Najważniejsze wydarzenia kryptowalutowe 2020 roku

Ciekawi Cię jakie były najważniejsze wydarzenia kryptowalutowe w 2020 roku?

Dla niektórych branż 2020 rok był czasem stagnacji, ale świat kryptowalut nie zwalnia! Które kryptowaluty były najmocniejsze w ubiegłym roku? Które projekty rozwijały się najszybciej? Jakie nowe rozwiązania pojawiły się na rynku? Podsumowujemy najważniejsze wydarzenia kryptowalutowe w 2020 roku.

Bitcoin czy Ether?

Dla Bitcoina 2020 rok był przełomowy. W końcu zaczęli interesować się nim nie tylko inwestorzy indywidualni, ale również instytucjonalni. Jego pozycja na rynku zdecydowanie poszybowała w górę. Podobnie jest z ceną, choć na początku roku nic nie zapowiadało aż takiego wzrostu. W styczniu Bitcoin był warty niewiele ponad 30 000 złotych, później jego cena powoli rosła, a w marcu nastąpił spadek, po którym wartość wynosiła mniej niż 20 000 zł. Bitcoin szybko jednak zaczął się odbijać i w grudniu 2020 roku zaskoczył inwestorów, przebijając cenę 100 000 zł, a w kolejnym miesiącu był wart nawet o 40 tysięcy więcej!

Imponujący wzrost na giełdzie kryptowalut odnotował również Ether – w ciągu całego roku o ponad 850%. Miało to związek z rozwojem platformy Ethereum. Wersja 2.0 pozwoli na lepsze skalowanie sieci i umożliwi szybszą i wydajniejszą obsługę jeszcze większej liczby transakcji. Docelowo Ethereum 2.0 ma przetwarzać około 9000 transakcji na sekundę.
ADA urosła z kolei o ponad 500%, a XEM o dokładnie 307%. Niestety 2020 rok był tragiczny dla firmy Ripple Labs, która odpowiada za XRP. Przedsiębiorstwo zostało pozwane przez Amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd, kryptowaluta została wycofana z najpopularniejszych giełd, a jej wartość spadła z 2,6 zł na 0,75 zł.

Najciekawsze projekty i ich rozwój w 2020

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się przeglądarka internetowa Brave, która oparta jest na technologii blockchain. Nowa przeglądarka została pobrana ponad 20 milionów razy! Co istotne, Brave pozwala na zarabianie tokenów, dzięki którym użytkownicy mogą wspierać twórców internetowych, a także m.in. pobierać treści specjalne. Niemałe zamieszanie wywołał również Steve Wozniak i jego firma Efforce. Proponowany przez nich WOZX w zaledwie 13 minut zanotował sprzedaż na poziomie 950 milionów dolarów, czyli ponad 3,5 miliarda złotych!

Kryptowaluty zaczęły również coraz częściej pojawiać się w codziennym życiu. Od 2020 roku aktywa mogą być kupowane, przechowywane i sprzedawane przy użyciu systemu PayPal. Peninsula Visa, czyli firma, która zajmuje się usługami paszportowymi w USA, zezwoliła na płatności w bitcoinach, Bank Centralny Bahamów stworzył kryptograficzną wersję dolara bahamskiego, a w Chinach przeprowadzono testy pilotażowe cyfrowego juana.

Głośnym echem odbił się również projekt muzyka Akona. Posiada on własną monetę – Akoin. Nie byłoby w tym nic aż tak dziwnego, gdyby nie to, że w styczniu 2020 roku artysta dostał pozwolenie na stworzenie całego miasta opartego właśnie na Akoinach. Akon City wyrośnie w Senegalu, niedaleko Dakaru, a budowa ma zakończyć się najpóźniej w 2025 roku. Według pomysłodawcy projekt ma pomóc mieszkańcom uniezależnić się od rządu.