Wpływ gier online na ludzi

Wpływ gier online na ludzi

rozrywka-motoryzacja

Materiał zewnętrzny partnera

Wpływ gier online na ludzi

Rodziny na całym świecie są generalnie zaniepokojone tym, że młodzi ludzie skupiają się na grach (także hazardowych) i ich wpływem na zdrowie psychiczne. Jednak wzrosło również przekonanie, że gry mają także swoje dobre strony. Jak każda dobra rozrywka, gry wideo mogą poprawiać samopoczucie. Zapominamy trochę o naszej rzeczywistości, podczas zabawy wkraczamy w inny świat. Ponadto może sprzyjać relacjom społecznym, powodować rozluźnienie napięć i pomóc poczuć się lżejszym. To samo dotyczy się także gier hazardowych, na przykład tych oferowanych przez Ice Casino lub inne kasyna internetowe o podobnie wysokiej renomie. 

Niemniej jednak nie da się zaprzeczyć temu, że gry wideo mogą mieć wyjątkowo istotny wpływ na pogłębianie problemów o podłożu psychicznym lub wręcz przeciwnie — ich łagodzenie. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat?

Gry online i ich wpływ na zdrowie psychiczne

Rozumiemy zapewne, że dowolnego rodzaju opowieści mogą pogorszyć lub złagodzić skutki depresji. W końcu ich fabuła wyraźnie wzbudza w nas emocje. Zatem jeśli wydarzenia w danej grze kończą się wzmocnieniem czynnika, który przyczynia się do rozwoju depresji, prawdopodobnie gracz opuści grę w gorszym stanie, niż kiedy do niej wszedł. Eksperci twierdzą, że jeśli natomiast fabuła gry kwestionuje i poddaje w wątpliwość to, co przygnębia gracza, może on poczuć się bardziej pozytywnie nastawiony po powrocie do realnego świata.

Odczuwanie szczęścia

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Oksfordzkim dowiodło, że gry elektroniczne mogą być wspaniałym sprzymierzeńcem osób cierpiących na zaburzenia psychiczne, takie jak depresja i stany lękowe. Według badań przeprowadzonych przez tę brytyjską uczelnię, osoby, które grają do czterech godzin dziennie, zauważają, że czują się szczęśliwsze. Co ciekawe, ta sama reguła dotyczy graczy preferujących gry hazardowe.

Gry wideo odegrały też ważną rolę w walce z nudą i niepokojem niektórych osób w okresie izolacji społecznej. Ankieta przeprowadzona w zeszłym roku przez grupę Xbox Research Community Feedback Program wykazała, że „84% respondentów zgodziło się, że gry wideo mają ogólnie pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne w szczytowym okresie pandemii”.

Depresja to nie „humory”

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ponad 300 milionów ludzi cierpi na depresję. Nawet mając oficjalne dane WHO, wielu ludzi wciąż upiera się, że choroba ta jest tylko okazywaniem „humorów” lub traktuje ją jako chwilowe przygnębienie. Faktem jest, że liczby są po to, aby pokazać nam, że temat należy traktować poważnie i często go omawiać.

Depresja i lęk są uważane za choroby, jak każdy rodzaj tego typu zaburzenia. Pierwszą opcją leczenia, która przychodzi na myśl, jest medycyna. I rzeczywiście leki farmaceutyczne są ważne w niektórych przypadkach, jednak istnieją bardziej naturalne metody, które mogą pomóc w walce z chorobą psychiczną. Praktyka ćwiczeń fizycznych, zbilansowana dieta, masaże lecznicze… to tylko niektóre przykłady.

Innym sposobem, który może pomóc w walce z chorobami o podłożu psychicznym, są odpowiednio dobrane bodźce i ćwiczenia umysłowe. I wtedy gry wideo oraz hazardowe jawią się jako wielki sprzymierzeniec w walce z objawami depresji i lęku. W ostatnich latach stworzono nawet specjalne tytuły, których specyficzną funkcją jest pomoc osobom cierpiącym na jakiś rodzaj zaburzeń.

Na przykład Project EVO jest wykorzystywany w badaniach klinicznych, aby pomóc pacjentom cierpiącym na zaburzenia poznawcze, takie jak:

  • choroba Alzheimera;
  • ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi);
  • depresja,
  • stany lękowe. 

Gra ta opracowana na tablety i smartfony została porównana do terapii behawioralnej ze względu na korzyści poznawcze, jakich doświadczali pacjenci.

Popularne gry wideo, w których poruszany jest temat depresji

Poniżej wymienimy kilka tytułów, w których występuje depresja jako jeden z istotnych elementów fabuły:

Gry online

Opis gry

Hellblade: Senua’s Sacrifice

Gra wideo Hellblade: Senua’s Sacrifice powstała na podstawie prawdziwych wydarzeń, a jej akcja toczy się na Islandii po inwazji Wikingów na Orkady. Bohaterka gry, Senua, przemierza jeden ze światów mitologii nordyckiej, zmagając się z własną psychozą. Podczas podróży gra pokazuje nam, jak zachowuje się osoba cierpiąca na depresję i stany lękowe. Podczas produkcji gry twórcy skorzystali z pomocy niektórych neuronaukowców specjalizujących się w zdrowiu psychicznym, aby lepiej oddać stan doświadczany przez bohaterkę podczas rozgrywki.

Life is Strange

Wydana w styczniu 2015 roku gra zatytułowana Life is Strange daje graczowi kontrolę nad poczynaniami głównego bohatera — Maxa Caufielda-, który po powrocie do rodzinnego miasta odkrywa moc dającą mu możliwość cofania się w czasie i zmiany wydarzeń z przeszłości. 

Dzięki niesamowitej fabule, która porusza większość graczy, produkcja wyróżnia się tym, że jako jedna z nielicznych w branży gier wideo podejmuje tematy uważane w społeczeństwie za tabu. Podział społeczny, depresja, samobójstwo i zastraszanie są pokazywane w różnych momentach w pięciu kolejnych rozdziałach tej gry. 

Celeste

Gra Celeste została wydana w styczniu 2018 roku i od tego czasu odniosła ogromny sukces dzięki przekazowi dla publiczności oraz rozgrywce. W grze musisz pomóc Madeline dotrzeć na szczyt Celeste Mountain, jednocześnie stawiając czoła swoim wewnętrznym potworom. Podczas podróży Madeline gra ukazuje nam codzienne zmagania osoby z lękiem i depresją, zmuszając gracza do nawiązania emocjonalnej relacji z bohaterką.

Materiał zewnętrzny – właściciel portalu gielda-kryptowaluty.pl nie odpowiada za treści w nim zawarte, ich poprawność merytoryczną czy prawną. Nie odpowiadam również za linki wychodzące z artykułu. Pamiętajcie, że kasyna internetowe online są w Polsce zakazane, a gry hazardowe mogą prowadzić do utraty całości pieniędzy. Nie zachęcamy do korzystania z tego typu gier w internecie oraz klikania w niesprawdzone odnośniki. Nie pozostawiajcie także na takich platformach swoich danych osobowych i pieniędzy!

 

Dodaj komentarz