Na czym polegają skoki narciarskie?

Na czym polegają skoki narciarskie?

Materiał zewnętrzny sponsorowany

Skoki narciarskie można od ponad 20 lat nazwać jedną z narodowych dyscyplin w Polsce. Od pamiętnej Małyszomanii minęło już wiele lat, a mimo wszystko nadal sporo Polek i Polaków ogląda zawody na żywo lub przed TV. Tym bardziej że nasi skoczkowie zazwyczaj znajdują się w światowej czołówce. Czy jednak wszystko wiemy o skokach narciarskich? Kiedy i gdzie się narodziły, jak zmieniały się przepisy na przestrzeni lat. Tego można dowiedzieć się z naszego artykułu.

Krótka historia skoków

Zanim przejdziemy do omówienia tego, na czym polegają skoki narciarskie, warto przyjrzeć się nieco historii tej dyscypliny. Choć może się nam wydawać, że to dość nowa dyscyplina, to jednak w rzeczywistości narodziła się ponad 150 lat temu. Pierwsze eksperymenty ze skokami na nartach przeprowadzali bowiem Norwegowie w połowie XIX wieku. Już w latach 60. tamtego stulecia założono pierwszy klub skoczków, jak i zaczęto organizować pierwsze zawody. Za pierwszą skocznię z prawdziwego zdarzenia uznaje się słynną Holmenkollen, gdzie w 1892 zaczęto skakać powyżej 20 metrów. Bardzo szybko dyscyplina ta stała się popularna w typowych zimowych regionach. W Polsce skoki pojawiły się mniej więcej w 1908 roku. W 1924 roku odbyły się pierwsze zawody olimpijskie. W 1936 roku zbudowano w Planicy największą wówczas skocznię, gdzie po raz pierwszy udało się przekroczyć 100 metrów. Modernizacje skoczni, sprzętu, a przede wszystkim stylu, znacznie wydłużyły loty. Należy pamiętać, że początkowo skakano na stojąco, jednocześnie wymachując rękami. Później sylwetka skoczków stała się bardziej aerodynamiczna. Największą rewolucję wprowadził w latach 80. Jan Boklöv, który zaczął skakać stylem V. To dzięki niemu skoki stały się dłuższe oraz bezpieczniejsze. Dziś oficjalny rekord to ponad 250 metrów!

Główne zasady

Omawiane przez nas skoki narciarskie jak wiele innych dyscyplin sportowych, mają określone zasady, które obowiązują od lat. Część z nich jest już dosyć stara, część zaś wprowadzono stosunkowo niedawno. To trochę tak jak zasady, które posiada dostępny do wykorzystania w Ice Casino kod promocyjny bez depozytu, gdzie koniecznie należy przeczytać regulamin takiej promocji. W obu przypadkach wszystko musiało zostać spisane i zatwierdzone przez odpowiedni zarząd. W zakresie samych skoków narciarskich najważniejsze jest nie tylko oddanie 2 dalekich skoków, lecz również otrzymanie jak największych not za nie. Wpływ na to ma zarówno odległość, noty od sędziów, jak i tak zwany bonus. Ten ostatni najbardziej zmienił oblicze skoków w XXI wieku. Oznacza on bowiem punkty dodatnie lub ujemne, które wyliczane są na podstawie wiatru, a także platformy startowej skoczka. Jeśli skoczek miał dobre warunki do skoku, to zazwyczaj odejmowane są mu punkty. Gdy trafia na złe warunki, to może liczyć na rekompensatę za wiatr.

