Ogromne możliwości i trochę ryzyka, czyli o kontraktach CFD

Ogromne możliwości i trochę ryzyka, czyli o kontraktach CFD

spółka akcyjna z potencjałem do wzrostu i rozwoju

Materiał zewnętrzny sponsorowany

Contract For Difference (CFD), czyli kontrakt różnicy kursowej jest jednym z najciekawszych instrumentów finansowych, które oferują swoim klientom domy maklerskie i firmy brokerskie. Inwestycje  są oparte na umowach między sprzedającym i kupującym oraz zmianach w cenie aktywa bazowego. Oznacza to, że kontrakty CFD to ogromne możliwości dla inwestorów, ale również pewne ryzyko.

Czym są kontrakty CFD?

CFD (skrót od anglojęzycznego Contract For Difference), to kontrakt na różnice kursowe, czyli innowacyjny instrument pochodny, dzięki którym możesz zarabiać poprzez wykorzystywanie zmian cen instrumentów bazowych, bez ich posiadania. Kontraktów CFD nie znajdziemy na giełdach papierów wartościowych, ale informacje o ich kupnie znajdziesz tutaj, ponieważ są oferowane przez domy maklerskie i firmy brokerskie. Mimo dużego ryzyka inwestorzy bardzo często wykorzystują kontrakty na różnice kursowe. Czasem głównym celem jest dywersyfikacja portfela inwestycyjnego, ponieważ inwestycja może dotyczyć nie tylko akcji i walut, ale również m.in. towarów rolnych, obligacji i surowców. Jest to więc swego rodzaju zabezpieczenie przed dużymi wahaniami i zmianami na rynku. Dużą część inwestorów w kontrakty CFD stanowią jednak tzw. spekulanci i osoby, które nie boją się ryzyka. Mimo że żaden sposób inwestowania nie może być nazwany „pewną autostradą do miliona”, ciężko zaprzeczyć temu, że inwestycje w kontrakty CFD daje naprawdę duże możliwości. Oczywiście trzeba pamiętać, że takie instrumenty to zupełnie inny świat niż kupno kryptowalut za złotówki PLN oraz obrót nimi.

Zarabianie na wzroście i spadku

Kontrakt CFD to swego rodzaju zakład między stronami transakcji, który dotyczy wyceny kontraktu w dniu zamknięcia pozycji – wzrost lub spadek. Kontrakty na różnice kursowe dokładnie odzwierciedlają kurs instrumentu bazowego. Z tego powodu inwestorzy nie wiedzą (w czasie rzeczywistym), ile mogą stracić lub zarobić. Na platformach inwestycyjnych masz dostęp jedynie do dwóch cen, czyli do spreada. Niższa cena oznacza, za ile możesz w konkretnym momencie sprzedać kontrakty, a wyższa, za ile można je kupić. Zarabiać można zarówno w okresie wzrostów, jak również spadków kursu. Jako największa zaleta kontraktów zazwyczaj wymienia się dostęp do ogromnej ilości rynków finansowych i instrumentów finansowych, w które można inwestować. Poza tym CDF-y często pozwalają na wykorzystanie dźwigni finansowej nieco większej niż przy kontraktach terminowych. Oznacza to, że w formie depozytu zabezpieczającego inwestorzy muszą mieć tylko małą (stosunkowo) część wartości transakcji. W praktyce wiąże się to z tym, że nawet niewielkie zmiany na rynku można wykorzystać do osiągnięcia znacznych zysków. Większe zyski wiążą się jednak z większym ryzykiem i o tym również nie można zapominać. Zawieranie tego typu kontraktów jest możliwe również na Bitcoinie. Można powiedzieć, że jest to jeden ze sposobów na zakup Bitcoin za złótówki PLN na platformach brokerskich.

Zastrzeżenie: To jest sponsorowana zewnętrzna treść marketingowa. Nie ponosimy odpowiedzialności za treść artykułu. Bądźcie ostrożni przy klikaniu w linki na stronach internetowych i zostawiając Wasze dane osobowe, pieniądze oraz dane wrażliwe na niepewnych portalach internetowych. Branża kryptowalut pełna jest oszustów i tzw. scamów. Samo inwestowanie w kryptowaluty wiąże się z dużym ryzykiem utraty całości kapitału lub jego większości.