Kryptowaluty: szanse na uchwalenie ustawy w USA maleją

Kryptowaluty: szanse na uchwalenie ustawy w USA maleją

Materiał zewnętrzny sponsorowany

Szanse na to, że Kongres USA uchwali istotną ustawę dotyczącą kryptowalut do końca tego roku, są coraz mniejsze. Kilka wysoko profilowanych, wielopartyjnych projektów ustaw, które kiedyś wydawały się mieć duże szanse na przejście przed końcem 2022 roku, są teraz wstrzymane, a komitety Kongresu odkładają ważne głosowania. A teraz, gdy posłowie skupiają się wyłącznie na przyszłorocznych wyborach, ich szanse na wejście w życie w 2022 roku praktycznie wygasły. „Biorąc pod uwagę kalendarz, przejście jakiejkolwiek ustawy przez obie izby będzie ogromnym wyzwaniem” – powiedziała Perianne Boring, założycielka i dyrektor generalna Stowarzyszenia Handlu Cyfrowym.

Podczas gdy większość sektorów gospodarki jest w porządku z – a nawet działa na rzecz – bałaganu w Waszyngtonie, branża kryptowalutowa stara się o uchwalenie nowych przepisów. Twierdzą oni, że Kongres musi interweniować, ponieważ obecne amerykańskie przepisy finansowe oraz agencje rządowe, które je egzekwują, są nieodpowiednie dla aktywów cyfrowych.

Ostatnie perturbacje na rynkach kryptowalut, w tym upadek popularnej algorytmicznej kryptowaluty TerraUSD, obciążyły inwestorów stratami w wysokości miliardów dolarów i zwiększyły wezwania do działania ze strony Kapitolu Hill. Oprócz braku jasności regulacyjnej i niepowodzeń na rynkach, cena Bitcoina – największej na świecie kryptowaluty – spadła o ponad 50% od początku roku.

Wśród wielu projektów ustaw, które są rozważane, ustawa regulująca kryptowaluty stablecoin oraz nadająca Komisji Giełd i Obrotu Towarami większe uprawnienia do nadzoru nad aktywami cyfrowymi uzyskały największą przychylność. Jednak dotychczasowa wielopartyjna zgoda nie przekłada się na sukces.

Na przykład ustawa o stablecoinach, która od miesięcy jest prywatnie negocjowana przez liderów Komitetu ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów z udziałem administracji Bidena, została zablokowana, ponieważ lobbyści i pracownicy posłów nie mogą się porozumieć. Punktem spornym jest rola regulatorów stanowych oraz to, kto powinien otrzymać konta w Federalnym Rezerwie, które zwykle są przeznaczone dla banków – według osób zaznajomionych z tą sprawą. Maxine Waters, przewodnicząca komitetu oraz Patrick McHenry, najwyższy rangą polityk Partii Republikańskiej w komitecie, nie odnieśli się do żądania komentarza.

Posłowie przekroczyli terminowy termin głosowania w komitecie w sprawie ustawy w ubiegłym miesiącu – częściowo dlatego, że członkowie wciąż potrzebują czasu, aby zrozumieć złożone przepisy zawarte w ostatnim projekcie. Politycy Partii Republikańskiej na komitecie będą mieli lepszą pozycję negocjacyjną, jeśli w wyniku przyszłorocznych wyborów izba przejmie kontrolę nad partią.

Trudności pojawiają się także w dwóch głośnych przedsięwzięciach Senatu, które wzmocnią możliwości Komisji Giełd i Obrotu Towarami do bezpośredniego nadzoru nad handlem Bitcoinem i jakąkolwiek inną kryptowalutą, która nie podlega przepisom dotyczącym papierów wartościowych USA.

Jedna ustawa jest prowadzona przez liderów Komisji Rolnej Senatu – Debbie Stabenow i Johna Boozmana – a druga jest częścią dużo większego pakietu popieranego przez republikanina z Wyoming, Cynthia Lummis, i demokratkę z Nowego Jorku, Kirsten Gillibrand. Rada Nadzoru Finansowego, której przewodzi Ministerstwo Skarbu i obejmuje najważniejszych regulatorów Wall Street w USA, oświadczyła w tym tygodniu, że Kongres powinien dać im możliwość bezpośredniego nadzoru nad tokenami, które nie są papierami wartościowymi.

Szanse na przegłosowanie ustawy kryptograficznej w tym roku coraz bardziej maleją, ponieważ Kongres jest najprawdopodobniej w stanie recesji do połowy grudnia. Ale nadal istnieje mała szansa, zwłaszcza jeśli posłowie dołączą jeden z tych projektów do ustawy o finansowaniu rządu, która musi zostać przegłosowana do połowy grudnia.

Opóźnienie może nie być dla branży najgorszą rzeczą, ponieważ będzie miała więcej czasu na lobbowanie przeciwko zmianom, których nie lubi, w tym odnoszącym się do platform finansów zdecentralizowanych. „Z naszej perspektywy nie ma znaczenia, kiedy coś się stanie” – powiedziała Kristin Smith, dyrektor generalna Blockchain Association. „Ważne jest to, co się stanie”.

Materiał zewnętrzny marketingowy i sponsorowany – właściciel portalu gielda-kryptowaluty.pl nie odpowiada za treść i zawartość artykułu. Inwestowanie w kryptowaluty jest skrajnie ryzykowne, a korzystanie z nowych i niesprawdzonych stron internetowych oraz zostawianie na nich swoich danych osobowych czy pieniędzy może prowadzić do ich utraty. Dodatkowo klikanie w niepewne odnośniki (linki) do stron internetowych może narażać Was i wasz komputer na ataki hakerskie. Bądźcie ostrożni!

 

 

Dodaj komentarz