Najciekawsze wydarzenia ze świata kryptowalut we wrześniu

Najciekawsze wydarzenia ze świata kryptowalut we wrześniu

aktualności-kryptowalutowe

Na początek… Doda sprzedała swoje ciało! 

I to w 30 sekund! Oczywiście niedosłownie, a przynajmniej nie całkiem. Polska piosenkarka – Dorota Rabczewska – zeskanowała swoje ciało w 3D, aby następnie podzielić skan na 400 części, które zostały następnie zapisane w tokenach NFT. Pierwszy drop tokenów z częściami ciała Dody wyprzedał się w ciągu 30 sekund. Cenę wywoławczą pierwszego tokenu ustalono na 200 USD, czyli niespełna 800 zł. Nie wiadomo, ile artystka zarobiła dotąd na tym przedsięwzięciu, jednak pewnym jest, że zrobiła to, jako pierwsza na świecie. Nabywcy tokenów zostali właścicielami takich części ciała, jak palce, stopy, pośladki – jak obiecywała Rabczewska. Mowa była jednak o pierwszej transzy tokenów. Zapowiedziano już, że kolejne dropy będą coraz droższe… 

Bitcoin legalny w Salwadorze

7 września – trzy miesiące po podpisaniu ustawy przez prezydenta Nayiba Bukele – Bitcoin stał się jedną z dwóch podstawowych walut w Salwadorze. „Salwador ma prawo ruszyć w kierunku Pierwszego Świata” – powiedział prezydent. Do 20 wrześnie Salwador zakupił łącznie 700 BTC. Jeśli chcesz wiedzieć gdzie i jak kupić Bitcoina BTC za złotówki lub inne waluty fiducjarne FIAT koniecznie przeczytaj cały artykuł.

Salwador chce być państwem opartym o blockchain

Rząd Salwadoru – za pośrednictwem firmy Koibanx, zajmującej się integracją technologii blockchain z usługami bankowymi – stworzy infrastrukturę blockchain na Algorandzie. Nie wiadomo jeszcze, do czego dokładnie ma być przeznaczona, jednak przypuszczalnie ma związek z cyfryzacją administracji państwowej. 

Salwador na czele adopcji Bitcoin 

W mgnieniu oka – w ciągu niespełna pół roku – Salwador skoczył na trzecie miejsce po względem wielkości sieci bitomatów w kraju. Jednocześnie w Salwadorze znajduje się teraz 70% krypto-bankomatów w całej Ameryce Południowej! Małych rozmiarów kraj w Ameryce Łacińskiej wyprzedziły jedynie Stany Zjednoczone i Kanada. 

Ukraina legalizuje kryptowaluty

Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła projekt ustawy o wirtualnych aktywach. W świetle ukraińskiego prawa są to teraz „świadczenia niematerialne”. Obywatele kraju uzyskali prawo do sądowej ochrony mienia, zawartego w kryptowalutach. Jednocześnie nie są prawnym środkiem płatniczym i nie można ich wymieniać na towary/usługi.

Niemiecki bank inwestycyjny wchodzi w krypto

DZ Bank Union Investment – zarządzający aktywami o wartości 500 miliardów dolarów – zamierza oferować swoim klientom produkty finansowe oparte o rynek kryptowalut. Union Investment zamierza także zainwestować małą część swoich środków w zakup walut cyfrowych.

27% Amerykanów chce legalnego Bitcoina

Sondaż, przeprowadzony po udanym wprowadzeniu Bitcoina, jako oficjalnej waluty Salwadoru, pokazuje nastawienie Amerykanów do kryptowalut. 27% obywateli USA jest za lub zdecydowanie za tym, aby Bitcoin był legalny w Stanach. 39% twierdzi, że to zdecydowanie zły pomysł lub jest mu niechętna. Reszta nie ma zdania na ten temat. Największy sprzeciw wyraziły osoby po 55 roku życia – 43% na nie. Procentowo podobnie, bo wśród 44% młodszych osób – w wieku od 25 do 34 lat – panuje przekonanie, że to dobry pomysł. 

Kuba legalizuje krypto

Wobec paraliżujących sankcji ze strony Stanów Zjednoczonych, władze Kuby zdecydowały się uregulować status prawny kryptowalut. Dokumenty, które zostały uchwalone, dopuszczają użycie cyfrowych walut oraz zawierają przepisy dot. organizacji giełd kryptowalut na Kubie. Dzięki kryptowalutom, Kubańczycy będą mogli o wiele łatwiej przesyłać środki do ( i zwłaszcza Z) innych krajów, omijając sankcje Stanów Zjednoczonych. 

Protokół DeFi xToken zhakowany 

Hakerzy wykryli lukę w kontrakcie xSNX i wykorzystali to, aby wykraść tokeny o wartości 4,5 mln USD. Produkt ten umożliwia użytkownikom korzystanie z funkcjonalności platformy Synthetix bez znajomości technologii inteligentnych umów. Po tym zdarzeniu został jednak wycofany. 

Cream Finance został zhakowany… lub jest exit scamem! 

