Władze USA intensyfikują działania prawne przeciwko kluczowym graczom w branży kryptowalut

Władze USA intensyfikują działania prawne przeciwko kluczowym graczom w branży kryptowalut

Rząd USA, poprzez swoje organy regulacyjne, skierował swoją uwagę na główne firmy kryptograficzne, w tym Binance, Coinbase, Kraken, KuCoin, Tornado Cash, Ripple i inne, w związku z nieprzestrzeganiem przepisów.

Przez ostatnie lata, amerykański rząd, poprzez różne agencje, wnosił sprawy sądowe przeciwko licznych przedsiębiorstwom zajmującym się kryptowalutami, domagając się dostosowania ich działalności do obowiązujących przepisów.

Lista podmiotów objętych działaniami jest długa, ale niektóre sprawy są szczególnie znaczące, jak na przykład te dotyczące zdecentralizowanych protokołów takich jak Uniswap, platform mieszających kryptowaluty jak Tornado Cash, oraz dużych firm takich jak Binance i Coinbase.

Stany Zjednoczone podejmują zdecydowane kroki przeciwko przedsiębiorstwom kryptograficznym Natarcie władz USA na branżę kryptograficzną nasiliło się znacznie w ubiegłym roku. W ciągu dwóch dni na początku czerwca, Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) złożyła pozwy przeciwko Binance i Coinbase, zarzucając im działalność bez odpowiednich rejestracji jako brokerzy, krajowe giełdy papierów wartościowych, czy agencje rozliczeniowe, co stanowi naruszenie amerykańskich przepisów dotyczących papierów wartościowych.

Dwa miesiące po tych pozewach, Departament Sprawiedliwości (DOJ) postawił zarzuty współzałożycielom Tornado Cash, oskarżając ich o pranie ponad miliarda dolarów z przestępczej działalności. To działo się rok po tym, jak Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych nałożyło sankcje na mikser kryptowalutowy za jego powiązania z grupami cyberprzestępczymi.

Pod koniec roku SEC wytoczyła proces przeciwko giełdzie kryptowalut Kraken, przedstawiając te same zarzuty, które postawiła Binance i Coinbase. W tym samym czasie, Departament Sprawiedliwości oskarżył Binance i jego założyciela, Changpenga Zhao (CZ), o świadome naruszenie ustawy o tajemnicy bankowej, skutkujące karą finansową dla giełdy w wysokości 4,3 miliarda dolarów, a dla CZ – karą w wysokości 50 milionów dolarów.

Konflikt z DeFi W marcu 2024 r., DOJ postawiło zarzuty giełdzie kryptowalut KuCoin i jej założycielom za naruszenie ustawy o tajemnicy bankowej i prowadzenie nieautoryzowanej działalności w zakresie przesyłania pieniędzy.

W poprzednim miesiącu, SEC wydała zawiadomienie o zamiarze pozwania Uniswap Labs, operatora największej zdecentralizowanej giełdy kryptowalut Uniswap, za przyczyny, które nie zostały jeszcze ujawnione. W tym samym okresie, firma Consensys, działająca w sektorze technologii blockchain, otrzymała zawiadomienie Wells od agencji, sygnalizujące zamiar podjęcia działań egzekucyjnych przeciwko firmie za naruszenie przepisów dotyczących papierów wartościowych za pośrednictwem portfela MetaMask.

W tym samym miesiącu, Departament Sprawiedliwości aresztował i oskarżył założycieli portfela bitcoinowego skoncentrowanego na prywatności, Samourai, oskarżając ich o umożliwienie prania ponad 100 milionów dolarów. W momencie pisania tego artykułu, usługi portfela zostały zamknięte, a jego strony internetowe zajęte. Ponadto, Departament Sprawiedliwości niedawno aresztował Rogera Vera, znanego jako Bitcoin Jesus, za rzekome uchylanie się od opłacania podatków w wysokości do 50 milionów dolarów.

Tymczasem jednym z bardziej niezwykłych przypadków jest pozew SEC przeciwko Ripple, który przyczynił się do wyjaśnienia statusu papierów wartościowych w sektorze kryptowalut