Władze USA postawiają zarzuty szefowi Digitex Futures Exchange za naruszenie federalnej ustawy o tajemnicy bankowej

Władze USA postawiają zarzuty szefowi Digitex Futures Exchange za naruszenie federalnej ustawy o tajemnicy bankowej

Akt oskarżenia przeciwko Toddowi następuje siedem miesięcy po wydaniu przez CFTC wyroku zaocznie na dyrektora generalnego Digitex za szereg wykroczeń.

Amerykańska Prokuratura dla Południowego Dystryktu Florydy wysunęła oskarżenia przeciw Adamowi Toddowi, założycielowi i głównemu dyrektorowi giełdy kontraktów terminowych na kryptowaluty Digitex Futures Exchange. Zarzuty dotyczą celowego doprowadzenia przez jego firmę do naruszenia ustawy o tajemnicy bankowej.

Według oficjalnego oświadczenia, Todd bezprawnie operował Digitex jako niezarejestrowaną platformę handlu kontraktami terminowymi na kryptowaluty od stycznia 2018 r. do kwietnia 2022 r.

Szef Digitex oskarżony o złamanie ustawy o tajemnicy bankowej Zgodnie z aktem oskarżenia, Todd świadomie nie wdrożył właściwych programów zapobiegania praniu pieniędzy (AML) oraz poznania klienta (KYC) na Digitex, oferując kontrakty futures klientom platformy. Ponadto, oskarżany publicznie przyznał, że odmówił wprowadzenia procedur KYC na Digitex.

Były mieszkaniec Miami, 50-letni szef firmy, po raz pierwszy stawił się przed Sądem Okręgowym dla Południowego Dystryktu Florydy i niebawem zostanie skazany, jeśli uznany za winnego.

“W przypadku skazania Toddowi grozi do pięciu lat pozbawienia wolności w federalnym zakładzie karnym. Amerykański sędzia okręgowy ustali wyrok, biorąc pod uwagę krajowe wytyczne dotyczące kary, wraz z innymi czynnikami łagodzącymi, obciążającymi i ustawowymi” – podano w komunikacie.

Todd mierzył się z CFTC w ubiegłym roku Akt oskarżenia przeciw Toddowi pojawił się siedem miesięcy po tym, jak Komisja Handlu Towarami Terminowymi (CFTC) wydała wyrok zaoczny na dyrektora generalnego Digitex za szereg naruszeń.

W lipcu 2023 r., sędzia Roy Altman z Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych dla Południowego Dystryktu Florydy wydał stały nakaz przeciwko Toddowi i czterem firmom przez niego kontrolowanym, w tym Digitex Futures Exchange, za próbę manipulacji ceną rodzimego tokena platformy, DGTX, za pomocą algorytmicznego bota.

Todd i jego firmy oskarżono o nielegalne oferowanie transakcji futures na innej platformie niż wyznaczony rynek kontraktów, brak rejestracji w CFTC oraz niezaimplementowanie programu poznania klienta, KYC i procedur przeciwdziałania praniu pieniędzy.

Decyzja sądu zakazała Toddowi i jego firmom rejestracji w CFTC oraz handlu na rynkach regulowanych przez CFTC. Sędzia nałożył również 3,9 miliona dolarów odszkodowania i 11,7 miliona dolarów grzywny cywilnej na dyrektora generalnego Digitex, rozstrzygając egzekucyjne postępowanie CFTC przeciwko tym podmiotom.