Najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata kryptowalut – sierpień 2021

Nowy stablecoin z parytetem złota

Kanadyjski dealer, zajmujący się sprzedażą metali szlachetnych, wypuści własny stablecoin z parytetem złota. Token KGLD (Kitco Gold) – uruchomiony w standardzie ERC-20, w sieci Ethereum – będzie poparty złotem fizycznym, które spoczywa w magazynach Kitco Direct Reserve.

Deweloper Monero aresztowany za oszustwa

Jeden z czołowych deweloperów Monero – Riccardo Spagni, znany także, jako Fluffypony – został aresztowany w USA za przestępstwa, których dokonywał na terenie Republiki Południowej Afryki. Spagni miał zawyżać ceny faktur, które wystawiał, pracując dla spółki Cape Cookies CC. USA rozpoczęło proces ekstradycji Spagniego. Pozostanie w areszcie, gdyż władze obawiają się, że zgromadził znaczne środki w postaci private-coinów, które pozwoliłby mu uciec, gdyby odpowiadał „z wolnej stopy”. 

Bitcoin SV ofiarą ataku 51%

3 sierpnia sieć Bitcoin SV, będącego hardforkiem Bitcoin Cash, padła ofiarą ataku 51%. Część nieuczciwych górników chciała przejąć kontrolę nad siecią, co mogło spowodować zatrzymanie transakcji, pomiędzy niektórymi użytkownikami lub nawet double-spending – podwójne wydawanie tokenów. Atak nie miał jednak większego wpływu na cenę – kurs BSV obsunął się w dół jedynie o 4%, bezpośrednio po wiadomości o ataku.

Hiszpańscy konserwatyści z rewolucyjną propozycją, dot. kryptowalut 

Hiszpańskie ugrupowanie parlamentarne – Partido Popular – zaproponowało projekt ustawy, która umożliwiłaby spłatę kredytów hipotecznych za pomocą aktywów cyfrowych, tj. kryptowalut. Oprócz spłaty kredytu, np. Bitcoiniem, ustawa umożliwiłaby zakup kredytów hipotecznych przez fundusze inwestycyjne. Partido Popular ma nadzieję na wdrożenie technologii blockchain w jak najszerszym zakresie w gospodarce Hiszpanii – nie tylko w sektorze finansowym. Dla podmiotów, które korzystałyby z takich innowacji, przewidziano ulgi podatkowe – m.in. 25% obniżkę podaktów.

Ethereum wdrożyło hardfork „London” 

Najważniejszym elementem aktualizacji – na którą zgodziło się 78% węzłów sieci – był mechanizm spalania części opłat transakcyjnych. Aktualizacja zmniejsza zyski górników, jednak jednocześnie powoduje, że Ethereum stanie się mniej inflacyjne, co powinno mieć istotny wpływ na wzrost ceny monety. 

Miamicoin – zdecentralizowana aplikacja miasta Miami 

Francis Suarez – burmistrz Miami, ogłosił na twitterze powstanie Miamicoin, reprezentującego własną kryptowalutę miasta. CityCoins, zespół odpowiedzialny za stworzenie Miamicoin powiedział jednak, że nie jest to typowa kryptowaluta. To raczej dApp – w pełni programowalna, zdecentralizowana aplikacja –stworzona na smartcontract-cie, opartym o sieć Bitcoin. 

JP Morgan uruchomił fundusz Bitcoin

JPMorgan Chase – jak wcześniej zostało ogłoszone – uruchomił fundusz Bitcoin. Teraz kryptowaluta będzie oferowana klientom Private Bank. Fundusz będzie zarządzany pasywnie, więc można uznać go za coś w rodzaju ETF-u. Sam ETF na Bitcoinie czeka na zatwierdzenie przez SEC. Więcej informacji na temat Bitcoina znajdziecie tutaj https://gielda-kryptowaluty.pl/gdzie-jak-kupic-bitcoin-btc-kupno/

Giełda nagrodziła olimpijczyków kryptowalutami 

Jest to prywatna akcja promocyjna giełdy Bitbns. Wszyscy medaliści olimpijscy z Indii otrzymają od platformy konta z automatycznie przypisaną ilością Rupii Indyjskich, za które będą mogli kupić kryptowaluty. Złoci medaliści otrzymają około 2600 USD, srebrni 1300 USD, a brązowi 650 USD.

Senator z USA wzywa Kongres do nieniszczenia branży kryptowalut

Po zatwierdzeniu przez Biały Dom nowelizacji o podatku od kryptowalut, pojawiły się obawy, że rząd USA wybiera zwycięzców i przegranych w przestrzeni kryptowalut. Nowa forma opodatkowania faworyzuje bowiem górników, którzy zapłacą mniejszy podatek, kosztem walidatorów. Departament Skarbu faworyzuje więc Proof-of-Work, dyskryminując inne standardy uzyskiwania konsensusu w łańcuchu bloków – w tym coraz popularniejszy Proof-of-Stake.