Zawody skoków

Przyjęło się od dawna, że w konkursie głównym udział bierze 50 skoczków. Tyczy się to równie zawodów Pucharu Świata, MŚ, konkursów olimpijskich, a także obejmuje wszystkie skoki narciarskie w Polsce. Odbywają się zatem kwalifikacje, gdzie zawodnicy walczą o czołowych 50 miejsc. Następnie mamy do czynienia z pierwszą serią zawodów. Zgodnie z kwalifikacjami lub z uwzględnieniem klasyfikacji PŚ, innych zawodów swoje skoki oddają wszyscy zawodnicy. Do finałowej rundy awansuje 30 najlepszych skoczków. Później zaś odbywa się druga runda. Następuje zsumowanie wyników obu lotów, dzięki czemu ustalana jest końcowa klasyfikacja. Specjalne systemy komputerowe pokazują dziś, gdzie mniej więcej musi skoczyć zawodnik, aby wyprzedzić aktualnego lidera. Z chwilą pisania przez nas tego artykułu mogliśmy wyróżnić 4 rodzaje konkursów, które dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn:

  • Konkurs indywidualny – każdy walczy o zwycięstwo jak najlepsze miejsce.

  • Konkurs drużynowy – zespół składa się z 4 zawodników/zawodniczek i sumują się wszystkie skoki dla drużyny.

  • Konkurs mieszany – zespół składa się z 2 zawodników i 2 zawodniczki i sumują się wszystkie skoki dla drużyny.

  • Konkurs duetów – mamy 2 osoby w drużynie i ich 4 skoki dają miejsce duetowi.

Dodatkowe informacje o skokach

W przypadku zawodów, które związane są z całym sezonem, jak Puchar Świata czy Puchar Kontynentalny, bardzo ważna jest punktacja za miejsca. Za każde bowiem miejsce w czołowej 30 zawodów, gracz dostaje odpowiednią ilość punktów. Te zaś wliczają się do klasyfikacji generalnej i decydują o podziale miejsc na koniec sezonu. Punktacja nie jest zbyt skomplikowana. Zawodnicy z miejsc 30-15 dostają po jednym punkcie za każde miejsce wyżej. Czyli osoba z 30. miejsca ma 1 punkt, a z 15. miejsca ma 16 punktów. Później zaś do miejsca 10. każdy kolejny gracz dostaje 2 punkty więcej, więc 10. lokata oznacza 26 punktów. Następnie kolejne miejsca dostają po 3,4 lub 5 punktów więcej. W przypadku podium sprawa wygląda następująco: 3 – 60 pkt, 2 – 80 pkt, 1 – 100 pkt.

Oczywiście wszystkich uczestników konkursu obejmują te same zasady. Te nie tylko związane są z samym skokiem, techniką, przeliczaniem punktów. Każdy bowiem skoczek ma odpowiedni sprzęt na sobie. Przepisy jasno określają, jakie mogą być indywidualnie dla skoczka wymiary nart, butów, kombinezonu. Specjalny sędzia techniczny po każdym skoku sprawdza, czy sprzęt skoczka zgadza się z tym, co zostało wcześniej wpisane i zaaprobowane przez komisję. Jakiekolwiek nieprawidłowości powodują, że skoczek zostaje zdyskwalifikowany. Oczywiście niektóre zespoły stosują sztuczki ze sprzętem, ale te bywają niezwykle ryzykowne.

Mamy nadzieję, że nawet największym laikom udało się nam omówić skoki narciarskie. To dyscyplina z wielkimi tradycjami, która doczekała się jednak wielu zmian. Dziś skoki oparte są o wiele systemów komputerowych, urządzeń, które dbają o przestrzeganie zasad, bezpieczeństwo. Zasady się czasem zmieniają, jednak komentatorzy zazwyczaj wiele o nim mówią. Warto być zatem na bieżąco ze wszelkimi zmianami.

Materiał zewnętrzny sponsorowany – właściciel portalu gielda-kryptowaluty.pl nie odpowiada za treści w nim zawarte, ich poprawność merytoryczną czy prawną. Nie odpowiadam również za linki wychodzące z artykułu. Pamiętajcie, że gry i zakłady online na pieniądze na różnych platformach są w Polsce zabronione. Nie zachęcamy do korzystania z tego typu gier w internecie oraz klikania w niesprawdzone odnośniki. Niebezpieczne może być również podawanie danych osobowych oraz wpłacanie pieniędzy na platformy online.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *