Kantor czy giełda kryptowalut – gdzie kupić Bitcoina?

Kantor czy giełda kryptowalut – gdzie kupić Bitcoina?

kantor czy giełda kryptowalut

Zakup bitcoina w obecnych czasach jest bardzo prosty. Każdy zainteresowany może zrobić to w dowolnym momencie, przeznaczając na to wybrane środki finansowe. W przypadku kryptowalut (w szczególności bitcoina), do dyspozycji mamy dwie podstawowe opcje zakupy: kantor oraz giełdę kryptowalut. Warto więc zastanowić się nad tym, która z nich będzie korzystniejsza dla osób początkujących, a która dla osób bardziej doświadczonych – obytych z kryptowalutami. Przy zakupie bitcoina warto kierować się kilkoma istotnymi czynnikami, a mianowicie:

  • ceną,
  • płynnością,
  • łatwością przeprowadzania transakcji oraz jej szybkością,
  • dostępnymi metodami płatności,
  • ewentualnymi wymogami weryfikacyjnymi (KYC).

Jeśli przeanalizujemy zakup po kątem powyższych kryteriów, będziemy w stanie wybrać metodę zakupu bitcoina, która będzie optymalna w konkretnej sytuacji.

Kantory kryptowalut – największe zalety oraz wady

Zdecydowanie szybszym sposobem na zakup bitcoina jest skorzystanie z kantora kryptowalut. Część kantorów nie wymaga żadnej weryfikacji, a więc cała transakcja może być skrócona do absolutnego minimum. Oczywiście w tym przypadku trzeba liczyć się z nieco wyższą ceną, ale też z koniecznością posiadania aktywnego portfela kryptowalut, na który zostaną przesłane zakupione bitcoiny. Należy pamiętać, że kantory doliczają dodatkowe prowizje za realizowane transakcje. Ponadto nie można skorzystać z tak wielu metod płatności jak w przypadku giełd kryptowalut, aczkolwiek są też dostępne metody rzadko spotykane na giełdach, jak zakup bitcoina przez blik (na przykład: tutaj).

Cały proces zakupu BTC w kantorze jest uproszczony, ponieważ wystarczy podać kwotę, za jaką chcemy zakupić bitcoina, a następnie dokonać płatności. Potencjalny klient kantora, tylko akceptuje (lub nie) warunki wymiany, aby po kilku godzinach zobaczyć zakupione bitcoiny w swoim portfelu. Do największych zalet tego rozwiązania można zaliczyć: zdecydowanie szybsza procedura zakupu oraz brak procesu weryfikacyjnego (w części kantorów). Do wad zalicza się natomiast: mniejszą ilość metod płatności, doliczane prowizje, konieczność posiadania portfela online, wyższe ceny.

Giełda kryptowalut – największe plusy oraz minusy

Najpopularniejszą opcją na zakup BTC są obecnie rozbudowane giełdy kryptowalut. Coraz większa ilość klientów decyduje się na zakupienie bitcoina właśnie w ten sposób. Trzeba mieć na uwadze to, że pierwszy zakup bitcoina w tym przypadku może być nieco wydłużony. Zdecydowanie krócej trwa to, gdy ktoś wcześniej dokonywał już tego typu transakcji. Osoby które dopiero założyły konto na giełdzie muszą przejść weryfikację konta, na przykład poprzez przesłanie skanu dowodu osobistego. Trzy popularne giełdy w Polsce, na których można założyć konto to:

Każdy sam decyduje o tym, z jakiej giełdy chce skorzystać w danym momencie. Przy zakładaniu konta ustala się swoje hasło oraz kod 2FA, potrzebny do logowania na konto giełdy (podobnie jak na konto bankowe). Przy rejestracji określamy swoje obywatelstwo i domyślną walutę. Jeśli jednak konto ma być w pełni aktywne, należy je zweryfikować, wtedy będzie można dokonywać wpłat i wypłat w walutach tradycyjnych. Po pomyślnym przejściu procesu rejestracyjnego i weryfikacyjnego, wpłacone złotówki wymienia się na bitcoiny. Podczas zakupu określana jest cena jaką chcemy zapłacić, jeżeli znajdziemy sprzedającego którą tę cenę zaakceptuje – dochodzi do transakcji. Jeśli chcecie poznać najlepsze światowe giełdy kryptowalut koniecznie zobaczcie ten ranking!

Sama procedura zakupu nie jest zbyt skomplikowana, jednak przeszkodą dla niektórych osób może być żmudny proces weryfikacyjny, zależnie od wybranej giełdy. Zakup bitcoina przez giełdę ma wiele zalet: niską cenę, dużą ilość metod płatności i sporą ilość dostępnych altcoinów. Do wad można zaliczyć: długi proces weryfikacji.

Kantor czy giełda bitcoin – podsumowanie

Ostateczna decyzja należy zawsze do klienta, jednak lepszym wyborem ze względu na cenę dla większości osób będzie giełda kryptowalut. Czasami warto poświęcić nieco więcej czasu na zrealizowanie transakcji, jednak można cieszyć się dzięki temu niższymi cenami. Natomiast jeżeli przede wszystkim zależy nam na czasie i nie mamy jeszcze konta na giełdzie – wybierzemy kantor kryptowalut.

Źródło: https://kryptowaluty2.pl/jak-kupic-bitcoina/