Firma z potencjałem do rozwoju i wzrostu na 2021 i 2022?

Dywidendowa spółka akcyjna z potencjałem rozwoju i wzrostu w 2021 oraz 2022 roku.

Wielu spośród was głównie interesują inwestycje w kryptowaluty. W ostatnich dniach notują one dość znaczne spadki cen więc pomyślałem się, że niektórzy z was mogą rozważać zmianę walorów pod inwestycje. Dlatego dziś dla odmiany przybliżę wam spółkę akcyjną, którą zainteresowałem się ponad rok temu na początku epidemii koronawirusa. Biomaxima S.A., bo o niej mowa, jest jedną z niewielu firm, która sporo zyskała na epidemii SARS COV-2 szybko wprowadzając do obrotu testy wykrywające infekcje. Pierwsza wzmianka o niej pojawiła się prawdopodobnie w tym artykule na portalu Stockwatch. Chwilę później postanowiłem zainwestować w akcje tej spółki i po ponad roku muszę stwierdzić, że jestem zadowolonym akcjonariuszem. W tym artykule przedstawię wam możliwie rzetelnie najważniejsze plusy i minusy tej firmy oraz wydarzenia, które mogą wskazywać, że firma prowadzona jest we właściwy sposób i ma potencjał rozwoju. Oczywiście jest to jedynie moja subiektywna ocena i nie stanowi ona porady inwestycyjnej w myśl obowiązujących przepisów prawa polskiego i europejskiego. Postaram się odpowiedzieć na pytanie czy Biomaxima S.A. (akronim giełdowy to BMX) to spółka z potencjałem rozwoju i wzrostu w 2021 i 2022 roku? Zapraszam do lektury.

firma z potencjałem rozwoju i wzrostu na 2021 i 2022

Krótka historia rozwoju wydarzeń oraz ceny akcji w 2020 i 2021 roku.

Biomaxima S.A. to firma notowana na alternatywnym rynku giełdowym czyli New Connect. Głośno o firmie zrobiło się na początku marca 2020 roku. Trend wzrostowy na cenach akcji Biomaxima S.A. zapoczątkowała informacja o zgłoszeniu do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych ściągniętego z Chin testu przesiewowego na koronawirusa. Następnie 27.03 marca firma ta zgłosiła do rejestracji, własnej produkcji, test genetyczny wykrywający wirusa SARS-COV-2. Oba te wydarzenia istotnie wpłynęły wówczas na cenę akcji. 30.03.2020 rozpoczęcie notowań było na poziomie 8 zł za jedną akcję, a na koniec dnia już około 17 zł co stanowiło wzrost o ponad 100% jednego dnia. Obecna cena to około 27 zł za jedną akcję Biomaxima S.A. Kapitalizacja to około 115 milionów złotych. Poniżej zebrałem dla was większość najważniejszych wydarzeń z tej spółki w ostatnim roku.

Najważniejsze wydarzenia dotyczące działalności spółki Biomaxima S.A. w 2020 i 2021 roku.

Biomaxima S.A. , przez ostatnie miesiące, informowała o wielu ciekawych wydarzeniach dotyczących sytuacji firmy i wygląda na to, że jako jedna z niewielu faktycznie zaczęła zarabiać na epidemii. Wpasowała się dość dobrze ze swoim asortymentem w rynek. Poniżej prezentuję wam listę najciekawszych wydarzeń dotyczących tej firmy z ostatniego czasu. Mam nadzieję, że to w sposób kompleksowy i uporządkowany przybliży wam potencjał firmy oraz to w jakim tempie się rozwija.

giełdowa spółka roku 2020 new connect

Tych różnorodnych wydarzeń było znacznie więcej takich jak np. wprowadzenie do sprzedaży własnego testu do wykrywania przeciwciał neutralizujących przeciwko SARS-CoV-2 czy podpisanie umów na dostawę testów do Indonezji oraz wielu innych krajów na świecie czy jednostek ochrony zdrowia w Polsce o czym warto poszukać informacji samodzielnie. W międzyczasie zakupów akcji dokonywali tzw. insiderzy z Rady Nadzorczej spółki. Zachęcam was do samodzielnego zapoznania się szczegółowo z raportami spółki, które od 2021 roku wykonane są zgodnie wymogami międzynarodowej sprawozdawczości finansowej. Spółka wykazała za 2020 rok przychód na poziomie ponad 62 milionów złotych oraz zysk przekraczający 7,5 miliona złotych netto. Pełną prezentację firmy możecie zobaczyć tutaj.

Co spółka potencjalnie ma przed sobą?

Oczywiście nikt z nas nie zna przyszłości. Jednakże po pandemii koronawirusa SARS-COV-2 można przewidywać, że branża biotechnologiczna w Polsce i innych krajach musi zostać znacząco wzmocniona aby skuteczniej walczyć z takimi kryzysami. Poniżej znajdziecie kilka przykładów planów firmy Biomaxima S.A. oraz potencjalnych zdarzeń, które mogą zaistnieć w moim, subiektywnym odczuciu.

budynki spółki biomaxima s.a

Słabe strony firmy

W mojej opinii jest również trochę rzeczy, które firma Biomaxima S.A. powinna poprawić. Przykładowe zagadnienia wymagające dalszej pracy znajdziecie poniżej. Wydaje mi się jednak że te minusy nie są trudne do wyeliminowania, a przynajmniej wydają się być całkiem realne do usunięcia.

biomaxima sa spółka dywidendowa gpw

Aktualna cena akcji firmy Biomaxima vs ceny kryptowalut

Obecna cena akcji Biomaxima oscyluje w okolicach 27-28 zł. Utrzymuje się trend boczny poparty jednak znacznie mocniejszymi fundamentami niż wiele kryptowalut. Kapitalizacja Biomaxima S.A. na 25.05.2021 roku wynosi 114,5 mln złotych. Na maksimach cenowych przy 60 zł kapitalizacja dochodziła do 250 mln zł. Czy to waszym zdaniem dużo w porównaniu do np. takiego projektu jak chociażby mało znany na świecie Lisk, którego obecna wartość rynkowa wynosi ponad 500 milionów dolarów? Daje to mniej więcej 1,5 miliarda złotych gdzie główne aktywa Lisk to posiadane kryptowaluty, które ostatnio tracą na wartości. Obecnie projekt nie przynosi realnych przychodów, a przynajmniej nie takich jakie zanotowała Biomaxima S.A. na poziomie 60 milionów złotych rocznie i posiada solidne fundamenty do dalszego rozwoju.

Na pierwszy rzut oka wykres ceny może nie wygląda imponująco jednak po dokładniejszym przyjrzeniu widzimy istotne strefy wsparcia i popytowe, które mają szanse się wybronić. Obecna linia przebiega na istotnym wsparciu jednak poniżej niego jest jeszcze poziom 0,618 zniesienia Fibonacciego całego wzrostu w okolicy 24-25 zł za jedną akcje. I to ono może stanowić kluczowe wsparcie cenowe. Czyli cena w mojej opinii może jeszcze nieco się osunąć jednak docelowo są spore szanse, że wróci do trendu wzrostowego. Oczywiście jak to na giełdzie wszystko może się zdarzyć więc ostateczną ocenę i decyzję pozostawiam wam. Ja osobiście podjąłem decyzję o przesunięciu części środków z kryptowalut na zajmowanie pozycji na Biomaxima S.A. i rozważam dalsze zwiększanie zaangażowania podobnie jak robią to osoby z Rady Nadzorczej spółki jednak pamiętajcie, że nie jest to porada inwestycyjna!

Faktem niezaprzeczalnym jest to, że obroty nieco zamarły. Są one znacznie mniejsze, wręcz nie porównywalnie mniejsze do tych jakie znamy z rynku kryptowalut. To właśnie zmotywowało mnie do napisania tego artykułu ponieważ uważam, że firma Biomaxima S.A. ma spore szanse na rozwój i wzrost w latach 2021 i 2022 oraz kolejnych. W mojej opinii nawet sporo większy od wielu kryptowalut, a ich kapitalizacje różnią się kosmicznie. Porównałem już ją do Liska, który w kapitalizacji jest jednak dość tani. Wystarczy spojrzeć na kilka projektów z brzegu z wyższych miejsc rankingu coinmarketcap.com i zobaczymy tam np. Chiliz (CHZ) czy Holo z miejsc 58-63 o kapitalizacji 1,5 miliarda dolarów albo patrząc wyżej kolejne o wartości rynkowej przekraczającej 2 miliardy dolarów, a nie rozwiązujące problemów istotnych społecznie oraz nie generują przychodów z realnej działalności. Myślę, że sami wyciągniecie właściwe wnioski z tych danych.

wycena kryptowalut

Wyniki finansowe firmy Biomaxima S.A.

To co na rynku kryptowalut zazwyczaj nie jest jawne i dostępne w przypadku rynku giełdowego jest publikowane regularnie do publicznej wiadomości. Poniżej możecie zobaczyć wybrane dane finansowe firmy Biomaxima S.A. Więcej znajdziecie na portalu Biznesradar w profilu spółki. Warto się z nimi zapoznać samodzielnie.

Rating spółki Biomaxima S.A. (BMX)

rating spółka dywidendowa biomaxima

Podsumowanie - czy Biomaxima S.A. to firma/spółka z potencjałem rozwoju?

Jak widzicie większość z tych wskaźników jest co najmniej poprawna lub bardzo dynamicznie wzrostowa. Czy firma Biomaxima S.A. to spółka z potencjałem rozwoju i wzrostu, która będzie potrafiła utrzymać taką tendecję w kolejnych kwartałach i latach? Tego nie wiem ale wydaje mi się, że jest to dość prawdopodobne. Sama pandemia SARS-COV-2 pomimo procesu szczepień nadal rozwija się w wielu krajach trzeciego świata gdzie Biomaxima już ma lub może zyskać nowych dystrybutorów. Obecnie ma ich w ponad 60 krajach na świecie. To sprawia, że dla mnie osobiście jest to interesujący walor pod dalsze inwestycje i w dłuższym terminie może być bardzo dobrą lokatą kapitału. Zakup akcji spółki Biomaxima S.A. możliwy jest poprzez dowolne konto maklerskie. Pamiętajcie jednak nie jest to w żadnym przypadku porada inwestycyjna, a jedynie moja subiektywna opinia. 

Nota informacyjna

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w artykule treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Oceń jak przydatny był ten artykuł?

Kliknij w gwiazdkę żeby głosować!

Średnia ocena 4.7 / 5. Licznik głosów 213

Oceń artykuł jako pierwszy!