Za co można płacić kryptowalutami?

Za co można płacić kryptowalutami?

Materiał zewnętrzny sponsorowany

Kryptowaluty coraz mocniej zaznaczają swoją obecność w naszym codziennym życiu, zwłaszcza tym internetowym. Od momentu premiery Bitcoina kryptowaluty pokonały one długą drogę od ciekawostki, przez światowy fenomen aż po środek płatności o ugruntowanej pozycji. Gdzie dziś można płacić kryptowalutami? Co można za nie kupić? Sprawdziliśmy to.

Co wiadomo o Bitcoinie i technologii Blockchain?

Co właściwie wiadomo o technologii Blockchain i jej najważniejszym reprezentancie? Oto kilka najważniejszych faktów.

 

  • Bitcoin powstał w 2009 roku, jednak do końca nie wiadomo, kto jest jego twórcą,
  • Na początku kosztował zaledwie 0,0009 USD. Jego wartość zaczęła gwałtownie rosnąć w 2017 roku, czyniąc liczne grono osób milionerami,
  • Jego cena w sierpniu 2024 roku wynosiła ponad 64 tysiące dolarów, a więc ok. 240 tysięcy PLN,
  • Obecnie na rynku znajdują się tysiące różnych kryptowalut, które są środkami płatności w różnego rodzaju serwisach e-commerce,
  • Kryptowaluty znane są z wysokiego poziomu anonimowości i bezpieczeństwa.

 

Chociaż Bitcoin istnieje już od przeszło 15 lat, należy spodziewać się, że szczyt popularności kryptowalut jest dopiero przed nami. W końcu głównym celem, jaki przyświecał jego twórcy (twórcom?), było stworzenie środka płatności wykorzystywanego do codziennych transakcji. Wiele wskazuje na to, że z każdym rokiem cel ten jest coraz bliższy realizacji.

 

Gdzie już można płacić kryptowalutami?

 

Kryptowaluty zyskują coraz szersze zastosowanie, a firmy, w tym również globalne koncerny, coraz chętniej oferują je jako jedną z metod płatności. Lista branż, wykorzystujących technologię Blockchain, z każdym tygodniem staje się coraz dłuższa. Poniżej opisałem kilka niekiedy zaskakujących branż i ich przedstawicieli oferujących tę metodę płatności.

Firmy technologiczne i e-commerce

Zakupy online wydają się wręcz stworzone do wykonywania transakcji za pomocą Bitcoin i innych kryptowalut. Stawia na nie coraz więcej znanych i lubianych platform e-commerce, takich jak np. Shopify. Kupić za nie można praktycznie wszystko, co można znaleźć w Internecie. Kryptowaluty wydają się tu znakomitą alternatywą dla klasycznych walut fiducjarnych i kart płatniczych.

Kasyna online i bukmacherzy

Kryptowaluty na dobre zagościły również w świecie internetowego hazardu. Wynika to w dużej mierze z wysokiego poziomu bezpieczeństwa i anonimowości transakcji tą metodą. Nie powinno więc dziwić, że pozytywne recenzje kasyn online zbierają obecnie operatorzy obsługujący kryptowaluty, a także mających swoje własne tokeny.

 

W końcu w wielu krajach dostęp do hazardu jest mocno ograniczony przez państwowe władze, a korzystanie z usług kasyn grozi karami, zazwyczaj finansowym, niekiedy surowszymi. Kryptowaluty, które sprawdzają się znakomicie jako prywatna metoda płatności, chroniąca dane wpłacających, znajdują tu szerokie zastosowanie.

Koncerny samochodowe 

Technologia Blockchain obecna jest również w świecie motoryzacji. Jedną z pierwszych osób z tej branży, która ujrzała w kryptowalutach ogromny potencjał, był nie kto inny, jak Elon Musk. Ekscentryczny miliarder wprowadził transakcje Bitcoinem za samochody elektryczne Tesla. Inne znane firmy z branży akceptujące płatności tą kryptowalutą to m.in. BMW i Lamborghini.

Biura nieruchomości i deweloperzy

Kryptowaluty nadają się do płatności na jeszcze większe kwoty. Nie powinno więc dziwić, że nieśmiało na transakcje tą metodą płatności decydują się również firmy i serwisy zajmujące się sprzedażą nieruchomości. Biorąc pod uwagę aktualną cenę Bitcoina, już kilka sztuk wystarczy, by kupić niemałe mieszkanie lub dom w atrakcyjnej lokalizacji.

Czy kryptowaluty są pieniędzmi przyszłości?

Odpowiedź na to pytanie jest przeczące z jednego powodu – Bitcoin i inne kryptowaluty oraz tokeny już teraz są bardzo popularną formą płatności i tak naprawdę kreują one naszą rzeczywistość w teraźniejszości. Należy spodziewać się, że tak długo, jak nie pojawi się dla nich jeszcze nowocześniejsza alternatywa, najpewniej będą podbijały kolejne branże i rynki.

 

Jest jednak kilka kwestii, które mogą stanąć na drodze ich rozwoju. Jedną z nich mogą być regulacje wprowadzane przez kraje i organizacje międzynarodowe. Już teraz kilka dużych państw, na czele z Chinami, zakazuje transakcji w technologii Blockchain. 

 

Kluczowe pytanie brzmi więc, czy w czasach coraz większej pieczy rządów nad życiem obywateli kolejne państwa i organizacje nie zdecydują się na ograniczenie lub delegalizację kryptowalut? Czas pokaże. Na razie jednak koniunktura i przepisy w krajach zachodnich nie przeszkadza w ich dalszym rozwoju.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *