Kupno Monero

Kupno Monero – co powinieneś wiedzieć?

Co to jest Monero?

Monero nazywany jest „najbardziej anonimową kryptowalutą”. Ta wprowadzona w 2014 roku waluta cyfrowa cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jest też jedną z najszybciej rozwijających się monet. Co należy wiedzieć przed zdecydowaniem się na zakup Monero?

Monero to waluta cyfrowa, określana również symbolem XMR. Tworzona jest w myśl idei open source, co oznacza, że jest stale ulepszana dzięki współpracy z użytkownikami – według oficjalnych danych w rozwój waluty włączyło się ponad 240 deweloperów. Monero został uruchomiony w kwietniu 2014 roku pod nazwą BitMonero. Początkowo działał jako hard fork (rozwidlenie łańcucha bloków blockchain) popularnego BitCoina. „Monero” pochodzi z języka esperanto, w którym oznacza po prostu „monetę”. Liczba XMR jest nieograniczona, dlatego też ta kryptowaluta podlega inflacji. Jeśli te informacje potwierdzają tezę, że kupno Monero (XMR) to dobry wybór i chcesz to zrobić możesz łatwo zarejestrować się na polskiej giełdzie BitBay klikając w przycisk i kupić Monero za złotówki!

kupno monero xmr

Co jeszcze warto wiedzieć o Monero (XMR)?

Monero należy do kryptowalut typu private-coin, które zapewniają wysoki poziom prywatności. Oparty jest na technologii blockchain, która polega na stosowaniu rozproszonego rejestru transakcji. Dzięki temu adresy użytkowników pozostają całkowicie ukryte. Dodatkowo przy użyciu RingCT (Ring Confidential Transactions) ukryć można również kwotę przeprowadzanej transakcji. Właśnie dlatego Monero określane jest jako najbardziej anonimowa ze wszystkich kryptowalut. Ma to jednak również swoje minusy. Całkowicie odporna na cenzurę waluta cyfrowa stała się monetą chętnie używaną w tzw. dark necie. Hakerzy często wykorzystują XMR do ataków cryptojackingowych, prowadzących do przejęcia kontroli nad innymi urządzeniami i wykorzystywania ich zasobów do wydobywania kryptowalut. Uważasz, że kupno Monero może być dobrą inwestycją? Zarejestruj już teraz bezpłatne konto na polskiej giełdzie kryptowalut BitBay:

Dodatkowe informacje o kryptowalucie Monero (XMR)

Wydobywanie Monero

XMR opiera się na algorytmie proof-of-work, co otwiera dostęp do waluty nie tylko dla dużych kopalni z komputerami o ponadstandardowych prędkościach obliczeniowych, ale również dla urządzeń zwykłych użytkowników. Z kolei wykorzystanie CryptoNightV8 oznacza, że XMR można wydobywać przy użyciu koperek GPU, wykorzystujących karty graficzne. Istnieje również możliwość kopania Monero za pomocą odpowiednich programów na smartfony (np. MinerGate), a także dzięki skryptom JS w kodach witryn oraz rozszerzeniom do przeglądarek internetowych. Niemożliwe jest wydobywanie Monero układami ASIC, ponieważ łańcuch XMR został rozłączony, w wyniku czego powstały kolejne kryptowaluty: Monero Zero (XMZ), Monero Original (XMO) oraz Monero Classic (XMC). Algorytm kryptograficzny zmieniany jest co pół roku, a nowy blok XMR dodaje się średnio co dwie minuty.
Monero wyznaczyło kopiącym „stałą nagrodę blokową”, czyli minimalne wynagrodzenie w wysokości 0,3 XMR. Taka zachęta gwarantuje, że liczba osób wydobywających monety zawsze będzie wystarczająca. Szacuje się, że do 2022 roku inflacja wyniesie około 1 procenta i będzie regularnie spadać.

Monero – jak działa ochrona prywatności?

Struktura Monero charakteryzuje się sygnaturami pierścieniowymi i ukrytymi adresami, dzięki czemu wykrycie tożsamości nadawcy i odbiorcy transakcji jest niemożliwe. Pierścienie łączą klucze kont użytkowników z kluczami publicznymi, przez co nie da się powiązać konkretnego użytkownika z sygnaturą. Ponadto wszystkie konta, nawet te, które nie wykonują transakcji, są stale aktywne w sieci. Dodatkowo monety Monero są mieszane przy każdej transakcji, zapewniając całkowitą anonimowość. Inne waluty cyfrowe posiadają taką opcję, jednak nie jest ona ustawiona domyślnie, a zmiana ustawień prywatności automatycznie wzbudza podejrzenia. W odróżnieniu od monet pozostałych kryptowalut, dwóch XMR nie da się odróżnić od siebie na podstawie historii transakcji.

monero xmr

Jaka jest cena Monero na giełdzie?

Początkowo, w 2015 roku cena Monero wynosiła około 93 groszy. Już dwa lata później pozycja XMR na rynku znaczenie się poprawiła. Pierwszy widoczny wzrost zaliczył w maju 2017 roku, gdy wartość skoczyła do około 240 złotych, by po trzech miesiącach plasować się na poziomie ponad 500 złotych. Rekordową cenę XMR odnotował na przełomie 2017 i 2018 roku – wart był wtedy około 1700 złotych. W styczniu 2021 roku wartość Monero ponownie oscylowała w okolicach 500 złotych. XMR jest obecny na największych giełdach kryptowalut, m.in. Binance, Bitfinex, Bittrex czy HitBTC, a także na najpopularniejszej polskiej giełdzie – BitBay.

Jaki portfel wybrać do Monero?

Najpopularniejsza opcja to MyMonero – online wallet dedykowany do XMR. Polecane są również: Cake Wallet, który jest kompatybilny z systemami iOS na urządzeniach firmy Apple, oraz Free Wallet dla Monero i Monerujo dostępne na urządzenia z Androidem. Można również stworzyć portfel offline. Instrukcja i link do generacji znajdują się na stronie Monero. Nowością jest możliwość obsługi XMR przy użyciu portfela sprzętowego Trezor T.

Oceń jak przydatny był ten artykuł?

Kliknij w gwiazdkę żeby głosować!

Średnia ocena 5 / 5. Licznik głosów 1

Oceń artykuł jako pierwszy!