Rynek kryptowalut – najciekawsze wydarzenia minionego tygodnia (05.05.21)

Tesla sprzedaje 10% swoich aktywów w Bitcoinie

W zeszły poniedziałek Tesla, Inc. – gigant technologiczny Elona Muska – ogłosiła, że wyprzedała cześć swoich Bitcoinów, które zakupiła w 2020 roku. O bitcoinowych zakupach Tesli, po raz pierwszy, świat usłyszał w marcu, kiedy zarząd firmy przyznał się do kupna kryptowaluty. Wartość transakcji opiewała na 1.5 mld USD. W zeszłym tygodniu Tesla wyprzedała 10% swoich aktywów. Szacuje się, że tylko na tej transakcji korporacja osiągnęła zysk w wysokości 100 mln USD. Decyzja Tesli nie wpłynęła na kurs BTC. Elon Musk zapewnił zaś, że nie sprzedał Bitcoinów, które zakupił na prywatny rachunek.

Binance uruchamia platformę NFT

Największa giełda kryptowalut na świecie wkracza do branży NFT. Binance planuje uruchomić platformę do tworzenia i handlu NFT, opartą o infrastrukturę blockchain giełdy – Binance Smart Chain. Użytkownicy będą mogli stworzyć swój token NFT, a następnie sprzedać go – przy czym Binance liczy sobie za tę usługę 1% od wartości tokenu. Planowana jest także druga część platformy, przeznaczona dla tokenów NFT premium – takich, które będą wypuszczać, np. sławni artyści. W przypadku NFT premium, Binance pobierze prowizję w wysokości 10% wartości unikalnego tokenu.

Cardano współpracuje z rządem Etiopii

Zespół Cardano został oficjalnym partnerem rządu Etiopii. Ekosystem kryptowaluty zostanie docelowo wykorzystany do wdrożenia nowego systemu identyfikacji obywateli. Początkowo jednak, Cardano pomoże usprawnić szkolnictwo w Etiopii. Blockchain kryptowaluty posłuży do opracowania zdecentralizowanej, bezpiecznej bazy danych, w której będą zapisywane wyniki nauczania 5 milionów etiopskich uczniów i studentów.

kupno cardano

Bitmain prezentuje nową koparkę ASIC dla Ethereum

Mimo, że Ethereum oficjalnie jest w trakcie migracji z protokołu PoW na PoS, zostało jeszcze trochę czasu, zanim Ethereum 2.0 wejdzie w życie. Oznacza to, że sieć kryptowaluty Vitalika Butherina wciąż jest oparta o moc obliczeniową koparek. Z tej okazji, chiński producent układów ASIC – Bitmain – zaprezentował na twitterze koparkę Antminer E9. E9 będzie kosztowała pomiędzy 20 a 30 tys.USD oraz ma posiadać równie imponujący hashrate na poziomie 3GH/s.

Polacy coraz chętniej kupują kryptowaluty

Według analizy transakcji Revolut – wśród polskich klientów tej aplikacji – Polacy dużo chętniej kupują kryptowaluty, w stosunku do roku ubiegłego. Porównano pierwszy kwartał 2020 roku oraz pierwszy kwartał 2021 roku. Liczba klientów, którzy zakupili kryptowaluty na Revolut, zwiększyła się w I kw. 2021 o 140% – w stosunku do I kw. 2020. W analogicznym okresie, wydatki na ten cel wzrosły natomiast o 60%.

Dominacja Bitcoina systematycznie spada

„Altcoin Season” zaczyna rozpędzać się na dobre. 29 kwietnia dominacja Bitcoina (jego kapitalizacji, względem kapitalizacji całego rynku krypto) spadła poniżej 50%. Tymczasem kapitalizacja rynku kryptowalut nie zmieniła się znacząco. W poprzednich hossach było to symptomem początku ogromnych wzrostów na alt-coinach.

Ebay planuje integrację płatności kryptowalutowych

CEO Ebay – Jamie Iannoe – w wywiadzie dla CNBC stwierdził, że jego serwis aukcyjny będzie badał możliwości płatnicze, jakie oferują kryptowaluty. Niewykluczone, że w przyszłości będziemy mogli zapłacić tam Bitcoinem lub innymi kryptowalutami. Iannoe wyraził także zainteresowanie rynkiem NFT, który jest bardzo bliski branży internetowych zakupów.

Ethereum z nowym ATH

Druga – pod względem kapitalizacji – kryptowaluta w ostatnim tygodniu kontynuowała swój rajd na niespotykane dotąd poziomy cenowe. Niemal codziennie byliśmy świadkami nowego ATH. Ostatniecznie, najwyższy poziom ETH osiągnęło 4 maja, kiedy coin wyceniano na ~3 483 USD.

Oceń jak przydatny był ten artykuł?

Kliknij w gwiazdkę żeby głosować!

Średnia ocena 0 / 5. Licznik głosów 0

Oceń artykuł jako pierwszy!