

Jak bezpiecznie inwestować w kryptowaluty? Na jakie elementy należy zwrócić uwagę?

jak bezpiecznie inwestować w kryptowaluty

Inwestowanie w kryptowaluty jest obecnie niezwykle modne. Każdego dnia grono fascynatów wirtualnych pieniędzy rośnie, mimo że głośno mówi się o tym, z jak dużym ryzykiem wiąże się lokowanie posiadanego kapitału właśnie w tego rodzaju aktywach. Owszem, inwestowanie w waluty kryptograficzne może zakończyć się poniesieniem niemałych strat. Istnieje jednak kilka praktyk, które skutecznie obniżają ryzyko utraty na takim interesie zgromadzonych oszczędności? Jak zatem możliwie najbezpieczniej inwestować w kryptowaluty?

Na wstępie należy wyjaśnić, że nie ma możliwości całkowicie zniwelować ryzyka związanego z inwestowaniem w kryptowaluty. Zawsze będzie istniała możliwość poniesienia straty, co wynika z samego charakteru tych aktywów. Do ich najbardziej wydatnych cech należy zaliczyć ogromną zmienność cenową oraz podatność rynku na spekulacje. Doprowadzają one do częstych i gwałtownych wahań kursowych, które zdecydowanie utrudniają przewidzenie tego, czy dana kryptowaluta w określonym czasie zdrożeje, czy jednak straci na wartości. Trudność z prawidłowym oszacowaniem tego elementu mają nie tylko początkujący traderzy, ale także ci, którzy na cyfrowych pieniądzach zdążyli już dorobić się prawdziwych fortun. Ryzyko poniesienia strat przy inwestowaniu w krypto można jednak skutecznie obniżyć. W jaki sposób?

Wybór odpowiedniej giełdy lub platformy

Początkujący traderzy często na starcie swojej inwestycyjnej przygody zadają pytanie – gdzie kupić kryptowaluty? Odpowiedź jest pozornie prosta – można to zrobić np. dzięki dedykowanym giełdom kryptowalutowym, działającym powszechnie w sieci od kilku dobrych lat. Alternatywą może być skorzystanie z usług kantorów oferujących wymianę gotówki na waluty kryptograficzne, bądź nabycie takich aktywów w dedykowanych automatach (to rozwiązanie dotyczy jednak tylko dużych miast i zwykle ogranicza się jedynie do możliwości zakupu Bitcoina). Trading w oparciu o kryptowaluty odbywa się również poprzez zawieranie kontraktów różnicy kursowej. Te zawiązuje się za pośrednictwem dedykowanych do tego platform np. Plus500. Bez względu na to, w jaki sposób postanowi się kupić cyfrowe pieniądze, zawsze należy robić to przez korzystanie jedynie z zaufanych, sprawdzonych i cieszących się sporą popularnością źródeł. Zarówno giełdy, jak i platformy brokerskie, które nie posiadają zbyt dużej liczby użytkowników i są w środowisku kryptowalutowym mało znane, mogą posiadać poważne luki w zabezpieczeniach. To z kolei może doprowadzić do wycieku naszych danych czy nawet włamania na konto i utraty zgromadzonych środków. Zdarza się także, że tego rodzaju miejsca do zakupu krypto są zwykłym scamem mającym na celu wyłudzić od nieświadomych użytkowników pieniądze. Dlatego w pierwszej kolejności należy dokładnie zweryfikować opinie o danej giełdzie lub platformie. Najbezpieczniej będzie zarejestrować się na największych portalach tego typu, gdyż w ich przypadku ma się pewność, że zastosowano w nich najwyższe standardy ochrony użytkowników.

Identyczna zasada tyczy się wyboru portfela kryptowalutowego. Najbezpieczniej zdecydować się na tzw. modele zimne – będące w gruncie rzeczy osobnymi urządzeniami (nośnikami), do których dostęp ma w zasadzie tylko właściciel. Mniej rozsądne wydaje się korzystanie z portfeli online bazujących na technologii cloudowej. Jeśli jednak nie ma się innej możliwości i w grę wchodzą jedynie tego rodzaju rozwiązania, należy tak jak w przypadku giełd lub platform zdecydować się jedynie na cieszące się uznaniem innych użytkowników sieciowe usługi przechowywania posiadanych tokenów.

Dywersyfikacja portfela

Jednym z największych grzechów każdego tradera jest lokowanie kapitału w tylko jeden rodzaj aktywów. To ogromny błąd, gdyż w razie spadków cenowych nie ma się praktycznie żadnego zabezpieczenia inwestycyjnego. Dlatego tak ważna jest dywersyfikacja portfela polegająca na inwestowaniu w różne dobra – np. surowce, akcje, klasyczne pary walutowe itd. To absolutna podstawa bezpiecznego i skutecznego tradingu. Inwestowanie jedynie w kryptowaluty, mając na uwadze ich ogromną zmienność kursową, to proszenie się o ogromne kłopoty. Dywersyfikacja portfela wymaga wprawy, wiedzy o kilku typach aktywów oraz cierpliwości. Warto jednak poświęcić jej nieco więcej czasu, gdyż w skrajnej sytuacji jest w stanie uchronić tradera nawet przed bankructwem.

Nie tylko Bitcoin

Gdy mowa o kryptowalutach, na myśli ma się przede wszystkim Bitcoina. Warto jednak pamiętać, że lista cyfrowych pieniędzy nie kończy się na dziele Satoshiego Nakamoto. Tak naprawdę na rynku funkcjonuje wiele mniejszych kryptowalut, na których także można zarobić. Tzw. altcoiny zyskały szczególnie na popularności w roku 2021. Wielu traderów uznało je wówczas za interesującą alternatywę do niezwykle drogiego BTC. Wszystko zapoczątkował zresztą dogecoin – kryptowaluta powstała dla żartu, a wypromował ją odpowiednimi wpisami na Twitterze Elon Musk.

Tu jednak przestroga – nie każdy altcoin jest wart uwagi. Kryptowaluty wyrastają jak grzyby po deszczu, jednak nie wszystkie są w stanie utrzymać się na rynku. Część z nich powstaje zresztą po to, by wyłudzić pieniądze od użytkowników i w mgnieniu oka zniknąć. Należy zatem bardzo ostrożnie podchodzić do ich zakupu i dogłębnie weryfikować, czy dane aktywa tego rodzaju faktycznie mają szanse przynieść zysk.

Warto trzymać rękę na pulsie

Jak zostało wspomniane – kryptowaluty bardzo szybko reagują na rozmaite czynniki zewnętrzne, w tym na liczne spekulacje. Niełatwym zadaniem każdego tradera jest śledzenie tego typu informacji i szybkie analizowanie, jak mogą się one przełożyć na kurs konkretnego cyfrowego pieniądza. To niezwykle ważne, by być na bieżąco z takimi doniesieniami. Teoretyczne zmiany legislacyjne dotyczące krypto w jakimś kraju, wybuch konfliktów militarnych, kryzysy ekonomiczne – wszystko to odciska ślad na zachowaniach rynkowych walut kryptograficznych. Traderzy działający na nim powinni mieć otwarty umysł. Niepozorne nawet wiadomości ze świata, na pierwszy rzut oka niezwiązane z Bitcoinem i podobnymi do niego środkami, w gruncie rzeczy mogą ostatecznie mieć wpływ na ich kurs.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.