Po „London” sieć Ethereum masowo pali nowe monety 

W ciągu dwóch pierwszych dni funkcjonowania sieci po hardforku „London”, zostało spalone ok. 5000 nowoutworzonych monet ETH, co stanowi około 36% całkowitej emisji, w tym czasie. Sieć zniszczyła monety o równowartości 14 milionów USD.

Kupimy Teslę za Monero?

Ciekawa inicjatywa o nazwie #Tesla4XMR ma na celu zebranie środków – w postaci, oczywiście, monet XMR – za które zostaną zakupione trzy samochody marki Tesla, które mają następnie zostać przekazane organizacjom non-profit… Jeśli Tesla zaakceptuje Monero, jako jedną z form płatności za zakup ich produktów. Jeśli akcja się nie powiedzie, zgromadzone monety zostaną przesłane z powrotem do darczyńców.

Poly Network zhakowane na ponad 600 mln USD

Sieć protokołu DeFi została zhakowana przez hakera o (dość dosłownej, jak się później okazało) ksywce „Mr. WhiteHat”. Hakerowi – który prawdopodobnie nie działał sam – udało się wykraść 611 mln USD w postaci Ethereum oraz WBTC (Wrapped Bitcoin). Spec okazał się jednak – jak sam się nazwał – hakerem w białym kapeluszu i oddał całość skradzionych kryptowalut. Poly Network zaproponowało mu pół miliona dolarów nagrody za wskazanie luk w zabezpieczeniach sieci oraz pracę, jako Chief Security Officer.

USDC bez pokrycia w Dolarze Amerykańskim 

Partner Coinbase – firma Circle Internet Financial Inc., odpowiadająca za USD Coin (USDC) – ujawniła, że nie posiada ekwiwalentu wartości kryptowaluty w dolarze amerykańskim. Zamiast tego posiadają różne papiery wartościowe, obligacje korporacyjne i inne aktywa. Circle przyznaje, że w przypadku masowej wyprzedaży USDC, aktywa te nie są wystarczająco płynne, aby obsłużyć wszystkich klientów, którzy chcieliby pozbyć się, dotychczas najbardziej zaufanego i drugiego, co do wartości kapitalizacji rynkowej, stablecoina.

Bank Jamajki wybił swoje pierwsze CBDC

Bank of Jamaica ogłosił udane wybicie pierwszej partii CBDC – „kryptowaluty” banku centralnego, programowalnego pieniądza. W pierwszej transzy wybito 230 milionów Dolarów Jamajskich (ok. 1,5 mln USD). Rządowe tokeny będą wymieniane przez użytkowników za pośrednictwem specjalnych portfeli mobilnych.

Binance wprowadza obowiązek weryfikacji

Najpopularniejsza giełda kryptowalut na świecie – Binance – ogłosiła, że wraz z nowym regulaminem, każdy nowy klient platformy będzie musiał wykonać procedurę KYC/AML – będą musieli wylegitymować się dowodem osobistym. Binance zaleca to także starszym użytkownikom.

Burmistrz z Missouri chce rozdać Bitcoiny swoim mieszkańcom. 

Jayson Stewart z Cool Valley w stanie Missouri chce, aby mieszkańcy jego miasta otrzymali Bitcoiny o wartości od 500 do 1000 USD, każdy. Stewart stara się uzyskać finansowanie rządowe, żeby zrealizować ten cel – nie wykluczył też wykorzystania środków, pochodzących z covidowej pomocy finansowej lub nawet środków miasta. Burmistrz stawia jednak jeden warunek – mieszkańcy nie będą mogli naruszyć swoich Bitcoinów przez co najmniej 5 lat. Jak można się domyślić, chce, żeby środki pozostały u mieszkańców w postaci kryptowaluty, a nie natychmiastowo wydane. 

MicroStrategy znów kupiło Bitcoina 

Według informacji z tweeta, udostępnionego przez Michaela Saylora – dyrektora generalnego MS – MicroStrategy kupiło dodatkowe 3907 bitcoinów za około 177 milionów dolarów w gotówce po średniej cenie około 45 294 dolarów za Bitcoina. Na ten moment MicroStrategy trzyma 108 992 Bitcoinów, nabytych za ~2,918 mld USD po średniej cenie ~26 769 USD za sztukę. 

MetaMask osiąga 10 mln użytkowników

Baza aktywnych użytkowników portfela MetaMask osiągnęła w sierpniu 10 milionów. Dla porównania, jeszcze nieco ponad rok temu – w lipcu 2020 roku – liczba aktywnych użytkowników wynosiła tylko 545 000! MetaMask przypisuje ten sukces szybkiemu rozwojowi protokołów DeFi oraz DEXów.