Jak postępować gdy rynek maleje?

Jak postępować gdy rynek maleje?

krach-na-rynku-kryptowalut

Od początku 2022 roku światowe giełdy doświadczają fluktuacji z powodu licznych nieścisłości otaczających naszą rzeczywistość. Już przedyskutowaliśmy wpływające na rynek czynniki w naszym wcześniejszym artykule dotyczącym wzrostu inflacji i stóp procentowych. Mimo że inwestorzy borykają się z dylematem, czy obecnie warto inwestować, jesteśmy przekonani, że nawet w takich warunkach można osiągnąć sukces na rynku. Dziś jesteśmy gotowi odkryć, jak faktycznie można inwestować, gdy wartości rynkowe spadają.

Przede wszystkim, musimy uświadomić sobie, że rynek zawsze obarczony jest niepewnością. Nie da się uciec od prawdy, że nikt nie posiada pełnej wiedzy o przyszłych zdarzeniach. Zatem, powinniśmy skoncentrować się na strategii inwestycyjnej, którą wybieramy, aby ochronić nasze zasoby przed nieoczekiwanym ryzykiem oraz aby wykorzystać szanse, które rynek oferuje. Zwiększona zmienność w okresach podwyższonej niepewności też jest czymś normalnym. Jest to spowodowane tym, że inwestorzy starają się zinterpretować nowe dane i dostosować wartość aktywów do nowo otrzymanych informacji. Generalnie, im szerszy zakres i większa powaga potencjalnych rezultatów, takich jak pandemie, wojny, wzrost stóp procentowych, prognozy wzrostu itp., tym większe są fluktuacje cenowe.

W obecnych trudnych czasach, doradcy i analitycy często odpowiadają na pytania takie jak – Czy powinienem sprzedawać moje akcje? Czy powinienem kupować więcej? Czy powinienem pozostawić wszystko bez zmian? Chociaż są to pytania zasadne i zawsze jesteśmy gotowi pomóc, chcemy podzielić się z Wami kilkoma kwestiami, które mogą wzmocnić Waszą pewność w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych i pomóc w dokonywaniu bardziej uzasadnionych wyborów.

Jaki jest mój fundament dla interesującego mnie papieru wartościowego?

Przy zakupie akcji ważne jest nie tylko zrozumienie, w co inwestujesz swoje środki, ale także dlaczego to robisz. Jeśli podjęliśmy decyzję o inwestycji, powinniśmy posiadać dobrze uzasadnione powody tej decyzji. Jeśli ich nie mamy, to jedynie spekulujemy.

W okresach niestabilności rynkowej, pierwszym krokiem powinno być przemyślenie każdej pozycji w naszym portfelu i rewidowanie uzasadnień dla każdej z akcji. Staraj się zrozumieć oczekiwania względem przyszłości firmy, które skłoniły cię do zakupu i ocenić, czy nadal są one aktualne. Zadaj sobie proste pytanie: Gdybym nie posiadał tej akcji, czy zdecydowałbym się ją dzisiaj kupić?

Czy najświeższe wydarzenia wpłynęły na moje początkowe założenia?

Po przeanalizowaniu sytuacji przychodzi moment, aby sprawdzić, czy twoje początkowe założenia wymagają modyfikacji. W tym momencie powinieneś wziąć pod uwagę wszelkie nowo nabyte informacje i włączyć je do twoich przewidywań na przyszłość dla każdej posiadanej akcji. Może to obejmować wszelkiego rodzaju zmiany, od specyficznych dla danej branży polityk, aż po zmiany w zarządzie firmy. Narzędzia analityczne mogą ci pomóc w ocenie fundamentów akcji oraz w śledzeniu najnowszych informacji i ocen, a także wszelkich zmian w trendach.

Załóżmy, że odkryłeś kilka zmian makroekonomicznych, które mają wpływ na działalność firmy. W sektorze IT dokonują się zmiany strukturalne, ze względu na wysokie zapotrzebowanie na usługi takie jak:

  • cyfrowa metamorfoza,;
  • bezpieczeństwo cybernetyczne;
  • technologie chmurowe. Różne sektory również szukają rozwiązań technologicznych, szczególnie w sektorach takich jak zdrowie, nauki przyrodnicze, bankowość, telekomunikacja i sprzedaż detaliczna w erze po pandemii. Dodatkowo, zdalna praca i ograniczenie wydatków takich jak branding, marketing, renegocjowanie czynszów i brak kosztów podróży również przynoszą korzyści. Globalny kryzys ekonomiczny i ekspozycja na waluty zagraniczne mogą jednak stanowić obszary ryzyka.

Należy próbować włączyć te świeże dane do swoich założeń i ocenić, czy wpływają one na twoje postrzeganie danej akcji.

Jeśli tak, to jak to wpływa na moje założenia?

Możesz być zmuszony do przeanalizowania swoich prognoz i zweryfikowania, czy perspektywy wzrostu są zgodne z twoimi założeniami. Adaptacja technologii w celu transformacji i zabezpieczenia przyszłości przedsiębiorstw staje się kluczowym elementem strategicznym dla liderów biznesu. Rynki usług IT w Indiach mają wzrastać o 10% rocznie w latach 2019-2025 i generować przychody rzędu 350 miliardów dolarów, podczas gdy globalne wydatki na usługi IT mają wzrastać o 4,8% rocznie w latach 2019-2022.

W końcu, każda istotna zmiana w przyszłych prognozach twoich założeń prawdopodobnie wpłynie na twoją ocenę wartości akcji.

Czy w świetle najświeższej ewaluacji, warto nadal trzymać te akcje?

Pytanie to jest kluczowe, by uniknąć impulsywnych, emocjonalnych decyzji bazujących jedynie na fluktuacjach cen. Priorytetem jest zrozumienie fundamentalnej kondycji firmy, a potem ocena, czy rynek przedstawia nam atrakcyjną okazję.

Stąd, przed podjęciem irracjonalnych decyzji odnośnie swoich akcji, opartych na emocjach i domysłach, zastosuj wyżej przedstawione kroki. Zastanów się, co rzeczywiście uległo zmianie (o ile cokolwiek) w fundamentalnej działalności posiadanych przez Ciebie akcji i czy powszechny negatywny nastrój rynkowy nie stanowi dla Ciebie okazji.

Aby wprowadzić w życie powyższy proces, możesz przygotować własną listę obserwowanych akcji i przyglądać się każdej z nich, stosując omówiony wcześniej proces. Jesteśmy pewni, że dzięki temu staniesz się bardziej spokojnym i rozsądnym inwestorem i unikniesz strachu oraz chciwości mas. Naturalnie, nie uwzględnia to Twojej osobistej sytuacji finansowej. Dotyczy to tylko zarządzania Twoim portfelem zakładając, że jesteś gotów zainwestować na dłuższą metę i nie musisz w krótkim czasie wypłacać środków na bieżące wydatki.

Jeśli zastanawiasz się, jak dobrze dobrać akcje do Twojego portfela, które wspomogą Twoje finanse, mamy dla Ciebie odpowiednie rozwiązania inwestycyjne. Inwestowanie w solidne badania przed wejściem na rynek akcji może w rzeczywistości przynieść oszczędności w perspektywie długoterminowej. Oto cztery główne argumenty, dla których powinieneś powierzyć zarządzanie swoim portfelem akcji profesjonaliście… i co najciekawsze? Te argumenty są jak najbardziej sensowne!

 

Dodaj komentarz