Według twórców Cream Finance, hakerom udało się wykraść środki o wartości 18 milinów dolarów w tokenach AMP oraz ETH. Z kolei Mr. Whale – popularne w społeczności krypto konto na Twitterze, uważa, że nie było żadnego ataku hakerskiego, tylko zasłona dymna, mająca odwrócić uwagę od exit scamu, jakim ma być rzekomo ten protokół DeFi.

Regulatorzy atakują Celsius

Organ nadzoru papierów wartościowych z Teksasu wydał nakaz stawienia się w sądzie dla przedstawiciela pożyczkodawcy kryptowalutowego – projektu Celsius. Celsius oferuje pożyczki i lokaty, w oparciu o protokół DeFi, co zostało zinterpretowane, jako handel papierami wartościowymi. New Jersey wydało krótko potem nakaz zaprzestania działalności projektu. Podobne ataki dotknęły także innego pożyczkodawcę – BlockFi. 

Świat ekspresowo bada i wdraża CBDC – Waluty Cyfrowe Banków Centralnych

Indie

Dyrektor Banku Rezerw Indii – Shaktikanta Das – ujawni, że Indie przymierzają się do rozpoczęcia testów „Cyfrowej Rupii”, które miałyby mieć start do końca bieżącego roku. CBDC – dla przypomnienia – nie jest kryptowalutą, tylko „Walutą Cyfrową Banku Centralnego”. Projekty tego typu będą oparte na zcentralizowanym łańcuchu bloków.

Nigeria i Ghana

Bank centralny Nigerii współpracuje z fintechem Bitt Inc. –  z siedzibą na Barbados – w celu opracowania narodowej cyfrowej waluty. Wartość E-nairy będzie powiązana z wartością waluty fiducjarnej kraju – nairy. Projekt pilotażowy wprowadzenia CBDC ma ruszyć już w październiku. Wprowadzenie własnego CBDC rozważa też Ghana. 

Singapur

Władze Singapuru ogłosiły konkurs, do którego udziału zaprosiły 15 firm. Będą pracowały przez 8 tygodni, po czym przedstawią wyniki swoich prac nad narodową, cyfrową walutą. Zwycięzca konkursu pomoże państwu opracować singapurskie CBDC.

Turcja

Bank Centralny Republiki Turcji przeprowadził research badawczo-rozwojowy w obszarze stosowania cyfrowego pieniądza. W efekcie zaprosił do współpracy 3 tureckie przedsiębiorstwa, które pomogą tureckiemu bankowi centralnemu wdrożyć „Cyfrową Lirę”. CBRT nie podjęło jednak jednoznacznej decyzji o emisji cyfrowej waluty. 

USA

Jerome Powell – obecny przewodniczący amerykańskiego FEDu – oświadczył, że USA rozpoczęło badania nad możliwością wdrożenia w Stanach Zjednoczonych cyfrowej waluty. Wkrótce ma zostać upubliczniony raport na ten temat.

Uniswap na celowniku SEC

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd rozpoczęła śledztwo w sprawie Uniswap Labs – podmiotu odpowiedzialnego za rozwój zdecentralizowanej giełdy kryptowalut Uniswap. SEC interesuje głównie to, jak działa giełda, jak użytkownicy z niej korzystają i w jakim tempie się rozwija. Gehry Gensler – szef SEC – jest sceptyczny, jeśli chodzi o decentralizację niektórych projektów. Jednocześnie zapowiada, że w niedługim czasie regulatorzy zajmą się tworzeniem przepisów dla nowych wynalazków rodem z łańcucha bloków.

Kanada banuje Tethera na dwóch giełdach

Dwie, licencjonowane giełdy kryptowalut z Kanady, otrzymały zakaz handlu w parach z USDT. Komisja Papierów Wartościowych w Ontario uniemożliwiła giełdom Coinberry i Wealthsimple oferowanie usług handlu Tetherem. Te dwie giełdy są pierwszymi giełdami w Kanadzie, które otrzymały licencję operacyjną umożliwiającą im oferowanie usług handlu walutami cyfrowymi we wszystkich prowincjach Kanady. 

Kryptowaluty… krzewią nierówność płciową

Według ankiety, przeprowadzonej przez CNBC i Acorn Next Gen Investor, mężczyźni dwa razy częściej inwestują w kryptowaluty, niż kobiety. Badanie wykazało, że 16% męskich respondentów zainwestowało w kryptowaluty. Wśród kobiet inwestycję w krypto zadeklarowało jedynie 7%. „Ponieważ połowa światowej populacji to kobiety, udział kobiet [w rynku kryptowalut] musi być wyższy, aby doszło do masowej adopcji” – powiedziała „Decrypt” Hailey Lennon – prawniczka korporacyjna w Anderson Kill.

60 giełd z Korei Południowej na skraju upadku

Nowe prawo, uchwalone przez koreański parlament, może zmusić 60 giełd zlokalizowanych w tym kraju do zaprzestania świadczenia swoich usług. Świeże przepisy, w swojej restrykcyjności, mówią, że każda giełda kryptowalut musi posiadać partnera z licencją finansową – np. bank – lub zdobyć licencję, aby móc dalej świadczyć usługi wymiany krypto. Tylko największe koreańskie giełdy – Upbit, Bithumb, Coinone i Korbit – sprostały wymaganiom. Reszta ma pół roku na dostosowanie się do nowej rzeczywistości.

 

Dodaj komentarz