Krach na rynku kryptowalut. Czy to koniec Terra Luna?

Bolesne spadki na rynku kryptowalut

5 maja 2022 roku rozpoczęły się bardzo gwałtowne spadki cen kryptowalut i tokenów na szerokim rynku. Głównym powodem do rozpoczęcia wyprzedaży były jak zwykle spadki Bitcoina. Wywołane one zostały przez decyzje FED i innych banków centralnych na świecie o zaciskaniu polityki monetarnej oraz podnoszenie stóp procentowych. To wywołało lawinę sprzedaży i spadek cen na całym rynku i większości walorów. Na wartości straciły wszystkie najbardziej znane i cenione projekty jak Ethereum czy Binance Coin albo Ripple XRP.

krach-bitcoin-btc

Czy to koniec projektu Terra Luna i TerraUSD?

Najbardziej dramatyczne spadki dotknęły projekt Terra Luna i stablecoina TerraUSD. Ciężko ten dramat nawet nazwać krachem. Bardziej odpowiednie słowo to po prostu upadek projektu. Cena na giełdach zaczęła spadać bardzo gwałtownie i z poziomu 40-50 dolarów po kilku dniach zbliżyła się do 0 tracąc 99,9% swojej wartości. Wcześniejsze próby ratowania tego ekosystemu i algorytmicznego stablecoina TerraUSD poprzez wpompowanie w niego około 1,5 milardów dolarów spełzła na niczym. 

upadek-terra-luna

Upadek projektu i ekosystemu Terra Luna?

Presja podażowa na Bitcoinie oraz na algorytmicznym stablecoin TerraUSD w praktyce doprowadziły do wykreowaniu tokenu Terra Luna w bilionowych ilościach. Tym samym zepchnęło to go w otchłań i doprowadziło do utraty praktycznie całej wartości. Choć twórca tego projektu obiecywał złote góry, a kilka dni temu przedstawił pomysł na ratowanie projektu. W tym momencie jednak wydaje się, że odzyskanie zaufania dla tego przedsięwzięcia jest podobne do jego ceny rynkowej czyli bliskie 0. Obecnie kurs Terra Luna oscyluje nieco wyżej niż jeszcze kilka dni temu ale wiele giełd uniemożliwiło wymianę tych tokenów na waluty FIAT.

Co ważne wielu inwestorów oraz influencerów finansowych ostrzegało przed tym projektem jako piramidą finansową. Niestety jak to w życiu bywa wielu domorosłych inwestorów i spekulantów wpadło w FOMO i szał projektu Terra Luna. Prawdopodobnie dziś liczą swoje straty. Miejmy jednak nadzieję, że w jakiś sposób uda im się odzyskać choć część straconych pieniędzy. Na naszej stronie internetowej mogliście na bieżąco śledzić ten jakże spektakularny upadek.

W ostatnich dniach społeczność podjęła kontrowersyjną decyzję o spaleniu około 300 milionów tokenów licząc na poprawę ich wartości. Twórca jednak nie rekomendował tego rozwiązania twierdząc, że nic to nie pomoże. Jego zdaniem potrzebny jest tzw. Hard Fork i przejście na nową sieć, a porzucenie starej. Jak potoczą się dalsze losy tego przedsięwzięcia? Będziemy informowali was na bieżąco.